Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Warszawa. Ballada o okaleczonym mieście
Kup Teraz

Warszawa. Ballada o okaleczonym mieście

Grzegorz Sołtysiak, Jerzy S. Majewski, Robert Maciej

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Baobab
Data wydania: 2006
Kategoria: Historyczne
ISBN: 83-89642-27-1
Liczba stron: 268
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Ballada o Warszawie

Miasto Stołeczne Warszawa, stolica i największe miasto Polski położone nad Wisłą. Doszczętnie zniszczone przez nazistów w trakcie II wojny światowej, powstało niczym feniks z popiołów by dawać wyraźne świadectwo męstwa i determinacji Polaków.

„Przymknijmy oczy, zmęczone widokiem ruin. W ciemności, która nas ogarnie, jasno rysować się zaczną drogi myśli budującej nową, nieznaną nam jeszcze Warszawę (…) – tak zaczyna się opowieść o Stolicy, niezwykły portret niezwykłego miasta.

Wydawnictwo Baobab i Polska Agencja Fotografów postanowiły stworzyć wyjątkowy dokument przedstawiający rekonstrukcję Warszawy, miasta, w które wstąpił duch walki, nadziei i solidarności. „Warszawa. Ballada o okaleczonym mieście” to przepiękne i przejmujące zarazem albumowe wydanie, gdzie fotografie unaoczniają odbudowę z gruzów, a opisy będące komentarzami do tych obrazów i wycinki prasowe, dają wyobrażenie zarówno o bolączkach mieszkańców, jak i o radościach warszawiaków.

Album złożony jest z dwóch części – mamy możliwość oglądania Warszawy jeszcze przed odbudową, w pierwszych latach powojennych. Część druga to już widok triumfującego miasta z jego codziennością, smaczkami oraz problemami. Uczestniczymy w życiu Śródmieścia ujętym w ścisły rytm czasu, obserwujemy radość i cieszenie się każdą chwilą. Kawiarniane rozmowy, kluby, teatry i kina tętniące gwarem i wesołością do późnej nocy – to wszystko uświadamia, że mimo koszmaru wojny i wszechobecnej traumy, warszawiacy idą do przodu, odbudowując na nowo relacje przerwane w bestialski sposób przez okupanta.

Upamiętnione zostały także warszawskie miejsca kaźni, masowych egzekucji niewinnych ofiar, zagarniętych z ulicy podczas tzw. „łapanek”. Dziś w miejscu jednej z największych publicznych egzekucji przy Nowym Świecie w pobliżu ulicy Ordynackiej hula wiatr, przynosząc za sobą śmieci. Może dzięki tej publikacji ktoś uświadomi sobie, że zamalowany na ścianie kamienicy napis „Chwała” i ślady po kulach świadczą o cierpieniu Polaków i dopominają się o szacunek.

Tego wszystkiego dowiadujemy się z urywków prasowych artykułów. „Express Wieczorny”, „Życie Warszawy”, „Wieczór” i wiele, wiele innych tytułów stanowią swoistą kronikę powojennych losów miasta, lat odbudowy oraz początków PRL-u. Widzimy słodko-gorzki obraz Stolicy, gdzie problemy w rodzaju metody gotowania zamrożonych pierogów są równie ważne, jak sposoby warszawskich doliniarzy (z cuchnąca puszką śledzi w roli odstraszacza na czele) i najnowsze trendy modowe. Wszystko to stanowi część rzeczywistości mieszkańców Warszawy i świadczy o ich człowieczeństwie.

„Warszawa. Ballada o okaleczonym mieście” to pozycja wielce interesująca, prawdziwa gratka nie tylko dla warszawiaków, ale i dla każdego Polaka. Cały kraj uczestniczył w podnoszeniu się z ruin miasta i ono stanowi oblicze naszej chwały. Album, który trzymam w dłoni, jest najlepszym dowodem na niezwykłą solidarność obywateli kraju w chwilach kryzysu i na to, że Polacy są narodem wyjątkowym.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów