Recenzja redakcji granice.pl

Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski
Data wydania: 2011-02-16
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Jak przeżyć atak zombie?

Czy jako dziecko aktywnie działałeś w harcerstwie? Czy, mając do wyboru wakacje w ekskluzywnym ośrodku wypoczynkowym i w lesie pod namiotem wybierasz zawsze tę drugą opcję, rezygnując na dodatek z namiotu na rzecz hamaka rozpiętego pomiędzy drzewami? Czy w liście do Mikołaja prosisz o lornetkę, nóż myśliwski i menażkę? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś „tak”, to znaczy, że jesteś doskonałym kandydatem na towarzysza podróży dalekich i bliskich. Survival nie jest Ci obcy, podobnie jak pająki, komary oraz trudy wielogodzinnych wędrówek.

Dla wielbicieli wypoczynku na łonie natury, dla których relaks oznacza trud i zmęczenie, którzy w aktywności fizycznej i przeszkodach odnajdują spełnienie, a także dla tych, którzy do przetrwania potrzebują adrenaliny, adresowana jest książka Survival. Sztuka przetrwania. Opublikowana przez Agencję Wydawniczą Jerzy Mostowski pozycja jest jedną z tych, o których mówimy „must have”. Joseph Pred prezentuje 172 rady na warunki ekstremalne, a sposób ich prezentacji doskonale wpasowuje się w trendy XXI wieku – obrazkowe historie pozostają w pamięci na długo, a dzięki kreatywnemu podejściu do tematu poradnik ten jest nie tylko zbiorem cennych wskazówek, ale i sposobem na dobrą zabawę.

Autor, jako ratownik, wielokrotnie miał do czynienia z trudnymi warunkami, jak i ze słabościami ludzkiego ciała. Przez lata doradzał różnym organizacjom i indywidualnym klientom, zaś teraz z jego wiedzy możemy skorzystać również my. Pred nie tylko prezentuje różne sposoby radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, ale też stara się uświadomić czytelnikowi, że powodzenie gwarantują wyłącznie ocena ryzyka i odpowiednia reakcja na zagrożenie. Takie właśnie przekonanie stało za układem książki – otrzymujemy bowiem trzy rozdziały, trzy bloki tematyczne: Ryzyko, Ratunek; i Ocalenie, których zawartość pozwoli nam przyswoić wiedzę niezbędną do tego, by dać sobie radę niemal w każdej sytuacji.

Podróż pełną przygód i informacji rozpoczynamy od zapewnienia sobie bezpieczeństwa - i to nie tylko na dalekiej wyprawie, ale również na ulicy czy w biurze. Skompletujemy zestaw awaryjny, odwiedzimy schron i zastanowimy się, jak powinien wyglądać bezpieczny dom. Z książką będziemy w stanie uratować zarówno swoją rodzinę, jak i zwierzęta, poznamy zasady budowy wału przeciwpowodziowego oraz opracujemy domowy plan ewakuacyjny. Poszerzymy naszą wiedzę na tak gorący obecnie temat, jak ochrona danych osobowych, poznamy technikę konstruowania amatorskiego podsłuchu i będziemy przygotowani zarówno do noclegu na plaży, jak i w dżungli.

Z racji tego, że codzienność polega nie tylko na zapobieganiu wypadkom i innym nieszczęśliwym zdarzeniom, ale i na próbach ich przetrwania, koniecznie musimy się dowiedzieć, jak udzielić pomocy, by nie doprowadzić do pogorszenia stanu poszkodowanego. Poznamy także umiejscowienie na ciele tych punktów, które mogą unieszkodliwić napastnika oraz - niczym Sherlock Holmes - przeprowadzimy analizę odcisków palców i poszukamy wskazówek w miejscu zbrodni. Dowiemy się, jak zastosować sztuczne oddychanie i jak uratować dławiące się dziecko, jak powstrzymać krwawienie i unieruchomić złamaną nogę. Jako miłośnicy zwierząt, gotowi zawsze nieść pomoc "braciom mniejszym", zdejmiemy z drzewa kota, a także roztoczymy opiekę nad pisklęciem.

Dzięki poradnikowi mamy również szansę na ocalenie swojej osoby, a wszystko to za sprawą nabytych umiejętności – wyznaczania trasy, budowy ogniska, rozpalania ognia bez użycia zapałek (wiecie, że do rozpalania ognia może posłużyć… czekolada?). Pred uczy nie tylko, jak przetrwać w lesie, na pustyni i na bezludnej wyspie, ale dzięki niemu będziemy także w stanie stoczyć bój z ośmiornicą, stadem wilków, a nawet z pitbulem. Wszystkie te informacje sprawią, że nie tylko będziemy pewniejsi w codziennych zmaganiach z losem, ale również z podniesionym czołem staniemy w obliczu apokalipsy. Co więcej, z poradnikiem Survival. Sztuka przetrwania będziemy w stanie nawet przeżyć ową apokalipsę!

Autor w zabawny, niekiedy nieco groteskowy sposób prezentuje czynności składające się na dane działanie. Informacje w formie graficznej to nie jedyne wskazówki autora – dla lepszego przyswojenia treści czy też dalszego rozwoju w poradniku zostały zamieszczone ikony pokazujące, w jaki sposób wykonać daną czynność, oznaczenie niezbędnych narzędzi, stosowne miary i obliczenia, a także odsyłacze, wskazujące na czynności powiązane i informacje wzbogacające naszą wiedzę. Choć poradnik służyć ma głównie rozrywce, każda z opisywanych czynności jest starannie opisana i sygnalizuje właściwy sposób postępowania.

Wierzę, że niezależnie od tego, czy koniec świata będzie oznaczał nadejście epoki lodowcowej, najazd obcych czy bunt robotów, w pojeździe przeciw zombie przetrwam wszystko. Nawet oczekiwanie na kolejną fantastyczną pozycję, która w sposób trochę niepoważny mówi o naprawdę ważnych tematach!

Aniolek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-20, Na półkach: Przeczytałem,
Książka właściwie dla każdego. Polecam!
kkici plusminus Linia koment
Czasem wystarczy tylko rzucić okiem na opis książki, żeby całkowicie i bezgranicznie jej pożądać. Od razu skojarzyła mi się z książeczką: "Życie. Podręcznik sztuki przetrwania" Łukasza Miszewskiego, którą polubiłam zaraz po przeczytaniu pierwszej strony. Jeżeli "Survival" jest chociaż podobny do książki Miszewskiego to z pewnością mnie nie rozczaruje!
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,