Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Straszne historie o otyłości i pożądaniu

Anna Fryczkowska

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-60383-25-4
Liczba stron: 156
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Krzysztof Grudnik

"Straszne historie o otyłości i pożądaniu" dotyczą dwóch kobiet, Baśki i Janiny, które los zetknął ze sobą w jednym pokoju hotelowym na odchudzających wczasach. Obie mają problem z nadwagą, ale na wakacjach w mniejszym stopniu leczyć będą ciało, w większym - duszę.

 

Fabuła powieści jest banalna, główny jej węzeł - naiwny i w gruncie rzeczy przewidywalny. Bez wątpienia warstwa fabularna jest najsłabszą stroną "Strasznych historii o otyłości i pożądaniu". Całe szczęście ubytek ten rekompensują z nadmiarem trzy inne aspekty: język, kreacja postaci i sposób prowadzenia narracji. Język, jakim napisane zostały "Straszne historie..." jest bardzo bogaty, bardzo aktualny, zabawny, na czasie. To język żywy. Jednocześnie doskonale oddaje przebieg procesów myślowych, opartych na różnych skojarzeniach, pewnych nielogicznościach (w warstwie samej treści, nie zaś gramatyki).

 

Zapadające w pamięć porównania w stylu "stanik wielki jak kamizelka kuloodporna" czy "krótki jak orgazm kota" imponują świeżością i błyskotliwością. Warstwa językowa sprawia, że lektura książki staje się lekka i przyjemna a perypetie bohaterek bliższe czytelnikowi. Zaś opisy potraw napotykane co kilka stron w magiczny sposób zaostrzają apetyt odbiorcy. Narracja prowadzona jest w bardzo ciekawy sposób: z punktu widzenia dwóch głównych bohaterek. Na przemian czytamy, zwykle kilkuakapitowe, wypowiedzi to Janiny, to Baśki. Każda z nich oprócz relacjonowania bieżących wydarzeń z obozu odchudzającego opisuje swoją przeszłość. Dowiadujemy się w ten sposób jak trafiły na te dość przecież oryginalne wczasy a przede wszystkim w jakim celu na nie trafiły.

 

Pytanie o sens odchudzania okazuje się bowiem wielce skomplikowane i kłopotliwe. Janina i Baśka różnią się od siebie. Choć niestety na poziomie języka jest to mało wyraźne (Baśka używa większej ilości przekleństw, jej język jest bardziej brutalny, ale to wszystko jeśli chodzi o indywidualizację), to sam sposób myślenia, nastawienia do różnych spraw wyraźnie odróżniają od siebie bohaterki. Każda z nich pozostaje wyraźnie zarysowanym indywiduum i charakter postaci jest nietrudny do uchwycenia. Jeśli chodzi o przekaz, to książka tylko na początku może wywołać obawy "o nie, znów mam do czynienia z feministycznym bełkotem w stylu Ensler!" Całe szczęście tak nie jest. Mnogość postaw i rozwiązań zawartych w książce - bez wyraźnego wskazania na jedynie słuszne - pozwala zobaczyć problem otyłości (i wiele innych) w pełnym świetle, bez potępiania jakiejkolwiek nań reakcji. Osobiście możemy przyznawać rację Baśce lub Janinie, ale nie możemy odgórnie stwierdzić, że ona tę rację obiektywnie posiada.

 

"Straszne historie..." to powieść przyjemna w odbiorze, ciekawie napisana, choć fabularnie naiwna. Miejscami motywująca.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
moonioz Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
CzytajacaMama Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Pegi Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Vanillivi Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Sadu Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Kanka Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Szesana Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
asagao Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
wedrujaca Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Shi4 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów