Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Toskania i Umbria. Przewodnik subiektywny

Anna Maria Goławska, Grzegorz Lindenberg

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2013-06-10
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 9788377852286
Liczba stron: 356
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Nie ukrywam, lubię czytać książki o Toskanii. We wszystkich jest praktycznie to samo: zachwyty nad urokliwym miejscem, którego nie chce się opuszczać, zaduma nad przyjaźnie nastawionymi mieszkańcami, życzliwymi i nigdzie się nie spieszącymi. Jest w książkach o Toskanii ten spokój i czar małych miejscowości, w których czas zwalnia tempo. Sięgnęłam więc po tom „Toskania, Umbria i okolice. Przewodnik subiektywny” autorstwa Anny Marii Goławskiej (jako współautor wpisany tu został Grzegorz Lindenberg, towarzysz podróży Goławskiej i autor zdjęć). Sięgnęłam, przeczytałam jednym tchem, a potem wracałam do co bardziej smakowitych fragmentów, dla samej przyjemności ich śledzenia.

 

Udało się Goławskiej uniknąć tej egzaltacji, jaka przeważnie cechuje byłe studentki polonistyki – „przewodnik subiektywny” po Toskanii będzie rajem dla zmysłów. Książka podzielona została na dwie części, z czego druga – „Zwiedzanie Toskanii” to opowieść o ciekawszych miejscach i zabytkach, jakie warto zobaczyć, oraz takich zakątkach regionu, których próżno by szukać w popularnych przewodnikach. Miejsca zobaczone opisuje Goławska z uwzględnieniem rysu historycznego, ale przedstawia też rozmaite pozakulisowe informacje, przez co jej książka przybiera formę zwierzenia lub plotki (w pozytywnym znaczeniu tego słowa). Prezentuje kolejne miejsca krótko i treściwie – i w zasadzie można by już ruszać do Toskanii i podążać śladami autorów.

 

Pierwszą część książki tworzą natomiast porady i podpowiedzi. Gdzie nocować, co i gdzie zjeść, jaka jest pogoda i jaki klimat panuje w Toskanii, co powinien zabrać ze sobą turysta. Otwierający książkę rozdział to wielka opowieść o mieszkańcach Toskanii, ich zwyczajach i nastawieniu do turystów, o ich codzienności, sposobie bycia itp. To przygotowanie turystów na mały kulturowy wstrząs – ale też i próba ocalenia tego, co w regionie piękne. Dodatkowego smaczku dodają książce cytaty z przewodników pisanych w okresie międzywojnia – Goławska konfrontuje dawne spostrzeżenia z rzeczywistością, ale też wyraźnie dobrze się bawi, wynajdując co ciekawsze fragmenty. Mniej tu estetycznych zachwytów, czytelnicy znajdą raczej informacje o tym, czym zachwycali się Goławska i Lindenberg i dlaczego – co działa lepiej niż najciekawsza reklama. Trochę tu związanych ze zwiedzaniem Toskanii wspomnień, sporo porad i podpowiedzi (autorzy podają nawet ceny w euro). Całość przedstawiona została w taki sposób, że podróżnicy i urodzeni turyści mają ochotę natychmiast wyruszyć do Toskanii i nie dziwię się, jeśli po lekturze zaczną planować podróż, a domatorzy z chęcią do książki wracają.

 

Bardzo podoba mi się poza wszystkim motyw przewijających się przez książkę kotów. Autorzy – wielbiciele tych zwierząt – głaszczą napotkane rozleniwione koty i wspominają o nich w odpowiednich miejscach książki. Z upodobaniem też je fotografują. Zresztą i na okładce „Przewodnika subiektywnego” widnieje uszczęśliwiony drzemiący futrzak. Długo można by się rozwodzić nad urokami tej książki, która w zależności od odbiorcy będzie potraktowana albo jako rzetelny – i nie nudny – przewodnik, albo jako rewelacyjna lektura na długie wieczory, ale dalsze zachwyty chyba nie są tu już konieczne.

 

Wspomnę jeszcze tylko, że z treścią koresponduje naprawdę wysoka jakość wydania – o tym jednak przekona się każdy, kto po ten tom sięgnie. Tym razem warto ocenić książkę po okładce… Niby Goławska i Lindenberg nic nowego w opisanej do granic możliwości Toskanii wymyślić nie mogli, a mimo to udało im się stworzyć książkę, do której chce się wracać. Smakowitą nie tylko przy opisach potraw…

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,

  "Toskania i Umbria.Przewodnik subiektywny." to była idealna książka na upalne lato tego roku. Nie jest to powieść, którą się pochłania a ja nie miałam dużo wolnego czasu na czytanie więc przewodnik służył mi całe lato do poznawania głównie pięknej Toskanii z jej klimatem, krajobrazem, zabytkami, ludźmi i kuchnią z jej zapachami i smakami. Było to dla mnie fantastyczna zagraniczna przygoda, która będzie jeszcze trwać, gdyż będę do niego wracać, tym bardziej, że nie sądzę bym kiedykolwiek tam zawitała.
           Jestem jednak przekonana, że przewodnik pary Anna Goławska i Grzegorz Lindberg jest dobry nie tylko na letni urlop, gdyż Włochy a więc i Toskania odwiedzane są przez cały rok, a o każdej porze roku inne wrażenia ze zwiedzania można wynieść szczególnie, gdy ominie się upalne lato. Po za tym jest tak przystępnym, barwnym a zarazem  sugestywnym językiem napisany,  że można go czytać i  napawać się tym wszystkim co zostało w nim przedstawione, opisane i przytoczone a także pokazane na sporej liczbie załączonych fotografii,  nawet , a może szczególnie wówczas, gdy nie można tam osobiście być. Mnie dodatkową przyjemność w trakcie czytania przewodnika sprawiały  włoskie nazwy, które będąc jak muzyka dla ucha chce się mimowolnie czytać na głos, by słyszeć jak śpiewnie brzmią.
            Nie byłam i nie jestem osobą aktywnie turystyczną więc niewiele w życiu zwiedziłam.A za granicą byłam tylko na Węgrzech w czasach jeszcze głębokiego socjalizmu / Węgry się wtedy wydawały być rajem / i w obecnych Niemczech dwa razy. Toteż i z przewodnikami też niewiele miałam do czynienia,  a z pewnością nie traktowałam ich jak książek do czytania. "Toskania i Umbria.Przewodnik subiektywny" już samą okładką, która jest w moich ukochanych kolorach; brązach i zieleniach,  zachęca do otworzenia książki i zagłębienia się w jej treść. A jak już ją otworzymy to przepadamy z kretesem, gdyż z każdej strony czerpiemy pełnymi garściami różnego rodzaju ciekawie podane informacje, które mogą być niezwykle przydatne, gdyby  się okazało, że się w tamtych stronach  znaleźliśmy. Dowiadujemy się więc gdzie smacznie możemy zjeść, wypić dobre wino a także  gdzie będziemy mogli i w jakich warunkach przenocować. Autorzy informują nie tylko o cenach, ale również o tym gdzie jest miło i sympatycznie, a gdzie już mniej.
Przewodnik, który prezentuję ponadto doskonale się czyta, gdyż autorzy całą swą wiedzę na temat Toskanii i Umbrii  zawarli w krótkich formach, jakby felietonach interesująco wprowadzających czytelnika w poszczególne tematy związane z praktyczną stroną pobytu oraz sugestie dotyczące zwiedzania,  próbując przekonać  czytającego dlaczego ma wybrać właśnie Toskanię na cel swego wakacyjnego, chociaż  nie tylko wyjazdu.
           Włochy to kraj kotów toteż przez całą książkę oprócz ludzi i zabytków przewijają się koty, koty które są wprost wszędzie i nikomu nie przeszkadzają. Świadczą o tym świetne zdjęcia znajdujące się obok zdjęć zabytków w przewodniku.


      Anna Goławska i Grzegorz Lindberg ukazują Toskanię i Umbrię tak jak postrzegają  ją sami, gdy ją odwiedzają, a robią  to od kilku lat i często. Stąd w tytule słowo "subiektywny". Dzięki temu mamy  możliwość poznać Toskanię i Umbrię z wielu stron i tych dobrych, bardzo dobrych, ale też i z tych niezbyt dobrych dowiadując się czego możemy się spodziewać, gdybyśmy tam się wybrali. Jedno jest pewne, znakomicie w swym przewodniku zachęcają do wybrania właśnie tych włoskich krain. Ja gdybym tylko mogła zrobiłabym to z pewnością, by znaleźć się choćby na krótko tam gdzie teraźniejszość tak ściśle wiąże się z przeszłością, że nawet w niektórych miejscach czuje się, że czas się zatrzymał.

          Jednego mi tylko w tej książce zabrakło, a to wspomnienia o św. Ricie, która pochodziła z Rocca Porena w Cascii. Może dlatego, że trochę wcześniej czytałam o niej książkę i wydaje mi się być postacią godną wzmianki w takim przewodniku.

          Rzadko to robię, ale tym razem gorąco polecam wszystkim ten estetycznie i starannie wydany przewodnik , który czyta się jak ciekawą książkę.

mosiek plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Sięgnęłam po tę książkę będąc pod wrażeniem Toskanii. Ale myślę, że spodoba się też każdemu, kto tam nie był, pewne jest, że po tej lekturze nabierze ochoty na podróż w tamte urokliwe strony, bo to przewodnik, który można czytać, nie ruszając się z kanapy
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
Znakomity przewodnik, z którym można podróżować nawet przy kawce nie ruszając się z domu. Oczywiście będzie niezwykle przydatny dla osób wybierających się do tych rejonów Włoch.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
McAgnes Linia koment
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów