Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Tobi. Oczy Eliszy

Timothée de Fombelle

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2009
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788324011728
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Wokół książek francuskich pisarzy kierowanych do dzieci i młodzieży roztacza się subtelna, wręcz magiczna atmosfera. Sztandarowym tego przykładem jest chociażby klasyczny już, znany wszystkim „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupery’ego, powieść ponadczasowa, wielowymiarowa, ale przede wszystkim absurdalna w swej… logice. Timothée de Fombelle, autor serii książek o przygodach Tobiego także buduje surrealistyczny, nierzeczywisty obraz świata. Jak bowiem inaczej określić miejsce, które dla mierzących zaledwie półtora milimetra mieszkańców stanowi ogromne, umierające drzewo?

„Tobi. Oczy Eliszy” to druga część cyklu historii o życiu, zmaganiach i trudnościach, jakie napotykają mali mieszkańcy drzewa. Tytułowy bohater Tobi po ucieczce z drzewa, powraca w rodzinne strony, aby uratować swoją ukochaną, Eliszę, z rąk bezwzględnych oprawców. Pragnie również ochronić swoich rodziców, którzy przebywają w obozie pracy, gdzie zmuszani są do eksploracji drzewa, przyczyniając się jednocześnie do powolnej śmierci rośliny. Tobi nie tylko chce ocalić najbliższych, ale musi dbać również o swoje życie – jest bowiem najbardziej poszukiwanym zbiegiem w historii drzewa.

Książka Timothée de Fombelle zdaje się być koktajlem wielu klasycznych powieści. Przede wszystkim dostrzec w niej można echa wspomnianego już „Małego Księcia” wielbiącego ponad wszystko Różę. Wiele elementów powieści przypomina także niektóre fragmenty „Drużyny Pierścienia” J.R.R. Tolkiena. Zarówno Tobi, jak i jego przyjaciele z łąki odbywają trudną i pełną niebezpieczeństw podróż, narażeni z jednej strony na atak nieprzyjaciela, a z drugiej – na czyhające na drodze pułapki. Miejscami podróż Tobiego do złudzenia przypomina wyprawę Froda Bagginsa.

„Tobi. Oczy Eliszy” to także doskonały, współczesny epos o odwadze i honorze głównego bohatera. W powieści Timothée de Fombelle zło wyraźną granicą odcina się na tle dobra, pozytywni bohaterowie zostają wynagrodzeni za trudy poniesione w walce, a negatywni niechybnie muszą pogodzić się z klęską. Budowane przez autora napięcie doskonale współgra z opowiadaną historią. Tajemniczy, zimowy świat rysujący się między grubymi konarami, niebezpiecznymi gniazdami, czy spróchniałą korą dodaje powieści niepowtarzalnego, mrocznego uroku. Świat widziany oczami Tobiego, dla którego ptasie pióro stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo, jest naprawdę przerażający.

Narracja w powieści jest prowadzona w sposób dynamiczny, liczne są niespodziewane zwroty akcji. Także styl, jakim napisana jest powieść, wymaga nie lada pochwały. Mimo że książka przeznaczona jest raczej dla młodszych czytelników, Timothée de Fombelle nie stroni od pięknie budowanych metafor czy porównań. Świat Tobiego jest równie piękny co przerażający. Ważnym elementem powieści jest szczególne zwrócenie uwagi czytelnika w stronę przyrody. Autor tłumaczy, że bezmyślne niszczenie roślin oraz praca negatywnie wpływająca na ekosystem są działaniami prowadzącymi do katastrofy. Jest to przestroga niezwykle aktualna, bowiem postęp nauki i techniki jaki się na naszych oczach dokonuje wymaga szczególnej troski o środowisko naturalne.

Powieść Timothée de Fombelle opatrzona jest ogromną ilością starannie i z pomysłem wykonanych  czarno-białych ilustracji, stanowiących dopełnienie opisywanej przez autora historii. „Tobi. Oczy Eliszy” jest książką, która zachwyci nie tylko młodych czytelników, ale uzmysłowi wiele ważnych faktów dorosłym amatorom czytania. Książkę czyta się błyskawicznie, z ogromną niecierpliwością czekając na kolejne rewelacje jakie w świecie drzewa przygotował czytelnikowi autor.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
CorkaHermesa + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Kontynuacja I częsci o Tobim jest równie ciekawa, a moze nawety bardziej. Takich książek się nie czyta a połyka!
anek7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Mam,
Kilka dni temu pisałam o przepięknej książce pt. "Tobi", której autorem jest Timothee de Fombelle, natomiast dzisiaj słów parę o jej kontynuacji noszącej tytuł "Oczy Eliszy".


Od wydarzeń opisanych w pierwszym tomie przygód Tobiego minęło 3 lata. Przez ten czas chłopiec przebywał z dala od swojego rodzinnego Drzewa, bowiem splot wydarzeń rzucił go na leżącą opodal łąkę zamieszkałą przez Ludzi Traw, których mieszkańcy Drzewa nazywali Paździerzakami. Pomimo, że obydwa plemiona niewiele się różnią pod względem fizycznym to poprzez lata narosło pomiędzy nimi wiele antagonizmów - nic dziwnego, że przybysz z Drzewa traktowany jest z daleko posunięta ostrożnością.
Kiedy już wydaje się, że Tobi znalazł miejsce gdzie będzie mógł spokojnie żyć docierają do niego wieści z Drzewa. Okazuje się, że jego rodzice (co do których był przekonany, że zginęli) są więzieni przez okrutnego Joe Mitcha, natomiast jego przyjaciółka Elisza też ma poważne kłopoty - dawny przyjaciel Tobiego, a później jego zacięty wróg Leo El Blue, chce ją zmusić do małżeństwa.
Tobi podejmuje decyzję o powrocie na drzewo...

"Oczy Eliszy" są zdecydowanie poważniejsze od pierwszego tomu przygód Tobiego i bardziej przygnębiające. Przez trzy lata drzewo zmieniło się nie do poznania. Wszystkie przewidywania Sima Lolnessa zaczynają się sprawdzać - drążenie licznych korytarzy w głąb pnia sprawiło, ze Drzewo zaczyna chorować i usychać. Przerzedzona korona nie jest w stanie chronić niższych gałęzi, które pokrywają się lasem porostów - dla mierzących dwa milimetry wzrostu drzewnych ludzi jest to przeszkoda niemal nie do przebycia.
Każdy, kto ośmieliłby się protestować przeciwko panującym porządkom trafia do więzienia lub do obozów pracy, ludzie znikają z dnia na dzień, a na Drzewie panuje atmosfera strachu i podejrzliwości. Przed Tobim stoi zadanie niemal nie do wykonania - nie zna dokładnie aktualnej sytuacji, nie wie czy może komuś zaufać i co najważniejsze, nie bardzo wie gdzie szukać swoich bliskich. Jakby tego było mało zauważa klatkę, którą transportowana jest grupa Paździerzaków schwytanych przez łowców niewolników. Do troski o rodziców i Eliszę dochodzi niepokój o los nowych przyjaciół.

Może to moja nadinterpretacja, ale uważam, że "Oczy Eliszy" to doskonałe studium totalitaryzmu. Joe Mitch może nie jest tytanem intelektu, ale potrafi pociągnąć za sobą tłumy. Kilka chwytliwych populistycznych haseł zapewniło mu popularność wśród zwykłych ludzi, korupcją lub szantażem podporządkował sobie większość członków Rady Drzewa, a swojemu najpoważniejszemu wrogowi, czyli profesorowi Lolnessowi złamał karierę i doprowadził do jego wygnania, a później uwięzienia. Kiedy już skupia całą władzę w swoich rękach pokazuje prawdziwe oblicze bezwzględnego tyrana, otacza się podobnymi sobie ludźmi i rozpoczyna rządy terroru...

Timothee de Fombelle po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem słowa pisanego. Pomimo poważnej tematyki książka napisana jest językiem zrozumiałym dla dzieci, autor nie uchyla się od mówienia o okrucieństwach i wynaturzeniach panującego systemu lecz dostosowuje to do poziomu wrażliwości młodego czytelnika. Pokazuje, że prawdziwa odwaga to nie brawura a bohaterstwo nie jest zarezerwowane tylko dla dużych i silnych. I co najważniejsze, przekonuje, że nawet jeśli zdarzy się popełnić błąd lub podjąć błędną decyzję to można, a nawet trzeba, starać się to naprawić.

Serdecznie polecam tę piękną i mądrą książkę - tak dzieciom, jak i dorosłym.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów