Recenzja książki: Umiłowane ostatnie miejsce. Listy do braci trapistów

Recenzuje: Danuta Szelejewska

W Afryce na rozległych obszarach Mali, Nigru, Algierii, Libii oraz Burkina Faso używany jest język tuareski. Przełożenia Ewangelii na ten mało znany język dokonał francuski zakonnik i misjonarz, brat Karol de Foucauld. Jemu zawdzięcza się również opracowanie słownika tuaresko–francuskiego, natomiast na podstawie pozostawionych przez niego zasad i przepisów powstała wspólnota zakonna, znana jako Instytut Małych Braci Jezusa. Oddana do rąk czytelnika książka Umiłowane ostatnie miejsce jest zbiorem niepublikowanych do tej pory listów pomiędzy braćmi trapistami, przy czym ogromna ich ilość została podpisana przez błogosławionego de Foucauld.

Obszerna korespondencja pozwala czytelnikowi podążać śladami Karola w różnych okresach jego ciekawego życia. Wszystkie listy, składające się na całość duchowej drogi, podzielono na siedem części. Każda z nich została zaopatrzona w krótkie wyjaśnienie, obejmujące cechy charakterystyczne niektórych etapów życia zakonnego (wraz z oficjalnymi określeniami), informacje dotyczące adresatów oraz miejsc aktualnego pobytu Karola, dokładne daty wysyłania listów (tylko nieliczne zacytowane zostały bez miejsca i daty), nazwiska osób pośredniczących w ich przekazywaniu, a także kontekst historyczny ówczesnych wydarzeń.

Zachowana korespondencja zaskakuje bogactwem przemyśleń i pouczeń, z treści których z powodzeniem można korzystać również w czasach współczesnych. W listach skierowanych do ludzi różnych stanów czytelnik ma okazję poznać osobiste stanowisko brata de Foucauld wobec reguły zakonnej, gotowości bezwarunkowego spełniania woli Bożej oraz nieustannej potrzeby wewnętrznego wzrastania. Wraz z nim martwi się powolnym pokonywaniem wad. Cieszy się stałą obecnością Pana Boga. Prosi o modlitwę w wielu intencjach. Medytuje nad Ewangelią. Pochyla się nad przemyśleniami świętych i błogosławionych. Poznaje także trudy i przeciwności codziennego życia zakonników.

Ten, który stał się dla Kościoła i świata „Bratem Wszystkich Ludzi”, dał się poznać z najlepszej strony. Dzięki lekturze czytelnik może osobiście ustosunkować się do omawianego tematu. Pomocą posłużą również aneksy, opisujące trudną sytuację po śmierci błogosławionego, kreślące rys historyczny Opactwa Matki Bożej Śnieżnej i Przeoratu Matki Bożej od Najświętszego Serca w Cheiklé (dzisiejsza Syria), a także noty biograficzne wybranych postaci. Lekturę wzbogacają przypisy oraz informacja powołaniowa dotycząca Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.

Książka Umiłowane ostatnie miejsce należy do literatury specjalistycznej, co zawęża grono odbiorców. Z przyjemnością sięgną po nią zainteresowani tematem. Dla pozostałych natomiast przytoczone listy będą źródłem wiedzy na temat życia i działalności eremity, aż do śmierci przebywającego wśród zasłaniających twarz muzułmańskich Tuaregów.

Kup książkę Umiłowane ostatnie miejsce. Listy do braci trapistów

Zobacz opinie o książce Umiłowane ostatnie miejsce. Listy do braci trapistów