Recenzja książki: Szybka i prosta joga: asany dla każdego, o każdej porze dnia i w każdym miejscu

Recenzuje: Sylwia Szymkiewicz - Borowska

Z jogą za pan brat

Lubisz ćwiczyć? A ty? No, a ja? Cóż, ze mną jest tak, że codziennie obiecuję sobie, że to będzie właśnie ten dzień, w którym "wezmę się za siebie". Budzę się rano i zaczynam wizualizację. Leżę na podłodze w salonie i robię brzuszki. Później wdrapuję się na piłkę do pilatesu i wykonuję kilka podstawowych ćwiczeń. Na koniec uspakajam mięśnie i idę do łazienki. Tak, idealny początek dnia. Dobrze, że to tylko wyobraźnia. Dzięki niej wyrzuty sumienia szybko mijają (w końcu gimnastyka się odbyła, to co, że tylko w moim umyśle?) i mogę odwrócić się na drugi bok – w końcu dzięki zaoszczędzonemu na ćwiczeniach czasowi mam 15 dodatkowych minut na sen. W drodze do pracy obiecuję sobie, że jeśli późnym popołudniem pogoda dopisze, wyruszę na marsz z kijkami. Już czuję na policzkach delikatny powiew wiatru i napięcie mięśni. Od razu mi lepiej. Ale gdy wychodzę z pracy, mimo świecącego słońca, nie jestem w stanie się zmobilizować. Chcę tylko znaleźć się w domu i odpocząć. Siedząc wieczorem na kanapie, widzę siebie samą, kładącą się na podłodze i wykonującą ćwiczenia rozciągające. Nie potrafię jednak zmusić ciała, by przeniosło się na ziemię. Tak mija cały dzień, a jedyna aktywność, jaką funduję mojemu ciału, to gimnastyka umysłu. Tak, tę formę rekreacji opanowałam do perfekcji. Codziennie jednak wierzę, że następnego dnia uda mi się pójść o krok dalej i rozruszać odrobinę rozlazłe po zimie ciało. Prawdziwa mobilizacja nastąpiła wczoraj. Sięgnęłam na półkę recenzencką i zapoznałam się z poradnikiem Szybka i prosta joga autorstwa Christiny Brown. Jakie są efekty tej lektury? Dziś po pracy zrobiłam wdech-wydech, usiadłam na podłodze i „wykonałam” kilka asan. I to nie w wyobraźni, tylko na jawie!

Książkę zasadniczo podzielić można na dwie części. Pierwsza z nich traktuje o teorii jogi. Dowiadujemy się z niej, o co tak naprawdę chodzi w jodze, jaka jest jej podstawa i do czego można ją wykorzystać. Autorka prostymi słowami tłumaczy, w czym rzecz. Bo joga to tak naprawdę stan umysłu. Najważniejsze jest oddychanie. To nie ciało ćwiczymy, tylko umysł. To znaczy, inaczej: ciało ćwiczymy przy okazji ćwiczeń umysłu. Dzięki jodze wyciszamy się, zapominamy o przeszłości, nie myślimy o przyszłości. Jest tylko "tu i teraz". A teraz jest oddychanie i na nim należy się skupić. To faktycznie doskonale odpręża. Pozwala zapomnieć. Zaczynamy od wczytaniu się w opis danej pozycji. Później wyobrażamy sobie to ćwiczenie i ponownie czytamy, co powinniśmy zrobić. Dopiero po tym zaczynamy ćwiczyć i… jest niemal pewne, że od razu coś zrobimy źle. Ale oddychamy, a to się liczy. Chyba. Dla mnie na pewno się liczyło.

Druga część omawianego poradnika to właśnie opis poszczególnych ćwiczeń wraz z pomocnymi fotografiami, doskonale je obrazującymi. Część ta jest zdecydowanie bardziej obszerna w porównaniu do pierwszej partii  Szybkiej i prostej jogi. Jest ona również odrobinę trudniejsza do przyswojenia. To, oczywiście, przez opis ćwiczeń, który osobie nie mającej wcześniej styczności z jogą może wydawać się prawie niewykonalny. Jednak kilkukrotna lektura opisów poszczególnych asan sprawia, że zaczynamy rozumieć, jak powinny być one wykonane. Mniej-więcej rozumiemy.

Ogólnie powiedzieć mogę, że poradnik ogromnie przypadł mi do gustu. Spodobała mi się idea samej jogi i to, co mogę dzięki niej osiągnąć. Ćwiczenia zaprezentowane w Szybkiej i prostej jodze podzielono według zastosowania. Możemy tu znaleźć pozycje, które wykonać można w domu i takie, które nadają się do pracy. Odpowiednie na chłodny poranek i na leniwy wieczór. Na chwilę stresu i na momenty roztargnienia. Na każdą okazję. Dlatego polecam książkę Christiny Brown każdemu. Warto poznać taką jogę.

Kup książkę Szybka i prosta joga: asany dla każdego, o każdej porze dnia i w każdym miejscu

Zobacz opinie o książce Szybka i prosta joga: asany dla każdego, o każdej porze dnia i w każdym miejscu