Recenzja książki: Szczęście. Odkrywanie bogactwa psychicznego.

Recenzuje: Justyna Gul

Droga do szczęścia

Erich Maria Remarque mówił: Trzeba zaczynać od najskromniejszego szczęścia. Wówczas przychodzi częściej. Czym jednak to szczęście jest? Dobrym zdrowiem fizycznym? Rodziną? Czy poczucie szczęścia zwiększa posiadanie domu z basenem, dobrego samochodu i pełnego konta? A może szczęście daje uśmiech dziecka i świadomość dobrze wykonanej pracy?

Jak jest naprawdę z tym szczęściem, wytłumaczy nam dokładnie najwybitniejszy badacz szczęścia na świecie, Ed Diener, który wraz z synem Robertem Biswas-Dienerem napisał książkę Szczęście. Odkrywanie bogactwa psychicznego. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Smak Słowa pozycja jest kolejną już z serii Mistrzowie psychologii, odkrywającą tajniki ludzkiego działania, motywy, którymi kierujemy się w codziennym życiu oraz czynniki skłaniające do dokonywania określonych wyborów. Tym razem dowiemy się, jak być szczęśliwym, a naukowe porady dotyczące tego, co może nas w taki stan wprowadzić, stanowią doskonałą lekturę nie tylko dla tych, którzy w znalezienie szczęścia dawno zwątpili, ale i dla studentów, psychologów, socjologów oraz czytelników wszystkich innych specjalności, zajmujących się nie tylko zdrowiem, ale i życiem we wszystkich jego aspektach.

Autorzy poruszają w książce kwestię bogactwa psychicznego, czyli pojęcia, które wykracza poza dobra materialne i nie mieści się w popularnych koncepcjach inteligencji emocjonalnej czy kapitału społecznego. Ten rodzaj bogactwa obejmuje zarówno nasze postawy wobec życia, rozwój duchowy czy stan zdrowia, jak i wspomniane dobra materialne oraz podejmowane formy aktywności. Dienerowie badają zależności pomiędzy bogactwem psychicznym a szczęściem oraz zadowoleniem, a także czynniki, które do nich prowadzą, dowodząc na przykład, że zamożność finansowa, do której wielu z nas dąży, jest tylko jednym z elementów prawdziwego bogactwa. Dzięki zamieszczonym w ostatnim rozdziale kwestionariuszom będziemy nawet mogli zmierzyć nasze bogactwo psychiczne, czyli dokonać swego rodzaju bilansu szczęścia, tworząc nasz osobisty profil w tym względzie.

Szczęście... jest rezultatem wieloletnich badań, przeprowadzanych na dziesiątkach tysięcy ludzi z wielu krajów. Wyniki dowiodły istnienia wielu istotnych, choć niekiedy sprzecznych z intuicją aspektów tego emocjonalnego bogactwa. Niektóre z tych wniosków mogą potwierdzić nasze przekonania dotyczące szczęścia, inne zaś są całkowicie sprzeczne z dotychczasowym myśleniem o nim. Książka ma pomóc czytelnikom, zarówno zawodowo związanym z tematem, bądź też szczęścia po prostu poszukującym, w zastanowieniu się nad własnymi poglądami dotyczącymi szczęścia i w ewentualnej ich weryfikacji.

Zazwyczaj kontrowersje i niejasności co do tematu zaczynają się już w chwili podjęcia próby zdefiniowania pojęcia „szczęście” oraz zakresu myśli, emocji, a może nawet działań, które się pod nim kryją. Autorzy przedstawiają swoją koncepcję bogactwa psychicznego, do jego elementów zaliczając m.in. zadowolenie z życia i poczucie szczęścia, duchowość i poczucie sensu życia, pozytywne postawy i emocje, jak i społeczne relacje czy wartości i cele życiowe. Podkreślają, że jakość naszego życia prędzej czy później ucierpi, jeśli zaniedbamy którykolwiek z aspektów prawdziwego bogactwa. Nie trzeba bowiem  być bardzo bogatym (w sensie materialnym) człowiekiem, by uważać się za bogacza - o ile wszystkie wymienione przez Dienerów elementy stanowią część naszego życia.

Książka zatem pomoże nam zrozumieć, czym jest prawdziwe bogactwo, oraz zdradzi dwie podstawowe zasady leżące u podstaw bogactwa psychicznego. Pierwsza z nich głosi, że szczęście to nie ostateczny cel, ale cały proces, natomiast druga przekonuje, że bogactwo psychiczne pozwala nam lepiej funkcjonować. Badania nad dobroczynnymi skutkami pozytywnych emocji wykazały bowiem, że pomagają nam one w nawiązywaniu przyjaźni, twórczym myśleniu i rozwijaniu własnych zainteresowań. To właśnie w chwili, kiedy jesteśmy pełni energii, pozytywnie nastawieni do świata i czujemy się dobrze, zyskujemy najwięcej - począwszy od wymyślenia nowych idei, przez nowe hobby, po troskę o związek i karierę.

Autorzy skupili się głównie na trzech aspektach bogactwa psychicznego, bezpośrednio związanych ze szczęściem czyli: zdrowiu, związkach intymnych i pracy. Powiązania pomiędzy szczęściem a tymi elementami stanowią bazę bogactwa psychicznego, a powodzenie w tych sferach zdecydowanie nasze subiektywne poczucie szczęścia zwiększa. Tym samym książka Eda Dienera i Roberta Biswasa - Dienera Szczęście pomaga zrozumieć, że owo tytułowe szczęście jest nie tylko celem, którego osiągnięcie będzie niezwykle przyjemnym doznaniem, ale i koniecznym warunkiem do osiągnięcia sukcesu we wszystkich sferach naszego funkcjonowania. Dzięki autorom będziemy mogli nie tylko zrozumieć istotę bogactwa psychicznego, ale i zintegrować wszystkie jego aspekty, by osiągnąć pełnię życia. Istotny jest fakt, że książka nie jest typowym poradnikiem, składającym się w 90% z pustych frazesów, lecz owocem wielu lat pracy. Przedstawione w jasny i czytelny sposób zagadnienia, poparte dowodami naukowymi, pozwalają nam zweryfikować wiele mylnych hipotez na temat szczęścia, a - co więcej - do tego szczęścia z sukcesem dążyć…

Kup książkę Szczęście. Odkrywanie bogactwa psychicznego.

Zobacz opinie o książce Szczęście. Odkrywanie bogactwa psychicznego.
Szczęście. Odkrywanie bogactwa psychicznego.
Ed Diener, Robert Biswas-Diener