Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą
Kup Teraz

Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą

Małgorzata Strękowska-Zaremba

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2008
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-10-11445-7
Liczba stron: 138
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Jest taka książeczka, która ma wygląd beztroskiej opowiastki dla maluchów, ale mieści w sobie naprawdę sporo dorosłych problemów. To „Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą” Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, wydane właśnie przez Naszą Księgarnię.

 

Główny bohater, Kuba, nie kryje swojego rozżalenia – podczas wakacji miał pojechać na pierwsze prawdziwe kolonie. Niestety, mama Kuby wybiera się do szpitala na zabieg i woli wysłać chłopca na wieś, do cioci. Cena jej spokoju jest jednak wysoka: Kuba uznaje tę decyzję za niesprawiedliwą i z całej siły postara się do wyjazdu nie dopuścić. Czuje się pokrzywdzony i nowe plany na wakacje traktuje jako karę. Dzieciak, który nie ma ochoty podporządkować się woli rodziców, może być ogromnie kreatywny. A jeśli w wymyślaniu metod na uniknięcie zesłania pomaga mu najlepszy przyjaciel – nie będzie można się nudzić. Tylko że oczywiście próby przechytrzenia dorosłych spalą na panewce. Kuba ląduje na wsi – a razem z nim zaprzyjaźnione rodzeństwo: bliźniaki Wojtek i Aśka.

 

Na wieś mama Kuby wysyła też dziadka, który ostatnio stracił chęć do życia. Dziadek to osobny problem – szuka sobie miejsca na cmentarzu, a jego próby pomocy przy prowadzeniu domu kończą się katastrofą i kolejnymi awanturami. Nic dziwnego, że dziadkowi odechciewa się żyć: traktowany w domu jak popychadło i zbędny, zawadzający przedmiot (co gorsza, traktowany tak przez najbliższych), czuje się coraz gorzej. Ten koszmar fundowany mu przez rodzinę nie może się skończyć, bo młode małżeństwo nie widzi popełnianych przez siebie błędów, skupiając się na pomyłkach samotnego dziadka. Niby więc kochająca się rodzina – a jednak toksyczna, egoizm kobiety wpływa na samopoczucie jej ojca i z pewnością nie przyczynia się do polepszenia nastrojów pozostałych domowników. Mama Kuby zachowuje pozory troszczenia się o dziadka – kupuje mu na przykład specjalne odmładzające witaminy, nie rozumie natomiast, co naprawdę gnębi tego człowieka. Dlatego to dziadek będzie towarzyszyć trójce dzieci w wyjeździe na wieś. Kuba skupia się więc najpierw na uniknięciu tej eskapady, a potem na pilnowaniu dziadka, wreszcie zaś razem z Wojtkiem chce odkryć tajemnicę doktora Zarazka. Chłopcy bez przerwy wpadają w tarapaty, przede wszystkim dlatego, że sami wyciągają wnioski z wydarzeń, nie pytając o radę dorosłych. Przekładają świat na swoją wyobraźnię i z nawet najbanalniejszego wypadku potrafią zrobić mrożącą krew w żyłach przygodę. Najczęściej zupełnie bezwiednie. Wszystko, co wymyślą bohaterowie, może obrócić się przeciwko nim. I jak tu skupiać się na wakacyjnym wypoczynku?

 

Narratorem w tej książeczce jest Kuba – relacjonuje on wydarzenia z wakacji niemal bez przerwy zapowiadając kolejne nieszczęścia. Zastrzega się, że gdyby wiedział, co wyniknie z kolejnych decyzji jego przyjaciół, nigdy by się nie zdecydował na realizację ich pomysłów. Mądry Kuba po szkodzie – a Strękowska-Zaremba dzięki takim pomysłom narracyjnym zyskuje dwa dobre rozwiązania: po pierwsze odrobinę łagodzi rozmiary grozy czy zbliżającej się katastrofy – bo skoro Kuba opowiada swoją historię już po wakacjach, to wiadomo, że nic strasznego mu się nie stało. A po drugie ciągle wzmaga napięcie, zachęca do czytania dalej, próbuje zaintrygować czytelników i zaprosić do lektury. Uzyskuje w taki sposób z obyczajówki opowieść przygodową – opowieść, która trafi do przekonania małych odbiorców.

 

Książeczka zdobiona jest czarno-białymi rysunkami Joanny Zagner-Kołat. Te ilustracje wykorzystują satyryczno-komiksową kreskę i dość dobrze oddają atmosferę historii. Jest to książka poruszająca mimochodem ważne tematy – samoakceptację starszych ludzi, kwestię rozbitych rodzin i samotnego wychowywania dzieci. Poza zwykłymi wybrykami maluchów przemyca też autorka kilka gorzkich prawd o współczesnym świecie, przez co nie mamy do czynienia z banalną literaturą dla maluchów.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
WAKACJE Z DOBRĄ KSIĄŻKĄ

Jeśli spędzać wakacje, to spędzać je na kilku polach. Bo nie tylko wyjazd może dostarczyć wrażeń, nie tylko letnie włóczenie się po okolicy, odwiedzenie jakiegoś niezwykłego miejsca czy spędzenie czasu z przyjacielem. Czasem równie wiele, a bywa, że i nawet więcej, wrażeń dostarcza dobra wakacyjna lektura, oferująca przygody i świetną zabawę nawet, kiedy pogoda nie pozwala wyjść z domu, a do takich właśnie lektur należy niniejsza publikacja.

Kuba i Wojtek to dwaj przyjaciele, którzy szybko potrafią wpakować się w wielkie kłopoty. Tym razem zbliżają się wakacje, więc o problemach nie może być mowy. Szczególnie, że rodzice obiecali Kubie wyjazd na pierwsze prawdziwe kolonie w życiu! To będzie coś cudownego, coś niezwykłego, coś wspaniałego... Coś lepszego nawet niż wyjście z dziadkiem na cmentarz w poszukiwaniu idealnego miejsca ostatniego spoczynku! A jednak wkrótce Kuba podsłuchuje rozmowę, która zmienia wszystko. Jego mama ma trafić na kilka dni do szpitala, a ponieważ woli by synem zajął się ktoś zaufany, a nie jakaś obca wychowawczyni chce jego (i sprawiającego coraz więcej wynikających z wieku kłopotów dziadka) wysłać na wieś do cioci Agnieszki. Chłopiec i jego przyjaciel nie zamierzają tak spędzić wolnego czasu, niestety nie mają na to najmniejszego wpływu. Wkrótce ruszają w drogę, ale co czeka ich na miejscu? Coś, o czy nawet nie pomyśleli! Dalekie od nudy wakacje z krową, czołgiem i przestępcą!

I daleka od nudy, za to przepełniona przygodami, akcją i humorem (nierzadko także czarnym) jest ta powieść, drugi tom historii Kuby i Wojtka. Osobiście nie miałem okazji czytać ich poprzednich losów opisanych w książce ,,Bery, gangster i góra kłopotów", na szczęście ich znajomość nie jest konieczna by doskonale bawić się ,,Wakacjami...". Jest tu w końcu wszystko to, co każda dobra młodzieżowa książka mieć powinna. Są więc tajemnice, dużo niebezpiecznych i zabawnych zdarzeń, wreszcie jest też swojska zwyczajność, która pozwala czytelnikowi poczuć, że opisane zdarzenia mogłyby się stać jego udziałem i wartościowe przesłanie. Od strony ,,technicznej" natomiast czeka prosty, lekki styl i krótkie rozdziały, które pochłania się bardzo szybko.

Nie zabrakło także czegoś dla oka. Ilustracje Moniki Pollak zdobiące publikację wyglądają naprawdę znakomicie. Z jednej strony przypominają obrazki, które spotkać było można w czasach PRL-u, z drugiej są wykonane w nowoczesny sposób, lekko komiksowy, kojarzący się niejednokrotnie z grafikami Papcia Chmiela.

Efekt połączenia wszystkich tych elementów w jedną całość po prostu urzeka. Jeśli więc szukacie znakomitej lektury dla młodych w sam raz na wakacyjne dni, nie wahajcie się - warto.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/08/13/wakacje-z-krowa-czolgiem-i-przestepca-malgorzata-strekowska-zaremba/
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów