Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Tete-a-tete. Opowieść o Simone de Beauvoir i Jean-Paulu Sartrze

Hazel Rowley

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Jacek Santorski
Data wydania: 2006-06-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-60-20793-2
Liczba stron: 424
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Książka „Tete a tete” Hazel Rowley to publikacja niezwykła. To „opowieść o Simone de Beauvoir i Jean Paulu Sartrze”. Ale ten podtytuł nie wyjaśnia wszystkiego. „Tete a tete” jest książką naukową, nieco zbeletryzowaną. Ten zabieg sprawia, że historię Sartre’a i Beauvoir czyta się jednym tchem. „Tete a tete” jest właściwie monografią uczucia, jakie łączyło tych dwoje i drobnych, „drugorzędnych” – jak je nazywali – miłostek. „Nikt nie miał prawa mówić im, jak mają żyć czy kochać. Byli świadomi tego, że ich związek jest wieczną improwizacją”.

 

Ona – dumna, niezależna i wyzwolona. On – niski, zezowaty i krępy – tak zaczyna się charakterystyka bohaterów nietypowego związku. Jean Paul Sartre licznymi podbojami miłosnymi próbował sobie zrekompensować niedostatki urody. Kobiety lgnęły do niego, a największy filozof-egzystencjalista skwapliwie to wykorzystywał. Simone de Beauvoir, zwana Bobrem, utrzymywała kontakty seksualne z mężczyznami i kobietami. Tak naprawdę niezwykle często opowieść Hazel Rowley biegnie dwutorowo: raz jest to historia Beauvoir, z Sartre’em w tle, to znów prezentacja życia Sartre’a z Simone de Beauvoir zepchniętą na margines. Stąd też podtytuł – „opowieść o Beauvoir i Sartrze” jest zbyt ogólny. Książka dotyczy kolejnych romansów tej pary i dziwnego, niewytłumaczalnego związku-przyjaźni, jakim byli połączeni. To nie biografia pary, a historia ich miłości. Miłości trudnej i nie zawsze możliwej do zaakceptowania. To rejestr wzlotów i upadków, kryzysów i prób odbudowy wzajemnego uczucia. To opowieść o tym, jak partnerzy radzili sobie z zazdrością i z drugorzędnymi miłościami.

 

Jak realizowali postanowienie wzajemnej szczerości, otwartości i zrozumienia. To opowieść o tymczasowej moralności i oddaniu. O tym, jak Beauvoir przyjmowała kolejne żony i kochanki Sartre’a i jak one reagowały na stałą obecność Bobra w życiu ukochanego. Jak na publikację popularnonaukową, książka Hazel Rowley jest nietypowa. Autorka sięga do wielu źródeł, pragnie jak najbardziej zobiektywizować narrację, szuka poparcia dla swoich tez w książkach i poglądach bohaterów, w korespondencji, biografiach, opracowaniach, wywiadach…

 

Rozmawia z ludźmi, których informacje mogły rzucić nowe światło na losy ciekawej pary. A jednocześnie, obok tej całej otoczki naukowości, „Tete a tete” staje się studium dotyku i uśmiechów, zalotnych spojrzeń i przemyśleń, ulotnych reakcji i chwilowych doznań. Na marginesie swojej rozprawy Hazel Rowley wyjaśnia również między innymi źródła powstawania książek Beauvoir i Sartre’a, szuka inspiracji, wskazuje pierwowzory bohaterów, innymi słowy: stara się połączyć biografię z małymi analizami genezy poszczególnych dzieł. Dzięki tym zabiegom i dzięki wkraczaniu w intymną, choć przecież nie zakazaną (przez bohaterów książki) strefę między dwojgiem ludzi, opowieść Hazel Rowley staje się interesująca nie tylko dla wielbicieli Sartre’a i Beauvoir, ale również dla tych, którzy lubią pełne sekretów i tajemnic przekazy z życia dwojga bliskich sobie ludzi.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ivka86 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Olena Linia koment
Przeczytane:2013-06-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2011),
break
Okładka - Tete-a-tete. Opowieść o Simone de Beauvoir i Jean-Paulu Sartrze Sztuczki umysłu
Derren Brown
Okładka - Tete-a-tete. Opowieść o Simone de Beauvoir i Jean-Paulu Sartrze Kato-tata. Nie-pamiętnik
Halszka Opfer
Okładka - Tete-a-tete. Opowieść o Simone de Beauvoir i Jean-Paulu Sartrze Zdarza się
Jarosław Szulski
Okładka - Tete-a-tete. Opowieść o Simone de Beauvoir i Jean-Paulu Sartrze Podróż Teo
Catherine Clement
Okładka - Tete-a-tete. Opowieść o Simone de Beauvoir i Jean-Paulu Sartrze Pucka
JANINA KATZ
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów