Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Szósty cel
Kup Teraz

Szósty cel

James Patterson

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2010
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7359-946-8
Liczba stron: 398
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Jeden z najbardziej poczytnych współczesnych pisarzy Ameryki, James Patterson, przygotował dla swoich czytelników kolejną znakomitą powieść sensacyjną „Szósty cel”. Pojawia się w niej po raz kolejny porucznik Lindsay Boxer, bohaterka znana z poprzednich części serii Kobiecy Klub Zbrodni. Również tym razem Patterson nie zawiódł czytelników – zaserwował im wciągającą i dopracowaną do najdrobniejszych szczegółów historię okrutnej zbrodni.

 

Na promie dochodzi do tragicznej w skutkach strzelaniny. Ginie kilka zupełnie przypadkowych osób, a przyjaciółka porucznik Boxer zostaje poważnie ranna. Sprawa wydaje się bardzo dziwna, gdyż zabójca sam zgłasza się na policję i przyznaje do winy. Pojawia się podejrzenie, że nie był on poczytalny w czasie popełniania przestępstwa, a – cosię z tym wiąże – byćmoże uda mu się uniknąć kary. Równolegle do toczących się wydarzeń, porucznik Boxer zajmuje się sprawą serii porwań dzieci z bogatych rodzin. Porywacze nie żądają okupu, ani nie komunikują się z rodzinami porwanych. Sytuacja zaczyna niepokoić nie tylko policję, ale przede wszystkim rodziny porwanych ofiar.

 

„Szósty cel” do doskonale skonstruowana sensacja, w której obecne są także elementy powieści psychologicznej. Autor wspaniale radzi sobie z opisem osobowości mordercy oraz sztuczkami i działaniami, jakie ten podejmuje, aby uniknąć sprawiedliwej kary. Książka Pattersona to także drobiazgowa analiza postaci pozytywnych, w tym samej porucznik Boxer. Kobieta próbuje rozwikłać zagadkę porwań dzieci, ale także sama musi chronić własne życie, które – jaksię okazuje – równie wystawione jest na poważne niebezpieczeństwo.

 

James Patterson buduje atmosferę napięcia, choć może wydawać się to niemożliwe. Morderca przecież jest czytelnikowi znany, przyznał się nawet do winy, zatem nic nie powinno już czytelnika w powieści zaskoczyć. Dzieje się, oczywiście, zupełnie inaczej. Właśnie dlatego, że czytelnik na początku powieści poznaje wiele szczegółów, spodziewa się, że tak naprawdę nie wie jeszcze wszystkiego. Patterson zapewnia doskonałą rozrywkę, budując coraz większe napięcie i serwując nam niespodziewane zwroty akcji.

 

„Szósty cel” to powieść z gatunku tych, które czyta się błyskawicznie. Fabuła i pragnienie rozwiązania zagadki tak pochłaniają uwagę czytelnika, że nie pozwalają mu się od powieści oderwać. Patterson jest bowiem mistrzem w konstruowaniu znakomitych intryg, które po głębszym zastanowieniu wydają się czytelnikowi zupełnie wiarygodne, a – co za tym idzie – jeszcze bardziej przerażające.

 

James Patterson może poszczycić się stworzeniem ponad pięćdziesięciu powieści sensacyjnych, które w większości zostały przyjęte z ogromnym entuzjazmem oraz przyniosły autorowi niesłabnącą już od wielu lat popularność. Powieścią „Szósty cel” pisarz dowodzi, że wciąż jest w dobrej literackiej formie. Książkę tę powinni przeczytać nie tylko miłośnicy twórczości Pattersona, ale wszyscy, którzy na półkach własnych biblioteczek lubią gromadzić dobre kryminały.„Szósty cel” bowiem nie tylko dobrze wygląda za szybą.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 52 książki 2013,
Bardzo wciągająca fabuła. Autor ukazał w sposób ciekawy i intrygujący wątki trzech śledztw, które są ze sobą powiązane poprzez osoby czterech przyjaciółek wykonujących różne, aczkolwiek współgrające w świecie rzeczywistym zawody : prokurator sądowy, policjant, dziennikarz i koroner. Każdy wątek kryminalny toczy się jakby własnym torem, ale dotyka swym cierpieniem, w mniejszym lub większym stopniu, krąg tych samych osób. W sposób bardzo wyrazisty autor podkreśla, jak bardzo jesteśmy omylni w powierzchownej ocenie osób, z którymi na co dzień mamy do czynienia, i jakie z tego powodu mogą nas czekać przykre konsekwencje.
Polecam.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2015-05-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
babet Linia koment
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Szósty cel Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Szósty cel Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Szósty cel Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Szósty cel Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Szósty cel Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów