Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Uwikłany
Kup Teraz

Uwikłany

Rowson Pauline

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Red Horse
Data wydania: 2008-04-18
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788360504802
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć

Życie przeszłością potrafi być niezdrowe

Czasami jednak to właśnie przeszłość jest tym, co dla nas najcenniejsze. Jest tym, w czym tkwimy tak bardzo, że nie potrafimy wyjść poza dary, które nam kiedyś przyniósł los. Dla Alexa Alburry'ego kilka lat wcześniej zawalił się cały jego świat. Został oskarżony o defraudację i oszustwo, skazany na pięć lat więzienia. Stracił żonę i dzieci, zawodową reputację, wiarę w siebie i w ślepą sprawiedliwość. Stracił kilka lat rozkwitającego życia. Był człowiekiem sukcesu, szczęśliwym i pewnym siebie, swoich talentów. Teraz wychodzi na warunkową wolność, wymięty i poszarzały po prawie czterech latach więzienia. Czuje się i jest kimś zupełnie innym. Marzy o kilku bardzo prostych rzeczach.Te kilka lat wypełnionych czasem przemyśleń o tym co było, to stanowczo zbyt dużo jak dla przeciętnego człowieka. Alex wykorzystał je w pełni. Teraz wie czego chce: znaleźć nieuchwytnego wroga, tajemniczego Jamesa Andovera. Zapytać go o to, co było i zniszczyć go tak jak on zniszczył Aleksa.Historia Alburry'ego jest bardzo dziwna. Dopiero kiedy do jego drzwi zapukała policja dowiedział się, że wraz z nieznanym mu Andoverem założył fundację charytatywną, a jej konto zasiliły trzy miliony funtów od darczyńców z którymi nigdy nie miał do czynienia. Cóż z tego, że Alex wie, że nie brał w tym wszystkim udziału. To na jego komputerze znaleziono ślady e-maili, to on jest wykazany jako główny pomysłodawca fundacji, to jego lokal był podany jako miejsce odbioru korespondencji fundacji, podobno to on namówił przedsiębiorców na zainwestowanie. A teraz kiedy pieniądze zniknęły z konta, a jeden z udziałowców tragicznie zginął policja zwróciła się do niego. Pozostali członkowie zarządu byli fikcyjni, a Andovera nie udało się odnaleźć.


Alex mieszka na łodzi, na wyspie Wight, w hrabstwie Hampshire. Tylko ona mu pozostała. Wraca do siebie i od razu zaczyna realizować swoją nową misję. Dziwne jest to, że ktoś od samego początku na różne sposoby próbuje go zastraszyć, tak jakby nie chciał, żeby Alex węszył w sprawach przeszłości. Słowa spotkanej na wyspie pięknej kobiety zdają się być mało zakamuflowaną przestrogą. Jakiś samolot próbuje uderzyć w Aleksa. Lecz on, mimo ostrzeżeń działa, tak naprawdę nie mając nic do stracenia. Dziwne wydarzenia utwierdzają go tylko w tym, że warto odkryć w pełni wszelkie tajemnice przeszłości.


Akcja od samego początku rwie z kopyta. To jest największą zaletą, jak i największą wadą książki. Bowiem w tym niesamowitym tempie następujących po sobie dramatycznych wydarzeń, gdzieś po drodze gubi się logika i zdrowy rozsądek. Ponieważ jednak powieść jest w sumie całkiem nieźle napisana, to sądzę, że warto do niej podejść tak jak do conspiracy thrillerów Roberta Ludluma, z przymrużeniem oka. Potraktować jak rozrywkę, w końcu wcale nie najgorszą. Szczęśliwe przypadki, życzliwy los zdają się stać po stronie bohatera. Nawet jak zostanie mocno pobity to nie aż tak, żeby leżeć tygodniami w szpitalu. Jak tonie, to ktoś go niespodziewanie wyciągnie z odmętów morza. Kobiety lgną do niego, i te młodsze, i te starsze. Nawet posiniaczony i pobity budzi zaufanie i chęć udzielenia mu pomocy. Policjanci wydają się zacietrzewieni i ślepi na fakty. Świadkowie zjawiają się zawsze po faktach. Akcja jest niesamowicie złożona, pogmatwana, a fabuła splata ze sobą teraźniejszość i wydarzenia z dalekiej historii. Dużo jest tu tego dziwnego i nieprawdopodobnego, bardzo dużo. Brakuje tylko skarbów templariuszy, spisku jezuitów, aktywnych działań agentów wszystkim znanych wywiadów.


Nie ma za to psychologii postaci, nie ma opisów miejsc i ludzi, nie ma rozważań o sensie życia. Jest czysta akcja i bohaterowie pokazani barwnie choć bez wielkiej finezji. Jest trochę przemocy, trochę seksu, trochę niedobrych policjantów, sporo trupów. Bez wnikania głębiej i niepotrzebnego rozglądania się na boki, które tak przeszkadza w intensywnym biegu. Mimo tych wszystkich dokuczliwych zdawałoby się nie ma, mimo swoistej naiwności w opisie świata i ludzi, uproszczeń wymieszanych z niemiłosiernie pogmatwaniem wydarzeń, powieść czyta się szybko i całkiem przyjemnie. Tak jak przygody nieśmiertelnego Bourne'a. Wielbicielom realizmu niemagicznego książkę zdecydowanie odradzam - nie znajdą go bowiem tutaj zbyt wiele. Polecam za to zwolennikom lekko szalonej rozrywki, pogoni, zwrotów akcji, nieprawdopodobieństwa bliskiego wartości maksymalnej. To jedna z tych książek dających chwilę wytchnienia od prawdziwej, najprawdziwszej rzeczywistości. Tu jej nie znajdziemy.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Uwikłany Odwet Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Uwikłany Błędy
Jakub Małecki
Okładka - Uwikłany Ritus
Markus Heitz
Okładka - Uwikłany Powrót Orków
Michael Peinkofer
Okładka - Uwikłany Rzeczpospolita III i pół
Sylwia Milan
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów