Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Time Riders. Jeźdźcy w czasie

Alex Scarrow

Ocena ( 8 osób )
4.9
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2013-03-15
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7895-100-1
Liczba stron: 432
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Igraszki z czasem

 

Dużo bym dał, by przeżyć to znów / Wehikuł czasu to byłby cud – śpiewał kiedyś Dżem. Podróże w czasie zawsze rozpalały wyobraźnię i pozwalały fantazjować o nieskończenie wielu możliwościach kreacji własnej przyszłości. Możliwość zmiany swojego życia, naprawienia wszystkich błędów i wykorzystania wszystkich nadarzających się okazji – jest o co powalczyć. Nie dziwi zatem fakt, że naukowcy od lat próbują znaleźć sposób na przemierzanie czasu i przestrzeni. Czy jednak ktoś się zastanowił, do czego może to doprowadzić? Czy ktokolwiek pomyślał, w jakim stopniu nawet drobna zmiana przeszłości może wpłynąć na teraźniejszość? Czy ktoś przewidział możliwe konsekwencje wykorzystania wehikułu czasu do … podbicia świata bądź jego zniszczenia?

 

Kto kiedykolwiek zastanawiał się, jak wspaniale byłoby odbywać podróże w czasie, winien koniecznie sięgnąć po fantastyczną powieść Time Riders. Jeźdźcy w czasie, opublikowaną nakładem wydawnictwa Zielona Sowa. Alex Scarrow – grafik, projektant gier komputerowych, doskonale sprawdził się w roli autora, zabierając czytelników w oszałamiającą, ale i śmiertelnie niebezpieczną podróż poprzez stulecia. Wyzwanie, jakie stawia przed swoimi bohaterami, stanowi zaproszenie również dla czytelników. Możemy wkroczyć do gry niezależnie od wieku, pamiętając jednak, że stawką są nie tylko losy nasze, ale i… całego świata.

 

Liam O' Connor, młodszy steward, miał zginąć na pokładzie statku w … 1912 roku. Wówczas to niezatapialny Titanic zetknął się z górą lodową, zaś w wyniku tej katastrofy zginęło ponad tysiąc pięćset osób. Wśród nich nie było jednak Liama – w ostatniej chwili przed zatonięciem usłyszał on słowa: Umrzesz, Liamie (…). Czyni cię to wyjątkowym. (…) Jest inna droga. Staniesz się niewidzialny. Będziesz fantomem zawieszonym pomiędzy światami (…). Chłopak przyjmuje ofertę tajemniczego mężczyzny i… budzi się w Nowym Jorku roku 2001.

 

Jeśli weźmiesz mnie za rękę, przeżyjesz – słyszy Maddy Carter, maniaczka komputerowa, osiemnastoletni geniusz, programistka i twórczyni popularnej gry. Jest rok 2010, a ona właśnie podróżuje samolotem. Samolotem, w którym podłożono bombę… Przebudzenie w Nowym Jorku w 2001 roku wydaje się częścią jej gry, ale jest prawdą.

 

Trzynastoletnia Sal Vikram powinna być ofiarą pożaru, który wybuchł w 2026 r. Przeżyła, bo w ostatniej chwili pojawił się nieznany mężczyzna z niezwykłą ofertą. Tak znalazła się w 2001 roku.

 

Niezwykła trójka: chłopak pochodzący z Irlandii sprzed stu lat, Maddy - geek i Seleena z Mumbaju zostają zrekrutowani przez Agencję. Każde z nich obdarzone jest niezwykłymi umiejętnościami, co sprawia, że są odpowiednimi kandydatami na Strażników. Odtąd ich zadanie polegać będzie na patrolowaniu czasu i łapaniu intruzów z przyszłości, którzy pragną zmienić przeszłość. Nazywani Jeźdźcami w czasie, mają niezwykle odpowiedzialne zadanie, mają bowiem poszukiwać tzw. przesunięć - skutków zaburzenia osi czasu. I choć perspektywy, jakie rysują się przed nimi, wydają się niezwykle interesujące, to będą również pełne niebezpieczeństw i pułapek czających się w przestrzeni. Szukacze, czyli byty odprowadzające energię, są tylko jednym z zagrożeń czających się w załamaniach czasu. Znacznie groźniejsi są jednak ludzie…

 

Żadne szkolenie nie przygotowuje bohaterów na brutalną rzeczywistość, z jaką przyjdzie im się zmierzyć. Okazuje się bowiem, że są podróżnicy w czasie, których zamiary są niecne, zaś żądza władzy nieograniczona. Kiedy nasi bohaterowie przenoszą się do 1941 roku w pobliże kwatery Hitlera, wiemy już, że należy spodziewać się niebezpieczeństwa. Wystarczyła jedna podróż, by świat współczesny wyglądał zupełnie inaczej, a druga wojna światowa zakończyła się zupełnie inaczej.  Niemcy nie tylko zwyciężyli, ale i… podbili Stany Zjednoczone! To jednak nie jedyna niemiła niespodzianka czekająca na trójkę młodych ludzi.

 

Manipulacje czasem i wydarzeniami mogą mieć tak dalekosiężne skutki, że świat nie jest nawet na nie gotowy. Nie można bezkarnie zawłaszczać sobie wiedzy o przyszłych wydarzeniach, nie można sięgać po ludzkie życie w imię władzy. Wehikuł czasu w rękach ambitnych szaleńców może doprowadzić do katastrofy - chyba, że Strażnikom uda się temu zapobiec. Inaczej wszyscy skończymy jako popromiennie zmodyfikowane twory, niemal nie przypominające już ludzi.

 

Nic jednak nie zapowiada powodzenia misji - szczególnie, że Liam wraz ze specjalnie szkolonym klonem Bobem utknął w przeszłości, zaś starzec opiekujący się grupą rozpaczliwie stara się znaleźć sposób na uruchomienie wehikułu mimo braku prądu… Presja czasu, świadomość rychłego końca i zgubnych skutków niepowodzenia misji – wszystko to trzyma czytelników w nieustannym napięciu, umiejętnie podtrzymywanym przez autora.

 

Tu nie ma miejsca na nudę, wszelka dekoncentracja jest niedopuszczalna - szczególnie, że może grozić wypadnięciem z rytmu. Dzięki możliwości podróżowania w czasie przemierzamy bowiem stulecia, odwiedzając zarówno przeszłość, jak i przyszłość, podziwiając fantazję autora, który mimo tak eksploatowanego przez lata tematu zdołał odkryć przed czytelnikami jego nowe aspekty.

 

Porywającej fabule towarzyszą fascynujący bohaterowie, którym Alex Scarrow poświęcił wiele uwagi, dopieszczając ich portrety i obdarzając zestawem wyjątkowych cech i umiejętności. Zarówno Liam, jak i Maddy czy Sal to osoby wyjątkowe, obdarzone wielką odwagą i zdolnościami adaptacyjnymi. Kibicujemy również Bobowi, który w rezultacie przebywania w towarzystwie ludzi zdradza oznaki ewolucji – poznaje, czym są emocje. Przystępny język sprawia, że powieść jest doskonałą lekturą dla młodzieży, zaś wątek historyczny i mroczne perspektywy manipulacji wydarzeniami czynią książkę interesującą również dla dorosłych. Tym sposobem nie sposób nie wyczekiwać na kolejny tom. Rezygnując jednak – czego uczy doświadczenie – z  podróży w przyszłość, by szybciej poznać kontynuację cyklu.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
owila2001 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Książka bardzo fajna, ma w sobie zaskakujące momenty. Dobrze się ją czyta.
Polecam osobom, które lubią fantasy i poniekąd podróże w czasie.
Betsy plusminus Linia koment
książka autorstwa Alexa Scarrowa to kawał dobrej (może nie idealnej) powieści młodzieżowo-przygodowej z elementami fantastycznymi, które ze względu na dobra jakość przypadnie do gustu nie tylko młodszej części moli książkowych. Ten tytuł ma w sobie wiele intrygujących i niebanalnych elementów, które ciekawią, a cała historia niesamowicie wciąga i, można rzec, pozostawia niedosyt. Tym faktem jednak nie warto się przejmować, bowiem już niedługo tom drugi. Mam nadzieję, że kolejna część będzie równie dobra a nawet lepsza. Na dziś dzień polecam na razie zaczerpnąć lektury tego tomu. Naprawdę warto. Satysfakcja gwarantowana.
YoAnna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Sal, Maddy i Liam kontynuują swoją przygodę z podróżami w czasie. Tym razem, na skutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, Liam i nowa jednostka pomocnicza, wraz z grupką niewtajemniczonych osób, przenoszą się o blisko 65 milionów lat wstecz. I historia dopiero nabiera rumieńców, gdyż nie dość, że są zmuszeni przeżyć wśród drapieżnych stworzeń z tak odległej przeszłości, to jeszcze muszą przekazać pozostałym w biurze dziewczynom informację o swej lokalizacji tak, by nie zmienić diametralnie przyszłości.
„Czas drapieżników” nie pozwala się nudzić i już niemal od pierwszych stron Czytelnik zostaje porwany w wir niebezpiecznych oraz mrożących krew w żyłach wydarzeń. Jest dynamicznie, barwnie i obrazowo, a wszystko to podano przystępnym i łatwym w odbiorze językiem. Wszyscy fani podróży w czasie, jak i wielbiciele prehistorii znajdą w drugim tomie „Jeźdźców w czasie” coś dla siebie. Polecam.
MyBooks plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Z bloga MyBooks!

Wyobraź sobie, że podróże w czasie są możliwe. Co byś zrobił? Pewnie chciałbyś coś zmienić, ale trzeba się zastanowić jaki będzie tego efekt i czy to jest tego warte? Trzy osoby z różnych stuleci bronią świat przed tym, żeby nikt nie zmienił znanej nam rzeczywistości z 2001 roku. Niestety, pewien mężczyzna postanawia - w jego mniemaniu - naprawić świat. Przenosi się do 1941 roku, aby porozmawiać z samym Hitlerem.
Motyw podróży w czasie pojawia się dość często w różnych formach. Choć jeśli chodzi o książki nie czytałam wielu o takiej tematyce, to uważam, że tutaj jest to pokazane w świeży i bardzo interesujący sposób. Autorowi można pogratulować wielkiej wyobraźni. Wizje zmian różnych wydarzeń historycznych są realistyczne i dopracowane. Książka dzięki temu i akcji trzyma w napięciu od pierwszych stron, aż do samego końca. Denerwujące było przez pewien czas to, że czytelnik zna już powód przesunięcia czasu, a bohaterowie nie i gdzieś się plączą. Na szczęście nie trwało to długo. Zdenerwowanie na niewiedzę Jeźdźców zastąpiło napięcie związane z komplikacją akcji. Rozdziały są krótkie, co bardzo przyspiesza czytanie. Posiadam tę książkę w formie e-booka i zdziwiło mnie to, że tak szybko ją skończyłam. Mam tylko małą uwagę. Jeżeli ktoś - tak jak ja - lubi czytać książki zaczynając od ostatniej strony to w tym przypadku nie radzę. Możecie sobie zepsuć całą przyjemność.
Alex Scarrow bardzo dobrze łączy fakty z fikcją literacką. Podobała mi się postapokaliptyczna wizja świata. Jestem ciekawa, czy w innych książkach i kolejnych częściach serii autor spisał się na takim samym poziomie. "Time Riders" wciąga, nie pozwala o sobie zapomnieć, a klimat jest cudowny. Nie wiem czy sięgnę po kolejne części "Jeźdźców w Czasie". Może tak, może nie, ale na pewno zmierzę się jeszcze z twórczością tego autora.

Pełna recenzja: http://my-books-1220.blogspot.com/2013/04/time-riders-1-jezdzcy-w-czasie-scarrow.html
Blog MyBooks - Nasze Recenzje: http://my-books-1220.blogspot.com/
Sardegna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Wszystko mi się w tej książce podobało, a teraz będę czekać z niecierpliwością na część kolejną: "Time riders. Czas drapieżników", bo czuję wielki niedosyt i pobyłabym jeszcze z Liamem, Maddy i Sal w ich alternatywnej rzeczywistości.

http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2013/05/time-riders-jezdzcy-w-czasie-alex.html
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Nudhar Linia koment
Przeczytane:2014-06-16, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2013-08-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
jurata Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-06-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów