Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Tunele. Bliżej

Roderick Gordon, Brian Williams

Ocena ( 11 osób )
4.7
Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2011-02-15
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-259-0248-3
Liczba stron: 488
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Ciesząca się ogromną popularnością seria „Tunele” Rodericka Gordona i Briana Williamsa doczekała się kolejnej, bo już czwartek części. Jak zapowiadają autorzy, a trudno się z nimi po lekturze powieści nie zgodzić, „Tunele. Bliżej” są wciągające, ekscytujące i jeszcze bardziej niż poprzednie tomy… przerażające!

Dysponując wiedzą zaczerpniętą z trzech poprzednich tomów powieści, czytelnik doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że autorzy uwielbiają otwarte zakończenia każdej z części „Tuneli”. Nie inaczej jest z czwartym tomem – o tym jednak za chwilę. „Tunele. Otchłań”, część trzecia przygód młodych i nieco starszych odkrywców, skończyła się wraz pojawieniem się tajemniczego niemieckiego samolotu w samym środku Ziemi. Rozwiązanie tej zagadki w „Tunelach. Bliżej” pojawia się dopiero na siedemdziesiątej stronie powieści, jednak wcześniej czytelnik ma okazję poznać kilka interesujących faktów oraz dowiedzieć się, jakie wątki autorzy zaserwują mu w książce. A tych – zarówno faktów, jak i wątków – pojawia się w powieści aż nadto. Mamy wątek dotyczący Willa, Elliott i doktora Burrowsa, którzy badają tajemnicze piramidy znajdujące się we wnętrzu Ziemi, szykują doskonałą kryjówkę przed Styksami, a także zastanawiają się, jak bezpiecznie przetransportować na powierzchnię niezwykle groźnego wirusa. Jest historia Chestera i Marty, wiecznie sprzeczających się i wędrujących ku powierzchni. Pojawia się wątek Drake’a i Styksa Eddiego, szykujących ofensywę na Kolonię. Nie zabrakło oczywiście wydarzeń związanych z najpodlejszymi bohaterkami „Tuneli” – Rebekami i ich nowym pomysłem, związanym z pragnieniem zawładnięcia Nową Germanią. Ostatnim wątkiem jest  sprawa dotycząca pani Burrows, która po naświetlaniu Ciemnym Światłem, w stanie krytycznym trafiła do domu życzliwego policjanta i niezbyt uprzejmej siostry oraz matki funkcjonariusza. Tak wątki przedstawiają się na początku powieści. Z biegiem czasu akcja się rozwija, a wątki ulegają przemieszaniu, przez co część bohaterów znowu spotyka na swojej drodze dawno niewidzianych przyjaciół. Pod koniec czwartej części pojawiają się także nowe, dramatyczne wydarzenia, których kontynuację czytelnik znajdzie w piątej części przygód Willa i jego przyjaciół.

„Tunele” to seria, która wzbudzi w czytelniku mieszane uczucia i nie pozwoli na szybkie zdefiniowanie i wystawienie pochopnej oceny. O ile pierwsza część „Tuneli” wydawała się dość grzeczną, wciągającą książką dla dorastających dzieci, o tyle seria ta z każdym kolejnym tomem stawała się coraz odważniejsza i bardziej brutalna. Bohaterowie zdają się ginąć na potęgę, a ich śmierci – najczęściej nieuzasadnione – spadają na zszokowanego czytelnika jak grom z jasnego nieba. Kolejną wątpliwością, jaką budzi cykl, jest fakt, że autorzy znacznie odbiegają od początkowych, sugerowanych w pierwszej części założeń. Jak czytelnik z pewnością pamięta, doktor Burrows, kierowanym niczym innym, jak chęcią poznania podziemnego świata, a przez to – wzbogacenia nauki o nowe odkrycia i wyjaśnienia spornych dotąd kwestii, wyrusza w tajemniczą podróż do wnętrza Ziemi. Niestety, wraz z kolejnymi tomami naukowy schodzi na daleki dość plan, za to pojawiają się kolejne intrygi, za przykład których może służyć choćby ta związana z chęcią rozpylenia groźnego wirusa w Górnoziemiu przez szalone Rebeki. Także bohaterowie, z początku drugo-, a nawet trzecioplanowi, wraz z rozwojem akcji urastają do rangi postaci pierwszoplanowych. To mnożenie wątków i bohaterów, niestety, nie sprzyja powieści. Akcja zwalnia, poszczególne wydarzenia zlewają się w jedno, a czytelnik ma nieustanne wrażenie, jakby bohaterowie chodzili cały czas w kółko.Czwarta część sagi to jednak także opowieść o dorastaniu i dojrzewaniu do odpowiedzialności. Will, Elliott i Chester są tak naprawdę pozostawieni na pastwę losu i to od ich umiejętności zależy, czy przeżyją kolejny dzień, czy zginą z rąk Graniczników albo z głodu. W „Tunelach. Bliżej” autorzy zaczynają także dyskretnie snuć wątek uczuciowy. Will z każdą chwilą jest bardziej zauroczony Elliott. Dziewczyna także darzy chłopaka uczuciem, choć wydaje się ono skomplikowane. Na arenę wkracza jednak wkrótce Chester, który jest dla Willa poważnym rywalem.

W „Tunelach. Bliżej” na jaw wychodzi kilka ważnych faktów. Czytelnik pod koniec powieści, po raz pierwszy od dłuższego czasu, może z całą pewnością określić, kto z bohaterów nadal żyje, w jakiej znajduje się sytuacji i jakie zamierza podjąć dalsze kroki. Zakończenie czwartej części autorzy, zgodnie z tradycją, również pozostawili otwarte, jednak wydaje się ono zdecydowanie bardziej rzeczywiste niż to znane z „Otchłani”.

„Tunele. Bliżej” stanowią integralną cześć sagi o przygodach Górnoziemców i mieszkańców podziemnego świata. Książka ta jest przeznaczona zatem jedynie dla miłośników „Tuneli”. Bez znajomości wcześniejszych tomów czytelnik raczej nie odnajdzie się w realiach, jakie napotka w „Tunelach. Bliżej”. Czwarty tom nie rozwija także dręczących czytelnika wątpliwości: jak zakończą się przygody Willa? Czy Rebeki zostaną pokonane? Jeśli tak, to kto obejmie panowanie w Kolonii? 

„Tunele. Bliżej” to jednak także książka, w której autorzy nie stronią od autoironii. W powieści pojawia się bowiem scena, gdy Will dowiaduje się, że jeden z dzienników jego ojca został wykorzystany przez pracowników muzeum i wraz z pomocą studentów wydany w formie powieści sensacyjno-fantastycznej, noszącej tytuł „Tunele”.

Czwarty tom „Tuneli” to książka przeznaczona dla starszych nastolatków. W powieści pojawiają się bowiem dość brutalne sceny i dramatyczne, przerażające opisy, które także niejednego dorosłego czytelnika przyprawią o dreszcze i niesmak. „Tunele. Bliżej” to powieść bez reszty pochłaniająca i skupiająca uwagę czytelnika, który przez lekturę przebrnie błyskawicznie. To także fascynująca zapowiedź nowych wątków i przygód nieustraszonych i odważnych młodych bohaterów.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
AlopexLagopus plusminus Linia koment
Chyba autorzy nabierają wprawy bo książkę czyta się zdecydowanie lepiej niż pierwszy i drugi tom. Akcja się rozkręca i rozbija na kilka wątków. Bohaterowie się rozdzielają i każdy próbuje na swój sposób pokrzyżować plany Styksów. W końcu zaczyna też bohaterom dopisywać fuks od czasu do czasu (typowy dla książek młodzieżowych w sytuacjach bez wyjścia). Czyta się to dużo przyjemniej niż nadmiar makabry w tomie pierwszym.
dunia20002 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna ksiażka. Polecam wszystkim. Najlepsza cześć ze wszystkich.
Mamut plusminus Linia koment
Ocena: 3, Na półkach:
Wciąga mimo, że dość gruba to książka... czekam na ekranizację...
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2013-11-25, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
ewaboruch Linia koment
Przeczytane:2013-03-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,dla dzieci,fantastyka,przygoda,
agusia97 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
slk Linia koment
Przeczytane:2011-01-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
gosia5 Linia koment
Przeczytane:2013-09-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Gracenta Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Serena1975 Linia koment
Przeczytane:2013-06-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2013,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów