Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Tajemnica hotelu. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai
Kup Teraz

Tajemnica hotelu. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai

Widmark Martin, Willis Helena

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2008-12-01
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788360963425
Liczba stron: 74
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Wprawdzie przy zapowiedzi prezentującej książki z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” wydawnictwa Zakamarki widnieje informacja, że książki można czytać w dowolnej kolejności, a konsekwencją tej strategii wydawniczej jest brak numeracji kolejnych tomów, to jednak w „Tajemnicy hotelu” autorzy odwołują się do „Tajemnicy diamentów”, opowieści otwierającej cykl. Odwołują się jedynie na zasadzie przypomnienia i zareklamowania innych przygód bohaterów, sugerują natomiast tym samym, że jakaś kolejność, choćby tylko pisania i publikowania, obowiązuje.

 

W „Tajemnicy hotelu” wykorzystane zostały chwyty i zabiegi rodem z filmu kryminalnego: książkę rozpoczyna przegląd głównych postaci, a konsekwentne stosowanie czasu teraźniejszego i skrótowych opisów przekazywanych w mało rozbudowanych zdaniach nasuwa skojarzenia ze scenariuszem. Rodzice Lassego wyjechali wraz z rodzicami Mai na święta – dzieci zostały pod opieką wujka Lassego, przy okazji pomagają mu w pracy w hotelu. To chyba jedyny w tej książeczce zgrzyt kulturowy, a raczej – inność, z którą spotkają się maluchy: w Polsce nie do pomyślenia byłoby pozostawienie dzieci w święta Bożego Narodzenia. Lecz takie jest prawo literatury dziecięcej: by działo się coś ciekawego, rodzice muszą zniknąć z pola widzenia. Do hotelu przybywa pewna bardzo bogata i bardzo wymagająca rodzina z psem – bezcennym zwierzakiem rzadkiej rasy. Właściciele nie omieszkają poinformować wszystkich, jak drogi jest ich pupil.

 

Tymczasem kilka osób w hotelu cierpi z powodu braku pieniędzy. Kiedy zatem pies nagle zniknie, znajdą się one w kręgu podejrzanych… Lasse i Maja dawno nie mieli ciekawych zgłoszeń, nic więc dziwnego, że trochę się nudzą. Przedsiębiorcze maluchy potrafią jednak znaleźć sobie zajęcie, kiedy w pobliżu dzieje się coś tajemniczego. Kto, jeśli nie oni, odkryje sekret rodziny Jonatanów? Młodzi detektywi mają szansę po raz kolejny trafić na pierwsze strony gazet – a przenikliwość ich umysłów, odrobina szczęścia i pomysłowość sprawią, że rozwiązanie zagadki będzie na wyciągnięcie ręki. Poszlaki mnożą się i komplikują Lassemu i Mai pracę: z kilku podejrzanych trzeba będzie przecież wybrać winnego. Jak wyjaśnić dodatkowe zbiegi okoliczności?

 

Trzeba przyznać, że Martin Widmark i Helena Willis mają pomysł na kryminałki dla najmłodszych. Potrafią wykreować trzymającą w napięciu atmosferę, zainteresować małych odbiorców i samym tekstem zachęcić ich do śledzenia przygód dwójki przyjaciół. Duża czcionka i mnóstwo obrazków to dodatkowe atuty tej książki. Odbiorców przyciągnie do niej jednak przede wszystkim szybka, dynamiczna akcja i zapowiedź przygody, rozwijanej potem przez kolejne wydarzenia rodem z kryminału. Szwedzki bestseller ma szansę stać się także ulubioną lekturą polskich dzieci – bo kto nie lubi łamigłówek i mrożących krew w żyłach wydarzeń? A chociaż „Tajemnica hotelu” przenosi na literaturę dziecięcą rozwiązania z dorosłych książek, czyni to w sposób miły i pogodny. Optymizm to jedna z wielu zalet tej pozycji.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Tajemnica hotelu. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Zlatko, Beza i złodziej
Moni Nilsson, Elin Lindell
Okładka - Tajemnica hotelu. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Tajemnica więzienia
Martin Widmark, Helena Willis
Okładka - Tajemnica hotelu. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Pomelo podróżuje
Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Okładka - Tajemnica hotelu. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Doris ma dość
Pija Lindenbaum
Okładka - Tajemnica hotelu. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Urodziny Alberta
Gunilla Bergström
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów