Recenzja książki: W mrok

Recenzuje: DanielP

Mieszkańcy platformy wiertniczej są świadkami wybuchu nuklearnego na wyspie Moszcznym. Wkrótce po tym wydarzeniu osiedlają się na opuszczonym peronie petersbuskiego metra. Stawiają również mieszkańcom metra ultimatom: albo wydadzą im sprawcę tragedii, albo wszyscy zginą. Na ochotnika do poszukiwania zabójcy wysyłają stalkera, Tarana. Stalker jednak ma jeszcze jeden problem: porwano jego przybranego syna. Ślad prowadzi do grupy ogryzków, lecz okazuje się, że chłopiec zaginął podczas ataku Bezbożników na ogryzków. Stalker przemierza całe metro w poszukiwaniu syna, gdy tymczasem syn poszukuje jego. Chłopiec poznaje dziewczynkę pochodzącą z Edenu. Czy dzieci odnajdą drogę do Edenu? Kim naprawdę jest i jaką tajemnicę skrywa Czarny Sanitariusz? Czy dziewczynce uda się poznać prawdziwego ojca?

Z wolnością, bracie, jest jak z kobietą: najpierw zachwyt posiadania, potem niekończący się ból głowy.

Niestety, nie miałem przyjemności poznać poprzednich tomów serii. To duży błąd. Wiele informacji zawartych w powieści zrozumiałych jest przede wszystkim w kontekście poprzednich tomów cyklu. Autor stara się rozwiać część niejasności, co ułatwia lekturę, jednak zdecydowanie wskazane jest sukcesywne poznawanie universum Metra.

Świat postapokaliptyczny został w powieści przedstawiony znakomicie. Po rozpoczęciu lektury wręcz wpada się w ten świat i naprawdę trudno się z niego wyrwać.

Los jest jak rączy rumak. Nigdy nie wiesz, kiedy okaże się narowisty i zacznie wierzgać. Jedni wolą się z nim nie spierać i puścić mu wodze, inni przeciwnie - starają się go okiełznać. Osiodłać go udaje się nielicznym. Zostać panem losu - jednostkom.

Najbardziej interesującą postacią jest chyba Gleb. Tego chłopca nie da się nie lubić. Chłopiec, który pozostawał pod opieką Tarana, teraz sam musiał przeistoczyć się w opiekuna z prawdziwego zdarzenia. Musi zmierzyć się z brutalną rzeczywistością i przeciwnościami losu, by bezpiecznie doprowadzić nową znajomą do Edenu.

W mrok to świetna powieść, po którą naprawdę warto sięgnąć. Z pewnością przypadnie ona do gustu miłośnikom literatury postapokaliptycznej, fanom serii z universum Metro 2033 oraz koneserom literatury fantasy.

Kup książkę W mrok

Zobacz opinie o książce W mrok
W mrok
Andriej Diakow
Uniwersum Metro 2033. Za horyzont
Andriej Diakow0
Okładka ksiązki - Uniwersum Metro 2033. Za horyzont

Trzecia część bestsellerowej trylogii Andrieja Diakowa z serii Uniwersum Metro 2033, projektu Dmitrija Glukhovsky'ego. Poprzednie części to: W mrok i Do światła...