Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Układ doskonały

Jennifer Probst

Ocena ( 7 osób )
4.9
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2013-02-06
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-62955-61-9
Liczba stron: 266
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Mąż potrzebny od zaraz

Nasz los jest przesądzony/Jesteśmy jednym/Niech tak będzie/Dokonało się! – tak mogłoby brzmieć zaklęcie miłosne, służące przywołaniu partnera. Oczywiście, rytuał nie mógłby się odbyć bez świec, może - obrączek, będących namacalnym dowodem matrymonialnych planów, bez oczyszczającego ognia, a już na pewno nie bez listy cech wymarzonego mężczyzny. Czego można sobie życzyć, jak wiele wymagać po osobniku płci przeciwnej, który miałby wypełnić pustkę u naszego boku? Może by kibicował drużynie Metsów? By kochał książki, sztukę i poezję? By był zwolennikiem monogamii i pragnął mieć trójkę dzieci? A może by był znawcą kobiecej duszy, no i, oczywiście, by lubił …seks?!

 

Lista wydaje się nieco dziwaczna? Nie tak bardzo, jak jej autorka, czyli Aleksandria Maria McKenzie, Aleksa, właścicielka przytulnej, eklektycznej księgarni Bibliofil w modnym ośrodku uniwersyteckim. Jeśli chcesz wiedzieć, czemu piękna, niezależna kobieta o wybujałych kształtach przyciągających męskie spojrzenia zaklina moce niebieskie i błaga opatrzność oraz matkę-ziemię o męża, koniecznie sięgnij po powieść Układ doskonały autorstwa Jennifer Probst. Opublikowana nakładem wydawnictwa Akapit Press książka jest lekiem na całe zło tego świata, balsamem na zbolałą duszę i gotową receptą na wiosenną chandrę i zmęczenie. Nie pamiętam, by ostatnio jakakolwiek książka mnie tak rozbawiła, a jednocześnie pobudziła wyobraźnię. Wszak nie ma chyba kobiety, która przeszłaby obojętnie obok doskonale zbudowanego mężczyzny, niezwykle hojnie obdarzonego przez naturę. Wszystkie panie, których hormony właśnie się rozszalały, muszą uwierzyć mi na słowo, że chodzi tylko i wyłącznie o rozpiętość klatki piersiowej i obwód bicepsów.

 

Nicholas Ryan, właściciel doskonale prosperującej firmy projektowo-budowlanej Horyzont, z taką budową ciała, uroczym uśmiechem i pokaźnym stanem konta może mieć wszystkie kobiety. Tyle tylko, że jemu nie zależy na trwałym związku, woli niezobowiązujący seks i partnerki, którym nawet nie przyjdzie na myśl, że mogłyby skalać ciążą swoją nienaganną figurę. Taka postawa to wynik przeżytej w dzieciństwie traumy i surowego wychowania. Nicholas nie doświadczył w rodzinnym domu miłości, nauczył się za to kilku rzeczy – tego, że uczucie nie istnieje i że do nikogo nie wolno się przywiązywać. Teraz jednak będzie musiał - przynajmniej formalnie.

 

Ukochany stryj, bolejący nad kamiennym sercem mężczyzny, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce, przed śmiercią sporządzając testament. Nicholas ma szansę na większościowy pakiet udziałów w firmie projektowej tylko wówczas, kiedy… znajdzie sobie żonę. I to szybko, zanim inni potencjalni spadkobiercy rzucą się na majątek zmarłego niczym sępy i zanim ktokolwiek będzie próbował podważyć zapis dotyczący ostatniej woli zmarłego. Nicholas Ryan poszukuje zatem żony - najlepiej takiej, która będzie godnie go reprezentowała, a w stosunku do niego samego nie będzie miała żadnych oczekiwań poza wynagrodzeniem finansowym..

 

Nicholas desperacko potrzebuje kobiety, którą mógłby poślubić, natomiast Aleksa zrobi wszystko, by znaleźć kogoś, kto wręczy jej czek na sto pięćdziesiąt tysięcy dolarów. Oczywiście najlepiej, by pieniądze te posiadał wymarzony partner, ale nie może być wybredna, bowiem kończy jej się czas. Suma ta oficjalnie ma być przeznaczona na rozbudowę księgarni, choć tak naprawdę ma stanowić wsparcie dla rodziców, którym grozi utrata ukochanego domu.

 

Wydaje się zatem, że skoro oboje wiedzą, co chcą uzyskać i czego oczekują od małżonka, to nie ma nic lepszego, niż wspólna wymiana korzyści i zawarcie związku. Tak przynajmniej myśli siostra mężczyzny, a zarazem najlepsza przyjaciółka panny McKenzie. Ma oczywiście rację - tyle tylko, że zachodzą nieprzewidziane okoliczności, w przypadku których nawet aneks do umowy niewiele może pomóc. Nie dość bowiem, że przed laty Nicholas złamał Aleksie serce, to jeszcze teraz para wzajemnie się w sobie zakochuje!

 

Co wyniknie z umowy małżeńskiej? Czy seks może być przedmiotem negocjacji? Jak długą wstrzemięźliwość może znieść mężczyzna, mając obok siebie tak wspaniałą kobietę, jak Aleksa? Na te wszystkie pytania warto poszukać odpowiedzi w książce, której pomimo lekkości daleko od banału, zaś gra słowna i atmosfera przywodzi na myśl Poskromienie  złośnicy Szekspira. Choć właściwie nie wiadomo, czy rolę złośnicy miałby grać tu Nicholas, czy Aleksa, to pewne jest, że czytelniczki będą miały zagwarantowaną dobrą zabawę. Cięte riposty, komizm sytuacyjny, w żadnym przypadku nie przekraczający granic dobrego smaku, a na dodatek więcej niż szczypta pikanterii – to wszystko znajdziemy w powieści Układ doskonały. Będzie gorąco, będzie zabawnie, będzie nawet romantycznie i dramatycznie. Będzie dokładnie tak, jak powinno być w idealnym romansie.

 

 

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
dona plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Świetnie napisana powieść, dużo w niej humoru i scen które potrafią rozbudzić wyobraźnię. Zresztą jak każda kolejna książka tej autorki. Gorąco polecam!
cyrysia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2013 roku,
Jennifer Probst od zawsze marzyła, by zostać pisarką. Swoją pierwszą książkę napisała w wieku dwunastu lat i nigdy nie zaprzestała twórczej pasji. Dzisiaj jest autorką wielu powieści, które nieustannie figurują na liście bestsellerów New York Times i Wall Street Journal. W Polsce dotychczas ukazały się trzy książki tejże literatki: ,,Układ doskonały'', ,,Małżeńska pułapka'' oraz ,,Gra o miłość''. Postanowiłam rozpocząć moją przygodę z twórczością Probst od jej pierwszej pozycji wydanej w naszym kraju. Jak przebiegło owe spotkanie? Zapraszam do przeczytania moich wrażeń.

Aleksa McKenzie jest właścicielką eklektycznej księgarni Bibliofil w modnym ośrodku uniwersyteckim. W wolnych chwilach maluje, pisze wiersze, udziela się społecznie, jako wolontariuszka w schronisku dla zwierząt oraz odprawia miłosne czary, w których prosi opatrzność i matkę-ziemię o idealnego męża. Odpowiedni kandydat powinien: być fanem jej ulubionej drużyny baseballu, miłośnikiem sztuki i wszelakiej literatury, kochać zwierzęta, preferować monogamię, pragnąć własnego potomstwa i co najważniejsze posiadać na zbyciu sto pięćdziesiąt tysięcy dolarów, dzięki czemu uratuje z kłopotów finansowych jej rodzinną posiadłość, zwaną ,,Tarą". W obliczu ostatniego problemu najlepsza przyjaciółka Aleksy, Maggie Ryan wpada na genialny pomysł. Postanawia umówić ją ze swoim starszym bratem Nickiem, przystojnym, pozbawionym skrupułów, bogatym architektem. To wprawdzie zdecydowany przeciwnik małżeństwa, lecz obecnie ma ,,nóż na gardle''. Zgodnie z testamentem nieżyjącego stryja, aby otrzymać jego spadek musi jak najszybciej, przynajmniej na rok znaleźć sobie żonę. W zaistniałej sytuacji McKenzie i Ryan przyparci do muru decydują się na fikcyjny ślub. To ma być zwykły kontrakt biznesowy bez żadnych porywów serca i namiętności. Jak to się wszystko dalej potoczy? Czy wytrzymają oboje tak długo w celibacie? A może jednak z tego związku wyjdzie układ doskonały?

Czegoś takiego właśnie potrzebowałam, czyli bajkowej, romantycznej komedii, przy której zapomnę o szarej rzeczywistości. Jennifer Probst idealnie sprostała moim oczekiwaniom. Fabuła bynajmniej jest przewidywalna, nieco stereotypowa. Nie zmienia to jednak faktu, że dzięki serii nieporozumień i niejasnych sytuacji śledzi się ją nieustannie z żywym zainteresowaniem. Styl pisania autorki jest prosty, zwięzły, bez bogatych opisów, ale za to niezwykle żywy i dynamiczny. Akcja płynie niczym rwąca rzeka, lecz panuje w niej odpowiednia spójność i ład. Swoistego kolorytu dodaje też komizm sytuacyjny, lekka ironia oraz cięte riposty, które nawet największego ponuraka wprawią w dobry, wesoły nastrój. Sceny erotycznie są zmysłowe, namiętne i subtelne. Nie znajdziemy w nich żadnej perwersji czy wyuzdania. Mocnym trzonem powieści są przede wszystkim jej bohaterowie, pełni wewnętrznych sprzeczności, o różnych temperamentach i odmiennej wizji tego co ważne. Oboje zyskali moją niekłamaną sympatię, zaś ich walka charakterów rozbrajała mnie dosłownie i przenośni. Aleksa jest naturalną, szczerą, otwartą i błyskotliwą kobietą. Wielokrotnie pokazała, że ma swój honor i dumę. Wychowana w licznej, pełnej miłości rodzinie sama również pragnie szczęśliwej stabilizacji. Jej całkowitym przeciwieństwem jest Nick, który boi się stałego związku. Żadnej kobiecie nie pozwala wejść do swojego świata (wyjątek stanowi jedynie siostra Maggie), gdyż w przeszłości zbyt wiele wycierpiał, żeby podjąć ryzyko. Dlatego niechętnie przystaje na małżeński, szalony pakt. Już na wstępie w ich związku aż iskrzy z nadmiaru uczuć i emocji. Zwłaszcza Aleksa swoimi osobliwymi argumentacjami i gwałtownymi tyradami nieustannie wytrącała męża z równowagi. Tutaj sprawdza się przysłowie ,,kto się czubi ten się lubi". Autorka niebywale ciekawie, zabawnie i zarazem mądrze nakreśliła relacje tych dwojga. Pokazała, że oprócz chemii i pożądania ważna jest przyjaźń, zrozumienie i wzajemny kompromis.

,,Układ doskonały'' to najlepsze antidotum na chandrę i złe samopoczucie. Zawiera szczyptę zmysłowej pikanterii, docieranie się dwóch silnych osobowości, przyjaźń, miłość, ekscytującą grę słowną i mnóstwo pozytywnej energii. Osobiście nie żałuje czasu spędzonego przy tej lekturze, gdyż dzięki niej w atmosferze zabawy i relaksu oderwałam się od codzienności. Z przyjemnością poznam pozostałe dzieła pisarki, tymczasem serdecznie polecam powyższy sympatyczny, przyjemny, fascynujący acz niezobowiązujący romans.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
Raczej nie czytam romansów, czy książek obyczajowych skierowanych typowo do kobiet, bo tego typu literatura najczęściej mnie irytuje. Młodzieżowe powieści dla dziewcząt jeszcze mnie bawią, ale tych skierowanych do dorosłych pań zupełnie nie mogę przełknąć. Nie wiedzieć czemu przyciągam ostatnio tomiki tego typu jak magnes, a jak już wpadną mi w ręce, to niestety decyduję się na lekturę. Jedną z takich książek był ,,Układ doskonały" Jennifer Probst.

Fabuła powieści nie jest zbyt wymagająca i przywodzi na myśl harlequin, w którym wątki zostały bardziej rozbudowane niż zazwyczaj się to spotyka w książeczkach z tej serii (czytałam kilka, więc wiem o czym mówię). Aleksa i Nick znają się od wielu lat, ona przyjaźni się z jego młodszą siostrą, często bawili się wspólnie dopóki nie weszli we wstydliwy okres dojrzewania. Po latach spotykają się ponownie, aby dokonać transakcji. Otóż Nick odziedziczy po wujku dobrze prosperującą firmę architektoniczną, jednak zapis z testamentu wymaga, aby mężczyzna się ożenił i wytrwał w tym stanie chociaż rok. Z kolei Aleksa potrzebuje pieniędzy, aby spłacić długi swojej rodziny. Ślub będzie korzystny dla obu stron. Młodzi ustalają warunki, ich pożycie będzie tylko formalne, oczywiście jakikolwiek kontakt fizyczny nie wchodzi w grę. Po roku rozejdą się polubownie i każde z nich będzie żyć własnym życiem. Układ idealny? Tylko pozornie...
Autorka wykreowała Aleksę na kobietę idealną. Piękna, zmysłowa, z doskonałą figurą, długimi włosami, ponętnymi ustami. Na sam jej widok Nickowi robi się ciasno w spodniach. Do tego ma nieskazitelnie dobre serce dla ludzi i zwierząt. Prowadzi księgarnie, którą chciałaby rozbudować, pisze wiersze, maluje obrazy i marzy o mężczyźnie doskonałym, który będzie domatorem, kibicem tej samej drużyny sportowej, romantykiem kochającym dzieci i psy. Jak łatwo się domyślić Nick jest zupełnym przeciwieństwem tych wyobrażeń. Oczywiście jest nieprzyzwoicie przystojny i obrzydliwie bogaty. Problem w tym, że nie ma zamiaru się ustatkować i stworzyć prawdziwej rodziny, bo ma jakiś powód związany z traumą z przeszłości, ale tak banalny, że Freud byłby rozczarowany. Cały czas zastawiałam się dlaczego taka stuprocentowa, rasowa kobieta jak Aleksa nie miała faceta, skoro wszystko wskazuje na to, ze jest ucieleśnieniem wszelkich męskich pragnień, więc wielbicieli powinna mieć na pęczki. Ale cóż, widać czekała na tego jednego, idealnego...
Akcja powieści jest banalna i przewidywalna. Autorka stosuje same ograne sztuczki, wszystko to już kiedyś było w takiej lub innej komedii romantycznej. Jedyne pytanie, które frapuje czytelnika, to kiedy oni w końcu wylądują w łóżku! Bo, że wylądują jest więcej niż pewne. Opisy erotyczne mają dodać tylko smaczku całej opowieści i rozbudzać wyobraźnię czytelnika. Co jakiś czas on wpija się w jej usta, ona mdleje w jego ramionach i drży pod wpływem jego dotyku (jak dla mnie to drżenie może być zapowiedzią jakiejś choroby neurologicznej). Mimo wszystko powieść czyta się przyjemnie i dobrnięcie do końca nie stanowi wielkiego problemu. Kilka razy można się nawet uśmiechnąć. Jednak ,,Układ doskonały" to książka, o której za jakiś czas zupełnie nie będę pamiętać. W zasadzie można przeczytać, tylko po co?
kami00000 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Książka do przeczytania w kilka godzin ... Jedno z nielicznych "romansideł", które w ostatnim czasie naprawdę mi się podobało.
Wilka miłośniczka zwierząt, niepoprawna romantyczka i wielki cynik w rzeczywistości spragniony miłości i ciepła rodzinnego. Ona potrzebuje pieniędzy. Ona ma ich nadmiar ale potrzebuje żony. To może zakończyć się tylko jednym. Małżeństwem z rozsądku. Układem doskonałym. Tylko czy małżeństwo może zakończyć się po roku kiedy w grę wchodzą wielka namiętność i gorące uczucie?? I co zrobić kiedy odkrywasz, że kochasz osobę, która jest twoim partnerem w biznesie?? Zostać i zobaczyć co z tego wyniknie ?? Czy lepiej zachowywać pozory układu dla zysku ?? Aleksa i Nick od początku przyciągają nas i nie pozwalają ani na chwilę oderwać się od czytania.
Jedna wada - książka kończy się za szybko. Jak dla mnie troszkę za krótka ale warta grzechu :P
Anna_Valerious plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,52 książki - 2013 - czytasz jedną książkę tygodniowo,
Przyznam się, że miałam obawy. Okładka rzucała mi się w oczy, jak pierwszy gorszy Harlequin, ale jak już zaczęłam czytać, zorientowałam się, że historia jest ciekawa i na swój sposób inteligentna (jak na romans), dialogi są pomysłowe i zabawne, a samych bohaterów da się lubić. Jeden z lepszych romansów osadzonych we współczesności, jakie czytałam.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ninlinka Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2014,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
al-ks Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-03-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów