Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2003
ISBN: 83-7311-920-5
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Dr Jackyl i Mr Hyde

Mówi się, że ślub to koniec wolności i wstęp do wiecznego piekła. Nikt nie bierze tego dosłownie, aż do czasu kiedy ta Wielka Chwila staje się drogą do nowego życia… wiecznego. W San Francisco grasuje bowiem seryjny morderca, który wyjątkowo nie lubi ślubów i to do tego stopnia, że uśmierca szczęśliwych nowożeńców. Przebieg śledztwa i skomplikowaną strukturę dochodzenia opisuje James Patterson w książce “Ty umrzesz pierwszy”.

To chyba najmroczniejsza (ale i najlepsza) książka autora, a intryga w niej zawarta plasuje ją wśród najlepszych kryminałów w stylu Sherlocka Holmesa. Tyle, że zamiast flegmatycznego londyńczyka mamy młodą i żywiołową policjantkę z Wydziału Zabójstw – Inspektor Lindsay Boxer oraz jej partnera, Chrisa. Wspólnie tropią maniaka, a pomocą służą w każdej chwili przyjaciółki Lindsay. Policjantka założyła bowiem wraz z panią prokurator, lekarką sądową i dziennikarką Kobiecy Klub Zbrodni, który wspomaga prowadzone śledztwo. Tymczasem morderca staje się coraz bardziej brutalny i perwersyjny. Nie waha się ruszyć do dzieła nawet w trakcie wesela, zostawia na miejscu zbrodni tropy, wyraźnie prowokuje policje do zabawy w “kotka i myszkę”. Lindsay pieczołowicie składa fragmenty morderczych puzzli zmagając się jednocześnie z własnym zabójcą. Jest bowiem chora na jedną z odmian białaczki, a poziom czerwonych ciałek w jej krwi drastycznie spada mimo intensywnego leczenia. Ogarnięta obsesyjną myślą schwytania mordercy zanim jeszcze choroba nie wykluczyła jej z pracy Lindsay wpada na trop. Zbrodnie odbywają się zgodnie ze scenariuszem pewnej nigdy nie opublikowanej książki, która tym samym stała się scenariuszem zbrodni. Jej autorem jest bezwzględny Nicholas Jenks, znany pisarz i amator ostrego seksu. Nikt nie ma wątpliwości, że to on w chory sposób odtwarza morderstwa popełniane przez swojego bohatera Phillipa Campbella. Nikt, z wyjątkiem Lindsay…

"Ty umrzesz pierwszy” to książka makabryczna i poruszająca, do ostatniego (dosłownie!) zdania, trzymająca w napięciu. To także doskonały przykład, jak genialny i jednocześnie pełen dewiacji i skrzywień może być ludzki umysł. Przecież nikt nie rodzi się potworem. A może jednak…

Justyna Gul

agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-15, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Ciekawa i wciągająca książka z fantastycznym wątkiem miłosnym w tle. Nie dałam rady domyślić się, kto jest zabójcą, a rozwiązanie jest szokujące. Polecam głównie kobietom, ale i mężczyzno mogłaby się spodobać. Dobre wykreowani bohaterowie czynią książkę jeszcze bardziej ciekawa.
Saucy Linia koment
Przeczytane:2017-02-01, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Eli1605 Linia koment
anikirax Linia koment
Przeczytane:2016-06-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Vanillivi Linia koment
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2015-05-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
KArolina_dzt Linia koment
Przeczytane:2015-05-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Okładka - Ty umrzesz pierwszy Nazywam się Cukinia
Gilles Paris
Okładka - Ty umrzesz pierwszy Wzgórze psów
Jakub Żulczyk
Okładka - Ty umrzesz pierwszy Neandertalczyk
John Darnton
Okładka - Ty umrzesz pierwszy Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści. Audiobook
Dębski Łukasz, Gretkowska Manuela, Chutnik Sylwia, Miłoszewski Zygmunt, Kofta Krystyna, Kuczok Wojciech, Plebanek Grażyna, Dukaj Jacek, Twardoch Szczepan, Tulli Magdalena
Okładka - Ty umrzesz pierwszy Wątpliwości Salaiego
Rita Monaldi, Francesco Sorti