Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Szczęśliwe zakończenie

Lucy Dillon

Ocena ( 6 osób )
5.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-10-02
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7839-362-7
Liczba stron: 496
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Samo życie


Od małego jesteśmy karmione bajkami i baśniami, w których piękna księżniczka zawsze spotyka pięknego księcia, zaś ich związek zapowiada się idyllicznie. Podobnie jest w romansach, które kończą się namiętnymi pocałunkami i obietnicami, że wspólne życie będzie prawdziwą sielanką, której towarzyszyć mają wybuchy namiętności. Dlaczego zatem prawdziwe życie tak bardzo różni się od wytworów fantazji? Czy książki rzeczywiście sprawiają nam zawód, mamią obietnicami, by ostatecznie rozczarować? A może po prostu pokazują, że może być inaczej, pełniej, szczęśliwiej?


Te pytania zadają sobie dwie bohaterki wspaniałej i ogrzewającej swoim ciepłem książki Lucy Dillon. Autorka bestselleru Psy, Rachel i cała reszta po raz kolejny zdecydowała się wprowadzić czytelniczki w nastrój lekkiej zadumy i refleksji nad życiem, miłością oraz… książkami, bowiem tych na kartach nowej powieści nie brakuje (podobnie zresztą, jak i psów). Szczęśliwe zakończenie, opublikowane nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka, to porywająca książka, która porusza wiele aspektów życia współczesnej kobiety, mówi nie tylko o związkach, ale również o macierzyństwie, samotności i krzywdzie, jaką można wyrządzić, utrzymując pozory miłości. To nie tylko wspaniały prezent dla osób, które potrzebują wsparcia w swoich związkach, ale i dla wszystkich tych czytelniczek, które lubią z lekką powieścią spędzać długie wieczory.


Poznajemy dwie kobiety, przyjaciółki, które chcą po prostu być szczęśliwe. Dla Anny, bibliotekarki zwolnionej z powodów cięć budżetowych, idealne życie oznacza możliwość zostania matką i obcowania z książkami. O ile ten drugi warunek jest niezwykle łatwy do spełnienia, o tyle posiadanie dziecka stanowi problem. Mąż Anny, Phil, ma już bowiem trzy córki z pierwszego małżeństwa, które na dodatek mieszkają z nimi. Niejako „w spadku” po jego pierwszej żonie Anna dostała także krnąbrnego dalmatyńczyka, z którym spacery stanowią jedyną możliwość oderwania się od kłócących się i obrażonych na cały świat dziewczynek oraz pomysłów ich robiącej karierę poza granicami kraju matki. Nic dziwnego, że propozycja przyjaciółki, aby objęła kierownictwo księgarni, jest dla niej światełkiem w tunelu i szansą na wyrwanie się z domu oraz przepędzenie ponurych myśli o dziecku, na które nie zgadza się mąż.


Michelle to niezwykle pragmatyczna biznesswoman z awersją do książek i aż trudno uwierzyć, że te dwie kobiety mogła połączyć tak głęboka przyjaźń. Prowadząca własny sklep z dekoracjami wnętrz kobieta ucieka przed samotnością i rozczarowaniem małżeństwem w pracę, snując wizję ekspansji swojego „imperium”. Zasadniczym punktem na mapie jej planów jest przejęcie stylowej, lokalnej księgarni i otworzenie w niej ekskluzywnego sklepu z pościelą. To jednak nie jest takie proste, bowiem właściciel postawił jeden warunek – księgarnia ma istnieć nadal jeszcze przez rok. Zmienia to plany Michelle, ale – jako myśląca perspektywicznie kobieta interesu  – postanawia ona je po prostu zmodyfikować. I tak pedantyczna fanka list rzeczy do zrobienia, artystycznie ułożonych poduszek i tajemnic, jakie otaczają jej przeszłość, wkracza do świata książek, gdzie mieszka nie tylko pewien denerwujący prawnik, ale i stary pies. Obie kobiety będą musiały pogodzić się z tym, że życie co prawda nie zawsze przypomina to opisane na kartach powieści, ale w książkach można szukać inspiracji czy ukojenia…


Lucy Dillon w książce Szczęśliwe zakończenie opowiada dwie historie, które przeplatają się ze sobą, tworząc  porywającą całość. Mimo, iż pewne fragmenty mogą budzić nieco znużenia, zaś sama Michelle bywa niesamowicie irytująca, nie sposób odmówić powieści uroku i atmosfery, który tworzą przywołane na kartach ulubione książki Anny, komentarze dotyczące różnych tytułów, otwierające każdy rozdział, czy lista polecanych publikacji. Autorka doskonale ukazuje targające kobietami sprzeczności, rozterki pomiędzy pragnieniem bycia doskonałą matką, perfekcyjną żoną a realizującą swoje pragnienia jednostką, pozwalając czytelnikom odnaleźć swe odbicie w Annie i Michelle. Kto wie, może czytając o perypetiach tych dwóch przyjaciółek, nadamy swojemu życiu inny kierunek? W końcu od nas samych zależy, czy zakończenie będzie rzeczywiście szczęśliwe.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Willa871 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 2016,Mam,
Już dawno nie czytałam tak pełnej ciepła opowieści. Chociaż powieści obyczajowe też czytuje od czasu do czasu, to już dawno książka z tego gatunku nie wciągnęła mnie tak bardzo jak ta.

Książka opowiada losy dwóch przyjaciółek: Michelle i Anny. Pierwsza z nich to pedantyczna, dobrze zorganizowana bizneswomen, która wyrwała się z toksycznego związku i z powodzeniem prowadzi sklepik z różnymi drobiazgami nazwanym Home Sweet Home. Natomiast Anna to żona i macocha trzech córek swojego męża Phila. Pozornie nie mają ze sobą wiele wspólnego, ale połączy je wielka przyjaźń, która z czasem zostanie wystawiona na ciężką próbę.

Co mnie najbardziej urzekło w tej książce? Że jest pełna ciepła i miłości. Opowiada o normalnym życiu, jego problemach i radościach, o marzeniach, które czasami trudno jest spełnić. Postacie obu przyjaciółek były bardzo dobrze zarysowane. Sama nie wiem którą z przyjaciółek bardziej polubiłam: Michelle czy Annę. Trudno mi wybrać.

Michelle to z pozoru osoba chłodna i z dystansem. Nie odkrywa się do końca. Nawet Anna nie wie wszystkiego o jej małżeństwie, z którego musiała się uwolnić i nadal próbuje. Prawie do połowy powieści autorka nie wyjaśnia co się wydarzyło między nią a Harveyem, jej mężem. Co on takiego jej zrobił, że kobieta drży na sam dźwięk jego imienia? Byłam bardzo zniecierpliwiona i zaciekawiona tym co się stało i czy Michelle w końcu będzie spokojnie żyć, bo nawet jej matka z całych sił starała się aby ona i Harvey się zeszli. Była nim zachwycona. Irytowała mnie ta baba, ale pod koniec powieści się zrehabilitowała. Zachowała się tak jak matka powinna się zachować.

Anna jest tak jakby przeciwieństwem Michelle. Odkąd straciła posadę bibliotekarki zajmuje się domem i opieką nad pasierbicami i dalmatyńczykiem Pongo. Jest osobą pełną ciepła, uwielbiającą książki i starającą się rozbudzić taką samą miłość u pasierbicach. Nie jest łatwe zadanie. Stara się być dla nich przyjaciółką i zaskarbić ich akceptację. Gdy Michelle proponuje jej objęcie posady kierowniczki księgarni jej życie się zmieni. Ale czy na lepsze? Czy będzie jej dane znaleźć upragnione szczęście i spełnić marzenia?

Książka od dawna stała na regale i nie mogłam się za nią zabrać, ale w końcu mi się udało. Bardzo się z tego cieszę, bo to naprawdę świetna lektura. Aż sama chciałabym być w tej księgarni, którą prowadziła Anna, skosztować pysznej kawy i zagłębić się w lekturę. Dużą rolę w powieści odgrywają psy: dalmatyńczyk Pongo i terier Tavis. Aż chciało by się samemu mieć takie cudowne psiaki. One odmieniają świat bohaterów książki. Miłym dodatkiem są także przykłady książek, jakie Anna poleca swoim pasierbicom i przyjaciółce Michelle, która jak tylko może wzbrania się przed literaturą, ale Anna i na nią znajdzie sposób. Naprawdę polecam tą pozycję.
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2014 (100),
Ciepła opowieść o rodzinie, pracy i poszukiwaniu szczęśliwego zakończenia. Michelle uwikłana w toksyczne małżeństwo z Harveyem decyduje się odejść i zamieszkać w Longhampton. Zakłada swój biznes, a później przejmuje księgarnię, którą powierza pod opiekę swojej nowo poznanej przyjaciółce Annie. Anna, druga żona Phila, marzy o własnym dziecku, a tymczasem opiekuje się pasierbicami Beccą, Chloe i Lily. W tle uroczy terier Tavish oraz dalmatyńczyk Pongo, które dodają książce uroku. Miłość wprost wyziera ze stron powieści i pokazuje, co w życiu jest ważne. Nie pieniądze, wykształcenie, status społeczny, ale miłość, zaradność i wiara we własne siły. Kolejna świetna pozycja Lucy Dillon.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KKS Linia koment
Przeczytane:2015-08-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2015,
beatrycze66 Linia koment
Przeczytane:2015-02-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2015,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2015-07-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2015,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Szczęśliwe zakończenie Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Szczęśliwe zakończenie Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Szczęśliwe zakończenie Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Szczęśliwe zakończenie Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Szczęśliwe zakończenie Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów