Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

W kajdankach namiętności

Piotr Kołodziejczak

Ocena ( 4 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Borgis sp. z o.o.
Data wydania: 2013-03-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788362993062
Liczba stron: 230
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: natanna

Justyna, żona Karola i matka nastoletniej Kasi, od dłuższego czasu ma romans z pisarzem, Bartkiem. Do jego rozpoczęcia namówiła ją przyjaciółka - Irena. Romans ten, który miał być odwetem za nie do końca potwierdzony romans męża, stał się już dla Justyny codziennością, a spotkania z kochankiem - jak czytamy w książce - weszły jej w krew i stały się rutyną, tak jak mogą spowszednieć regularne wizyty u kosmetyczki czy w klubie fitness.

 

Krótko mówiąc: Justyna żyje w uczuciowej pustce, zawieszona pomiędzy domem, w którym nawet córka ją mało interesuje, pracą, przyjaźnią z Ireną a kochankiem, do zerwania z którym jeszcze nie dojrzała, a z którym spotkania stanowią część jej cotygodniowego planu zajęć, nic więcej. W to uregulowane, ale nudne życie wdziera się dreszcz emocji, gdy okazuje się, że w okolicy mieszkania Bartka nagle zaczyna grasować seryjny zabójca. Justyna, zauważając za każdym razem, gdy tam jest, młodego człowieka z plecakiem, zaczyna podejrzewać, że to on jest sprawcą zbrodni. Młody mężczyzna budzi w niej więc strach. Na myśl nawet nie przychodzi jej, że on podejrzewa o dokonanie zbrodni... ją właśnie!

 

Autor wielokrotnie posługuje się w książce retrospekcjami, toteż choć Justynę i pozostałych bohaterów poznajemy współcześnie, to istotne są również ich wcześniejsze działania. Szczególnie znaczenie przeszłość ma w przypadku wątku kryminalnego, który został zgrabnie włączony w akcję książki, a wyjaśnienie którego faktycznie okazuje się dużym zaskoczeniem.

 

Zaletą książki są ciekawie zarysowani bohaterowie dalszego planu, jak choćby osoby, które padły ofiarą morderstwa czy postać policjanta Kolskiego. Uwagę zwraca również lekkość i błyskotliwość autora w prowadzeniu poszczególnych wątków. 

Razi natomiast nadużywanie w powieści wulgaryzmów - i to wkładanych w usta głównej bohaterki, a także zbyt częste używanie języka potocznego. Wulgaryzmy rażą tym bardziej, że W kajdankach namiętności to powieść przede wszystkim dla młodych kobiet. 

 

Irytuje także wtrącanie przez autora w treść książki urywków innych jego książek. Może i to innowacyjna forma zachęcania czytelników do lektury własnych książek, ale trudno przyjąć, że bohaterka powieści potrafi tak łatwo przypomnieć sobie wielostronicowe fragmenty wcześniejszych lektur. Wydaje się to co najmniej mało wiarygodne. 

 

Mimo wspomnianych wad, W kajdankach namiętności to jednak lekkie, przyzwoite "czytadło" na kilka wieczorów, które gwarantuje przyjemnie spędzony czas.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
bambi12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Tym razem zdecydowałam się przeczytać powieść z gatunku kryminał miłosny. Z twórczością Piotra Kołodziejczaka zetknęłam się po raz pierwszy. Sięgnęłam po tą właśnie książkę, ponieważ zachęcił mnie opis z tyłu i intrygująca okładka.


Akcja książki jest osadzona w pewnym miasteczku w Polsce. Autor przedstawia historię dwóch kobiet - przyjaciółek i ich rodzin. Obie próbują“dojść do ładu” ze swoim życiem. Justyna tkwi w nieudanym związku małżeńskim i znajduje sobie młodego kochanka - Bartka. W tym samym czasie, w dzielnicy w której znajduje się mieszkanie amanta Justyny, zaczynają ginąć osoby zabite przy pomocy młotka. Często wracając od kochanka nasza bohaterka spotyka tajemniczego mężczyznę z plecakiem. Wyraz jego oczu przeraża ją. Czy to on jest bezwzględnym mordercą? Kobieta obawia się, że może stać się kolejną ofiarą. Najbardziej podejrzane jest jednak to, że każda z tych zabitych osób miała styczność z naszą główną bohaterką przed śmiercią. Śledztwo w sprawie tajemniczych morderstw prowadzi inspektor Kolski. Zdrada, zazdrość i zemsta doprowadzają do tragicznego końca...


Książka porusza problemy dnia codziennego. Fabuła jest uatrakcyjniona o wątek kryminalny i dlatego dość szybko się czyta. Bohaterowie główni jak i drugoplanowi nietuzinkowi. Skomplikowana, nieprzewidywalna fabuła, niektóre wydarzenia zaskakujące. Akcja wartka. Do końca nie wiadomo kto jest mordercą. Podejrzanych jest wielu. Zakończenie nagłe i wstrząsające. Książka skierowana do szerokiej grupy odbiorców. Powieść tak mi się spodobała, że nie omieszkam zapoznać się w niedługim czasie z pozostałymi utworami pisarza.

magdalenardo plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
Nie bardzo wiem jak zacząć, bo ... sama nie wiem co myśleć o książce. Mam do niej mieszane uczucia. Jedne jej elementy mi się podobały, inne zaś drażniły. Może zacznę od plusów.
Choć książkę można sklasyfikować jako powieść obyczajowo-kryminalną to część obyczajowa jest tu bardzo rozbudowana. Autor stworzył kilka ciekawych postaci i to nie tylko pierwszoplanowych, ale także pobocznych, jak Pan Leon czy Pani Celina. Główna bohaterka Justyna posiada wady i zalety, nie jest jednoznacznie określona jako dobra czy zła postać - jak w życiu. Bardzo podobał mi się ciąg zdarzeń łączący wszystkie postaci. Autor miał dobry pomysł na książkę i sprytnie pokazał, jak brzemienne w skutkach mogą być pojedyncze sytuacje, niedomówienia czy nadinterpretacje. Wątek kryminalny był zdecydowanie słabszy, ale za to zakończenie - rewelacja! Podobał mi się humor wpleciony w treść i subtelne mieszanie czytelnikowi w głowie (w kwestii typowania sprawcy). Chętnie poznałabym więcej z życia Ireny oraz Inspektora Kolskiego.
To co w pierwszej chwili mnie pozytywnie zaskoczyło, w kolejnej zaczęło drażnić, a później niestety skutecznie obniżyło ocenę książki to... ciągłe odwołania do innych książek autora. Raz, dwa razy rozumiem, ale żeby aż tyle? Wychodzi na to, że wszyscy od dawna znają książki Pana Piotra Kołodziejczaka (dla mnie to pierwsze spotkanie), a już Justyna musi być jego wierną fanką, bo część tekstów zna na pamięć, a jak nie to potrafi je bezbłędnie wyszukać w książce. Dla mnie było to mocno przesadzone i niesmaczne. Szkoda, bo psuje mi to obiektywny osąd książki. Na półce mam kolejny tytuł autora i już zastanawiam się, czy i w niej będę trafiała na obszerne fragmenty innych Jego książek. Dobrze, że wspomniano także o "Jeźdźcu Miedzianym" ulżyło mi wtedy.
Ogólnie książkę odbieram na plus: polskie realia, ciekawe postaci, leki dreszczyk emocji związany z tajemnicą romansów i morderstw oraz nieprzewidywalne postaci. Myślę, że mogę dać autorowi jeszcze drugą szansę, zwłaszcza, że podoba mi się bardzo Jego język - lekki, niewymuszony, bogaty i dostosowany do typu bohaterów.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madziusia Linia koment
Przeczytane:2014-05-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
natasha92 Linia koment
Przeczytane:2013-05-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów