Recenzja książki: Tato, jakiego potrzebują twoje dzieci

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ojcostwo jest wspaniałym darem, który rodzi się z wzajemnej miłości i poszanowania współmałżonków. Zawarcie związku małżeńskiego to naturalna droga realizacji powołania do ojcostwa. Potrzeba jednak właściwej formacji oraz dojrzałości mężczyzny, by mógł on w sposób odpowiedzialny wywiązać się z powierzonej sobie roli. Książka Tato, jakiego potrzebują twoje dzieci odpowiada na pytanie, jak być dobrym i mądrym ojcem we współczesnym świecie. Uzyskana odpowiedź bez wątpienia usatysfakcjonuje wszystkich, którzy - stawiając czoła przeciwnościom zwyczajnego życia - podejmują codzienne wyzwania.

Ponieważ wychowanie to prawdziwa sztuka, której trzeba i warto się uczyć przez całe życie, z pomocą wszystkim ojcom przychodzi Carey Casey, przedstawiciel amerykańskiego ruchu odpowiedzialnego ojcostwa, wskazując na istotę budowania trwałych i niezawodnych relacji z własnymi dziećmi. Każdy z rozdziałów został napisany przez jednego z ojców (oraz jedną kobietę) i zawiera wszystko to, co składa się na całość ojcowskiego działania, a także odpowiedzialności za teraźniejszość i przyszłość młodego pokolenia. To, w jaki sposób opieka ojcowska zostanie przyjęta przez dzieci, przyniesie odpowiednie owoce w przyszłości.

By przekonać czytelnika, że nie potrzeba rewolucyjnego podejścia wychowawczego, autor kładzie nacisk na wytrwałość w podjętych zobowiązaniach. Przykład dawany dzieciom, odwaga do podejmowania wyzwań, umiejętność pokojowego rozwiązywania konfliktów oraz wspólne działania: wszystko to sprawi, że relacje ojciec-dziecko będą nabierały coraz głębszego wymiaru. Carey Casey dowodzi, jak bardzo ważne jest zrozumienie, na czym polega rola ojca, uwrażliwienie na specyficzne wyzwania współczesnych czasów oraz zupełnie świadome podjęcie przydzielonych obowiązków.

Książkę Tato, jakiego potrzebują twoje dzieci z powodzeniem można nazwać poradnikiem. Pełna jest ona pomysłów i inspiracji, które - wywodząc się z osobistych doświadczeń ojców - doskonale nadają się do zastosowania w rodzinnym życiu. W każdym z twórczych rozdziałów zostało zamieszczone Wyzwanie dla ciebie oraz Twój plan: propozycja pracy na bliższy i dalszy czas, a także wyznaczone miejsce do zapisania postanowień, stanowią propozycję, z której bezwarunkowo warto skorzystać. W lekturze nie brakuje odniesień do Boga, który jest przykładem najlepszego Ojca wszystkich ludzi. Podany na końcu Wykaz skrótów ksiąg biblijnych ułatwi odnalezienie fragmentów, będących wsparciem w trudnej drodze rodzicielskiego oddziaływania.

Wskazówki zawarte w poradniku pomogą sprostać wychowawczej roli, jaka została powierzona wszystkim ojcom. Potraktowane poważnie, sprawią, że w przyszłości dzieci staną się odpowiedzialnymi rodzicami własnego potomstwa.

Kup książkę Tato, jakiego potrzebują twoje dzieci

Zobacz opinie o książce Tato, jakiego potrzebują twoje dzieci
Autor