Recenzja czytelnika granice.pl

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2013-11-06
Kategoria: Edukacyjne
Dodał/a recenzję: NataliaLena

Diabelski Krąg ma moc. Hipnotyzuje, czyha i przywołuje, niczym najwytrawniejszy łowca. Myślisz ,,chcę tylko zobaczyć z bliska” – te powykręcane konary, tą martwą ziemię, te ostre kolce ,,przecież nic mi się nie stanie”. Naprawdę? Uważaj, bo jeśli zbliżysz się do niego, to tylko na swoją zgubę… A teraz rękę w górę niech podniosą ci, których uwagę przyciągnęła oprawa graficzna ,,Tajemnicy Diabelskiego Kręgu”. No proszę, proszę… A co ja wyżej pisałam? Że to pułapka jest! Że zrobi ,,cap”, jakby to powiedziała jedna z bliźniaczek, i tyle was widzieli! A nęci was ta tajemnica, co? Nęci, mimo kłów, kolców i pazurów? To dobrze, że was nęci, bo właśnie w ten sposób załatwiliście sobie bilet do miasteczka o pozytywnie brzmiącej nazwie Markoty, gdzie mieści się klasztor, wasz punkt docelowy. Łapcie obwiązaną sznurkiem walizkę i lepiej nie spóźnijcie się na pociąg! ,,Tajemnica Diabelskiego Kręgu” pozytywnie mnie zaskoczyła. Obawiałam się, że motyw dziecięcego Wybrańca oraz perypetie młodocianych bohaterów mogą być nużące, ale teraz wiem, że jest zupełnie inaczej. Oto Wybraniec, który swoją rolę wypełnia w zupełnie nieoczekiwany sposób; młodociani bohaterowie, którzy stanowią nietuzinkową zbieraninę i ich perypetie, stanowiące wir przygód, które wciągają czytelnika. Książka, pomimo młodych bohaterów, wcale nie jest dziecinna. Dreszcz nie raz i nie dwa przebiegnie czytelnikowi po plecach – czy to od zimnego podmuchu w klasztornej piwnicy, czy od muśnięcia gałęzi w lesie. Autorka nie stroni od grozy, zagrożenie, które czyha na postacie, jest jak najbardziej realne – i krew się leje, i kości chrzęszczą, i śmierć wyciąga swoje szpony. Do tego pojawia się interesująca idea kreowania świata w świecie i związane z tym zataczanie kręgu przez magię. Wyjaśnienia związane z pojawieniem się aniołów oraz innych niezwykłości i cudów są zgoła nieoczekiwane. Nieszczególnie przypominam sobie, by w jakiejkolwiek innej książce wykorzystano podobne rozwiązanie, co sprawia, że ,,Tajemnica Diabelskiego Kręgu” staje się jeszcze bardziej interesująca. W pewien sposób, takie połączenie magii, dziecięcych bohaterów na tropie tajemnicy oraz wiszącego nad nimi, enigmatycznego Zła, przywodzą na myśl Harry’ego Pottera i jego przygody. W budowaniu atmosfery książki swój wkład mają czarno-białe ilustracje, których jest niestety tylko pięć. Piszę ,,niestety”, ponieważ chętnie obejrzałabym ich jeszcze więcej, np. wspomniane w książce szkice i obrazy miejscowej malarki, Maury Lewickiej, które miały duże znaczenie przy rozwiązywaniu zagadki. Jednak nawet bez dużej ilości ilustracji, a dzięki plastycznym opisom, z łatwością można sobie wyobrazić poszczególne miejsca czy bohaterów. ,,Tajemnica Diabelskiego Kręgu” jest dowodem na to, że każda, nawet najbardziej wyświechtana klisza, w odpowiednich rękach może stanowić podwalinę niebanalnej historii. Anna Kańtoch odważyła się na połączenie elementów, które zazwyczaj nie są ze sobą zestawiane. W efekcie powstała całkiem oryginalna i interesująca historia. Wakacyjne przygody Niny niewątpliwie rozbudzą wyobraźnię czytelników, będących rówieśnikami dziewczynki, ale i starsi powinni docenić podszytą grozą historię i jej pomysłowe poprowadzenie. Naprawdę warto odwiedzić Markoty, ale uważajcie na siebie – mieszczący się nieopodal klasztoru krąg tylko czeka na waszą nieuwagę…

Amarisa plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
"W książce tej jest wszystko, co może spodobać się młodym czytelnikom, ale nie tylko im - również starsi znajdą tu coś dla siebie. Są zagadki do rozwiązania i tajemnice do odkrycia, niespodziewane zwroty akcji oraz interesujący bohaterowie. Wieje też prawdziwą grozą, którą potęgują zamieszczone wewnątrz książki mroczne ilustracje. Jest nawet coś, co w ostatnim czasie cieszy się niesłabnącą popularnością, zarówno w literaturze jak i filmie - żywe trupy, albo jak kto woli - zombie. Autorka ma lekkie pióro i potrafi stopniować napięcie, dzięki czemu książkę, mimo jej dość sporej objętości, czyta się naprawdę szybko. Cieszy też to, że Kańtoch nie wykłada od razu wszystkich kart na stół. Do wszystkiego dochodzimy krok po kroku wraz z bohaterami książki i przekonujemy się, że nie wszystko jest tu tak oczywiste, jak się nam początkowo wydawało.

Mówiąc krótko ,,Tajemnica Diabelskiego Kręgu" to świetna młodzieżówka, która nie jeden raz was zaskoczy, dlatego też z czystym sumieniem - polecam."

Cała recenzja dostępna na moim blogu: http://magicznyswiatksiazki.pl/tajemnica-diabelskiego-kregu-anna-kantoch/
Elia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,