The Beatles

Zespołu The Beatles nie trzeba przedstawiać. Trudno szukać osób, które nie spotkały się z muzyką znanego bandu z Liverpoolu, którego szczytowa forma przypadła na lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy to rzesze fanek piszczały na widok swoich idoli, a utwory zespołu przez długie tygodnie nie opuszczały czołówek list przebojów. Książka, o której chcę Wam dzisiaj napisać jest jedyną autoryzowaną biografią The Beatles jaka powstała w porozumieniu z muzykami i ich ówczesnym menadżerem, Brianem Epsteinem. W Polsce została wydana po 45 latach od jej brytyjskiej premiery, która  miała miejsce we wrześniu 1968 roku.
Autorem niniejszej publikacji jest brytyjski pisarz i dziennikarz Hunter Davies, który na przełomie 1967 i 1968 roku miał okazję przebywać osiemnaście miesięcy z muzykami, tworzącymi podstawy współczesnej muzyki popularnej. Dziennikarz  towarzyszył wspaniałej czwórce nie tylko podczas prac nad kolejnymi utworami w studio, ale także gościł w ich domach, poznał ich partnerki, rodziców, rodzeństwo i osoby związane z zespołem. W tym czasie autor zebrał pokaźnych rozmiarów materiał, w tym odręcznie zapisane słowa piosenek, które niejednokrotnie przeznaczone były do wyrzucenia, a z czasem zyskały nieprawdopodobną wartość. Niestety części z tych unikatowych materiałów nie udało się zawrzeć w pierwszej wersji książki, głównie przez naciski ze strony wydawcy. Czas spędzony na gromadzeniu informacji o The Beatles stał się początkiem długoletniej przyjaźni pomiędzy muzykami i Hunterem Daviesem.

Wydanie przygotowane przez wydawnictwo Sine Qua Non rozpoczyna obszerna przedmowa z 2009, w której brytyjski dziennikarz przywołuje kulisy rozpoczęcia współpracy ze słynnym kwartetem z Liverpoolu. Wspomina z wielkim sentymentem czas, który mógł spędzić z członkami zespołu, a także dodaje informacje, których nie mógł zawrzeć w pierwszej wersji książki. Następnie płynnie przechodzi do zaprezentowania sylwetek Johna, Paula, George’a i Ringo. Z wielkim oddaniem śledzi ich dzieciństwo i okres dojrzewania, przybliża pierwsze spotkania z muzyką i analizuje wydarzenia, które miały wpływ na ukształtowanie ich charakterów. Odwiedza szkoły, domy rodzinne i dociera do osób, które utraciły już kontakt z członkami The Beatles. Autor sporo miejsca poświęca pierwszemu zespołowi Johna Lennona, The Quarryman, który stopniowo przekształcił się w The Beatles.

W kolejnych rozdziałach Hunter Davies przybliża drogę zespołu na szczyt. Wspomina zarówno o dobrych jak i złych wyborach muzyków. Pomiędzy wierszami można wyczytać informacje o kontakcie The Beatles z narkotykami i alkoholem oraz dość rozwiązłym trybie życia, szczególnie podczas koncertów w Hamburgu. Niemniej jednak The Beatles przyznają, że pobyt w Niemczech w dużej mierze ukształtował ich styl i był bardzo ważnym momentem w ich karierze. Dziennikarz analizuje także zjawisko zwane beatlemanią, które przez kilka długich miesięcy ogarnęło świat, nawet w jego najdalszych zakątkach. Spore wrażenie robią rozdziały zatytułowane imionami członków zespołu, zawierające fragmenty rozmów autora z Paulem, Johnem, Ringo i Georgem. Teksty te są kopalnią wiedzy o beatlesach, o ich podejściu do sławy, życia i pieniędzy, o tym co lubią robić w wolnym czasie, a czego zwyczajnie nie znoszą. Z relacji Huntera Daviesa wynika, że kluczem do zdobycia międzynarodowej sławy przez grupę były niebywały talent, pracowitość i miłość do muzyki, a także skrupulatnie zaplanowana kampania promocyjna menadżera zespołu.
Publikację uzupełnia posłowie z 1985 roku, w którym autor przybliża losy członków zespołu po jego rozwiązaniu, a także rozdział zatytułowany Memento Mori z 2009 roku poświęcony osobom, które były związane z zespołem i już nie żyją. Nie mogło również zabraknąć pełnej dyskografii zespołu i kilku wkładek zdjęciowych, prezentujących fotografie z różnych okresów życia członków grupy.
Mimo upływu lat książka ta nie utraciła statusu najważniejszej publikacji traktującej o The Beatles, a tekst z 1968 pomimo licznych wznowień pozostał bez zmian. Za sukcesem biografii stoi przede wszystkim lekkie pióro autora oraz ogrom pracy włożony w jej powstanie, który widoczny jest na każdej stronie publikacji. Książka posiada jasny, chronologiczny podział, a każdy rozdział płynnie przechodzi w kolejny. Opiekę merytoryczną nad polskim wydaniem sprawował Piotr Metz, a tłumaczenia podjęła się Aleksandra Machura.

Czytanie biografii Huntera Daviesa to obfitująca w głębokie przeżycia podróż do lat sześćdziesiątych, które w historii zapisały się jako okres burzliwych zmian kulturalno-obyczajowych. To także kontakt z licznymi utworami niezwykle utalentowanego duetu Lennon-McCartney oraz wiarygodna relacja z okresu, kiedy najważniejszą wartością w życiu muzyków była przyjaźń i płynąca z niej radość.

Informacje dodatkowe o The Beatles:

Kup książkę The Beatles

The Beatles. Jedyna autoryzowana biografia
Hunter Davies0
Okładka ksiązki - The Beatles. Jedyna autoryzowana biografia

Jest tylko jedna książka prawdziwie opisująca Beatlesów. Właśnie trzymasz ją w dłoni. W latach 1967-1968 Hunter Davies spędził osiemnaście miesięcy...