Recenzja książki: U-booty drugiej wojny światowej

Recenzuje: Damian Kopeć

U-Bootwaffe

Pojawiający się w ludzkiej wyobraźni obraz U-Bootów wywołuje przede wszystkim odruchowy lęk, choć również swoistą fascynację. Filmy, opowieści, książki składają się na wizerunek groźnego, zabójczo skutecznego monstrum, które siało postrach na wodach mórz i oceanów w czasie drugiej wojny światowej. Niszczycielskiej siły, niosącej śmierć i zniszczenie nie tylko żołnierzom i marynarzom, ale również przypadkowym cywilom. Owszem, ludzie ginęli w czasie wojny przede wszystkim na lądzie, śmierć w morskich otchłaniach ma w sobie jednak coś przerażającego.

Andrzej Perepeczko, autor książki U-Booty II wojny światowej, w dogłębny sposób przybliża historię najbardziej zabójczej broni Kriegsmarine, uwzględniając nie tylko fakty historyczne, informacje techniczne, lecz również szersze tło, które dobrze ukazują często cytowane zapiski, raporty, wspomnienia i inne opracowania historyczne. Perepeczko korzysta z wielu źródeł, zamieszczona bibliografia obejmuje pięćdziesiąt cztery  pozycje. Pisze w sposób wyważony, ciekawy, zrozumiały i kompetentny, przystępnie i obrazowo. Stara się opisać wycinek interesującej go historii z różnych punktów widzenia, nie pomijając tak rzadko obecnego w pracach stricte historycznych aspektu ludzkiego - opisu życia, działań i śmierci załóg okrętów podwodnych.

Książka ma układ chronologiczny, poczynając od roku 1906 i początków programu budowy niemieckich okrętów podwodnych, przez pierwszą i drugą wojnę  światową, aż do klęski hitlerowskich Niemiec. Dwadzieścia cztery rozdziały omawiają wybrane okresy czasowe czy wydarzenia szczególnie ważne w historii U-Bootów. Andrzej Perepeczko pokazuje ich doniosłą rolę w sukcesach militarnych Rzeszy Niemieckiej. W ciągu całej wojny Niemcy zbudowali 1162 U-Booty, z których zatonęło 784, z czego 632 w walce na morzu. Z ogólnej liczby 41 300 członków załóg niemieckich okrętów podwodnych zginęło 25 870 - grubo ponad połowa.

U-Booty były znaczącym osiągnięciem technicznym hitlerowskich Niemiec. Ich budowa była  sporym wysiłkiem myśli inżynieryjnej i wielkim przedsięwzięciem organizacyjnym. Nie byłaby jednak możliwa bez korzystania z niewolniczej pracy i zasobów okupowanych krajów. Autor książki, niezależnie od ocen moralnych, ukazuje sprawność i doskonałą organizację walk niemieckich okrętów, świetne wyszkolenie i karność załóg. Również - poczucie bezkarności wielu dowódców i świadome popełnianie przez nich zbrodni przeciwko prawom międzynarodowym.

Podstawowym celem książki jest dość szczegółowe opisanie historii U-Bootów, ich roli w wojnie prowadzonej na wodzie, przy okazji zaś - pokazanie sporego kawałka historii II wojny światowej. Autor nie chce jednak "zanudzać" czytelnika suchymi faktami. Historia ma być żywa, ukazywana nie tylko poprzez obiektywne dane, ale również z subiektywnego puntu widzenia jednostek w nią wplątanych. Ciekawej lekturze służą z pewnością liczne wykresy, mapy, schematy, zestawienia, zdjęcia, cytaty z literatury faktu. Dzięki ich umiejętnemu wykorzystaniu, książka staje się mniej monotonna. Styl pisarski Andrzeja Perepeczki nie budzi zastrzeżeń, tekst jest zrozumiały, łatwy w odbiorze. Takie książki czyta się przyjemnie, czuć w nich prawdziwą pasję autora i jego wysokie kompetencje.

Podziwiam ogromny trud włożony w napisanie U-Bootów II wojny światowej, książki ponadtrzystustronicowej, wydanej w dużym formacie, z dość małą czcionką (cytaty są wydrukowane czcionką jeszcze mniejszą i okazują się mniej czytelne, bowiem zastosowano w ich przypadku kursywę). Dla osób zafascynowanych prawdziwą historią II wojny światowej i techniką wojskową to pozycja niezwykle cenna. Występujące w książce błędy korekty i redakcji nie wpływają negatywnie na całościową jej ocenę, choć - oczywiście - byłoby lepiej, gdyby dołożono większej staranności podczas przygotowania publikacji do druku. 

Kup książkę U-booty drugiej wojny światowej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce U-booty drugiej wojny światowej
Książka
Inne książki autora
Bitwa u przylądka Matapan
Andrzej Perepeczko0
Okładka ksiązki - Bitwa u przylądka Matapan

Bitwa u Przylądka Matapan - najnowsza książka klasyka literatury wojennomorskiej - Andrzeja Perepeczki - zawiera najbardziej szczegółowy z dotąd opublikowanych...

Groźne bliźniaki. Miniatury morskie t. 8
Andrzej Perepeczko 0
Okładka ksiązki - Groźne bliźniaki. Miniatury morskie t. 8

Miniaturki o marynarce wojennej - któż ich nie czytał w młodości z wypiekami na twarzy. Lektura tych właśnie zeszycików wielokrotnie dawała początek wielkiej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy