Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Survival. Sztuka przetrwania

Joseph Pred

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski
Data wydania: 2011-02-16
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788372506207
Liczba stron: 182
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Jak przeżyć atak zombie?

 

Czy jako dziecko aktywnie działałeś w harcerstwie? Czy, mając do wyboru wakacje w ekskluzywnym ośrodku wypoczynkowym i w lesie pod namiotem wybierasz zawsze tę drugą opcję, rezygnując na dodatek z namiotu na rzecz hamaka rozpiętego pomiędzy drzewami? Czy w liście do Mikołaja prosisz o lornetkę, nóż myśliwski i menażkę? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś „tak”, to znaczy, że jesteś doskonałym kandydatem na towarzysza podróży dalekich i bliskich. Survival nie jest Ci obcy, podobnie jak pająki, komary oraz trudy wielogodzinnych wędrówek.

 

Dla wielbicieli wypoczynku na łonie natury, dla których relaks oznacza trud i zmęczenie, którzy w aktywności fizycznej i przeszkodach odnajdują spełnienie, a także dla tych, którzy do przetrwania potrzebują adrenaliny, adresowana jest książka Survival. Sztuka przetrwania. Opublikowana przez Agencję Wydawniczą Jerzy Mostowski pozycja jest jedną z tych, o których mówimy „must have”. Joseph Pred prezentuje 172 rady na warunki ekstremalne, a sposób ich prezentacji doskonale wpasowuje się w trendy XXI wieku – obrazkowe historie pozostają w pamięci na długo, a dzięki kreatywnemu podejściu do tematu poradnik ten jest nie tylko zbiorem cennych wskazówek, ale i sposobem na dobrą zabawę. 

 

Autor, jako ratownik, wielokrotnie miał do czynienia z trudnymi warunkami, jak i ze słabościami ludzkiego ciała. Przez lata doradzał różnym organizacjom i indywidualnym klientom, zaś teraz z jego wiedzy możemy skorzystać również my. Pred nie tylko prezentuje różne sposoby radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, ale też stara się uświadomić czytelnikowi, że powodzenie gwarantują wyłącznie ocena ryzyka i odpowiednia reakcja na zagrożenie. Takie właśnie przekonanie stało za układem książki – otrzymujemy bowiem trzy rozdziały, trzy bloki tematyczne: Ryzyko, Ratunek; i Ocalenie, których zawartość pozwoli nam przyswoić wiedzę niezbędną do tego, by dać sobie radę niemal w każdej sytuacji.

 

Podróż pełną przygód i informacji rozpoczynamy od zapewnienia sobie bezpieczeństwa - i to nie tylko na dalekiej wyprawie, ale również na ulicy czy w biurze. Skompletujemy zestaw awaryjny, odwiedzimy schron i zastanowimy się, jak powinien wyglądać bezpieczny dom. Z książką będziemy w stanie uratować zarówno swoją rodzinę, jak i zwierzęta, poznamy zasady budowy wału przeciwpowodziowego oraz opracujemy domowy plan ewakuacyjny. Poszerzymy naszą wiedzę na tak gorący obecnie temat, jak ochrona danych osobowych, poznamy technikę konstruowania amatorskiego podsłuchu i będziemy przygotowani zarówno do noclegu na plaży, jak i w dżungli.

 

Z racji tego, że codzienność polega nie tylko na zapobieganiu wypadkom i innym nieszczęśliwym zdarzeniom, ale i na próbach ich przetrwania, koniecznie musimy się dowiedzieć, jak udzielić pomocy, by nie doprowadzić do pogorszenia stanu poszkodowanego. Poznamy także umiejscowienie na ciele tych punktów, które mogą unieszkodliwić napastnika oraz - niczym Sherlock Holmes - przeprowadzimy analizę odcisków palców i poszukamy wskazówek w miejscu zbrodni. Dowiemy się, jak zastosować sztuczne oddychanie i jak uratować dławiące się dziecko, jak powstrzymać krwawienie i unieruchomić złamaną nogę. Jako miłośnicy zwierząt, gotowi zawsze nieść pomoc "braciom mniejszym", zdejmiemy z drzewa kota, a także roztoczymy opiekę nad pisklęciem.

 

Dzięki poradnikowi mamy również szansę na ocalenie swojej osoby, a wszystko to za sprawą nabytych umiejętności – wyznaczania trasy, budowy ogniska, rozpalania ognia bez użycia zapałek (wiecie, że do rozpalania ognia może posłużyć… czekolada?). Pred uczy nie tylko, jak przetrwać w lesie, na pustyni i na bezludnej wyspie, ale dzięki niemu będziemy także w stanie stoczyć bój z ośmiornicą, stadem wilków, a nawet z pitbulem. Wszystkie te informacje sprawią, że nie tylko będziemy pewniejsi w codziennych zmaganiach z losem, ale również z podniesionym czołem staniemy w obliczu apokalipsy. Co więcej, z poradnikiem Survival. Sztuka przetrwania będziemy w stanie nawet przeżyć ową apokalipsę!

 

Autor w zabawny, niekiedy nieco groteskowy sposób prezentuje czynności składające się na dane działanie. Informacje w formie graficznej to nie jedyne wskazówki autora – dla lepszego przyswojenia treści czy też dalszego rozwoju w poradniku zostały zamieszczone ikony pokazujące, w jaki sposób wykonać daną czynność, oznaczenie niezbędnych narzędzi, stosowne miary i obliczenia, a także odsyłacze, wskazujące na czynności powiązane i informacje wzbogacające naszą wiedzę. Choć poradnik służyć ma głównie rozrywce, każda z opisywanych czynności jest starannie opisana i sygnalizuje właściwy sposób postępowania.

 

Wierzę, że niezależnie od tego, czy koniec świata będzie oznaczał nadejście epoki lodowcowej, najazd obcych czy bunt robotów, w pojeździe przeciw zombie przetrwam wszystko. Nawet oczekiwanie na kolejną fantastyczną pozycję, która w sposób trochę niepoważny mówi o naprawdę ważnych tematach!

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Aniolek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-20, Na półkach: Przeczytałem,
Książka właściwie dla każdego. Polecam!
kkici plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Czasem wystarczy tylko rzucić okiem na opis książki, żeby całkowicie i bezgranicznie jej pożądać. Od razu skojarzyła mi się z książeczką: "Życie. Podręcznik sztuki przetrwania" Łukasza Miszewskiego, którą polubiłam zaraz po przeczytaniu pierwszej strony. Jeżeli "Survival" jest chociaż podobny do książki Miszewskiego to z pewnością mnie nie rozczaruje!
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Liada Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Alf Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,Chcę przeczytać,
oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ciania Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
M_LADY Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów