Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Uwagi osobiste

Sławomir Mrożek

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Data wydania: 2007
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7392-245-7
Liczba stron: 148
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Otwierać książkę – a właściwie luźny zbiór tekstów – pożegnaniem? Nieczęsta to praktyka w działalności literackiej, czytelnicy „Uwag osobistych” Mrożka mogą więc poczuć się zaskoczeni. W zeszłym roku, po ukazaniu się „Baltazara” i po quasi-romantycznej przemianie autora, podkreślonej tymczasową, jak się okazuje, zmianą imienia, pytali się wszyscy – czytelnicy, recenzenci, krytycy i uczeni – co dalej.

 

W jakim kierunku potoczy się teraz twórczość Sławomira Mrożka, jak udar mózgu i terapia mająca na celu przywrócenie zdolności mówienia i pisania wpłynie na literackie wybory znakomitego pisarza. I teraz, dzięki Noir sur Blanc, otrzymują wyznawcy Mrożka szczupły tomik zatytułowany skromnie – „Uwagi osobiste”, a zbierający teksty publikowane w latach 1997 – 2002 na łamach „Gazety Wyborczej”. Tomik, w którym najbardziej szokujący wydaje się wstęp; sześć wersów pożegnalnych.

 

Choć to pożegnanie „na wszelki wypadek” – brzmi jak rezygnacja z uprawiania zawodu literata, poddanie się, zapowiedź, że ciąg dalszy nie nastąpi. Zamiast powrotu do formy – regres. Odgrzane felietony natury ogólnej jako świadectwo bezradności twórczej? Z pewnością „Uwagi osobiste” to tomik potrzebny – potrzebny głównie po to, by nazwisko Mrożka nie zniknęło z rynku wydawniczego, pozwalający też na pożegnanie twórcy z wiernymi czytelnikami. To także sposób przyzwyczajenia odbiorców do nie-obecności – istnienia pisarza, który umiera jako autor. Po „Baltazarze” tliła się w czytelnikach nadzieja na możliwość przywrócenia literaturze wybitnego twórcy. Po „Uwagach osobistych” irracjonalna wiara w powrót Mrożka na literacką arenę pozostaje, ale coraz mniejsze są realne szanse takiej sytuacji. Czego – poza lakoniczną wieścią o stanie twórczych działań – możemy się po „Uwagach osobistych” spodziewać?

 

Książka jest zestawieniem króciutkich felietonów i kilku satyrycznych rymowanek. Mrożek, jeszcze przed udarem mózgu, komentował w ironiczny sposób rzeczywistość, odnosił się do najbardziej błahych wydarzeń, przeżyć związanych z uczestnictwem w internetowym czacie, rozważań na temat szczerości, gwiazd, marksizmu, literatury, wspomnień z dzieciństwa, myszy czy emigracji. Przeplatają się tu – i celowo w swoich wyliczeniach wprowadzam podobny melanż – sprawy przyziemne z ważnymi, małe z uniwersalnymi. Te felietony uzupełnia kilka opowiadań purnonsensowych, w których na pierwszy plan wybija się absurd i ironia, w których uwidacznia się też Mrożkowy talent satyryczny.

 

Cięte komentarze, brak skrupułów, surowa ocena świata (i – świata przedstawionego), uwagi czasem napastliwe, czasem dość łagodne – wszystko to, co znalazło się teraz w najnowszej publikacji Noir sur Blanc zaskakuje celnością, trafnością spostrzeżeń i idealnym doborem puent. Jest więc ten tomik przypomnieniem dawnego Mrożka, książką przepełnioną dobrze znanym stylem – drwiącym, bezlitosnym, ale i – co dziś nieczęsto zdarza się publicystom – nie tracącym literackiego przede wszystkim charakteru. Kpi sobie Mrożek nie tylko z realnych „bohaterów”, ale też z postaci z powieści. Próbuje swoich sił w pastiszu i parodii, powraca (powracał właściwie) do czynników komizmotwórczych, budując teksty ciekawe, zabawne, ale przede wszystkim dające wiele do myślenia.

 

Nie sposób tu wymienić całego repertuaru powracających tu tematów i stylów, faktem jest, że „Uwagi osobiste”, sylficzne i mozaikowe, są nie tylko świadectwem rzeczywistości przełomu wieków, ale i uniwersalną opowieścią o kondycji człowieka. Można jeszcze wspomnieć o pięknym wydaniu tekstów, które niegdyś ukazywały się na łamach prasy. Tomik zachwyca nie tylko zawartością, ale i wyglądem. Nowa książka – stare teksty. I oczekiwanie na literacki powrót Mrożka. Pozycja nie tylko dla wielbicieli tego autora.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka -  Uwagi osobiste Dublin, moja miłość
Rhys Bowen
Okładka -  Uwagi osobiste Gra pozorów
Donna Leon
Okładka -  Uwagi osobiste Kampucza
Patrick Deville
Okładka -  Uwagi osobiste Księgarnie
Jorge Carrión
Okładka -  Uwagi osobiste Policja
Sławomir Mrożek
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów