Recenzja książki: Tajemnica Zafiry

Recenzuje: Justyna Gul

Magiczny naszyjnik

Dawno temu w małej wiosce w Kolumbii żył chłopiec, na którego wołano Dzielny Wojownik. Jego najlepszą przyjaciółką była dziewczyna o niezwykłych zdolnościach - potrafiła nie tylko czytać w umysłach czy uzdrawiać, ale znała też mowę zwierząt. Została oddana pod kuratelę szamana i w przyszłości miała zająć jego miejsce. Mimo funkcji, jaką piastowała, wieczorami wymykała się z szałasu, by spotykać się z Dzielnym Wojownikiem. Towarzyszką ich zabaw była również Angela, córka wodza. To właśnie jej porwanie zaplanował potężny czarownik, który chciał posiąść ją za żonę. Nie docenił jednak uczennicy szamana, która odważyła się stawić mu czoła. Sprytna dziewczyna przygotowała naszyjnik z błyszczących kamieni i podstępem uwięziła duszę czarownika w jednym z nich.

Okazuje się, że tą dziewczyną o olbrzymich zdolnościach była Teresa, nieżyjąca już babcia Kamili Krzemińskiej, jednej z bohaterek wciągającej książki Roxany Wojtas-Tabiś. Tajemnica Zafiry to opowieść pełna przygód i magii, skierowana do młodszych dzieci. I choć nie jest ona wolna od wad (szablonowe postacie, kilka niekonsekwencji i niespójności w prowadzeniu akcji), z pewnością zauroczy każdego miłośnika zwierząt. A tych jest w książce co niemiara, poczynając od kota, którego przyjaciółka Kamili - Malwina, znajduje pod drzwiami swojego domu. Kot, choć na pierwszy rzut oka zwyczajny, ma w sobie coś przykuwającego uwagę. Jeszcze dziwniejsze jest to, że Marcelina, mająca alergię na sierść, nie odczuwa żadnych dolegliwości związanych z obecnością kota, a nawet może odstawić leki.

Zafira okazuje się kotem magicznym, a właściwie zaklętą w zwierzę Angelą. Czarnoksiężnik, zanim został uwięziony przez Teresę w naszyjniku, zdążył bowiem rzucić klątwę na wodza, zamieniając go w wilka i na dziewczynę, która stała się kotem. Jedyna możliwość, by zdjąć zły czar, to uaktywnienie naszyjnika. Potrzebne są do tego dwie piętnastolatki - Malwina i Kamila, które właśnie z niecierpliwością oczekują nadejścia urodzin.

Jak na małe, senne miasteczko, wiele się tu dzieje - dom Kamili zostaje splądrowany, a jedynym przedmiotem, który ginie, jest właśnie wspominany naszyjnik. Na dodatek w okolicy widziano ponoć wilka, w szkole pojawia się nowy nauczyciel matematyki, a do leśniczówki wprowadza się… Nie zdradzę nic więcej, mogę tylko szepnąć, że akcja przeniesie się poza granice naszego kraju, prosto do Kolumbii, gdzie dziewczynki poszukiwać będą rozwiązania zagadki klątwy, zaś napięcie - mimo przewidywalnego zakończenia - rośnie z każdą stroną książki. Przyjaciółki znajdą się w poważnym niebezpieczeństwie, bowiem tak, jak one chcą zwrócić Angeli i jej ojcu ludzką postać, tak sługa czarnoksiężnika ma zamiar uwolnić swojego pana.

Czy dziewczynki znajdą w sobie dość siły, by rozwiązać zagadkę? Czy przy pomocy przyjaciół i rodziny uda im się odkryć, kim tak naprawdę jest sługa Czarnoksiężnika? Dowiecie się tego z Tajemnicy Zafiry Roxany Wojtas-Tabiś. Z książki, po przeczytaniu której przygoda będzie miała nowy, magiczny wymiar.

Kup książkę Tajemnica Zafiry

Zobacz opinie o książce Tajemnica Zafiry