Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Warszawa literacka w PRL

Piotr Łopuszański

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2015-08-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788311135765
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Adrianna Michalewska

Pojęcie: Warszawa literacka może przywoływać skojarzenia z kawiarnianym życiem stolicy, ekstrawaganckim zachowaniem artystów, niestępowaną wymianą myśli, tworzeniem, krytyką, czy wreszcie skandalem. Warszawa literacka PRL to zagadnienie zgoła odmienne. Tak bowiem, jak cała Polska stanęła w obliczu nowego porządku, opartego na sowieckiej ideologii zniewolenia człowieka, tak i literatura znalazła się w sytuacji zgoła nieciekawej.

 

W latach pięćdziesiątych XX wieku nowi, potencjalni odbiorcy poszukiwali w utworach nie tylko rozrywki, ale swego rodzaju przewodnictwa po kulturze i świecie. Warto przypomnieć, że zmiany społeczne - czyli wielka migracja ludności wiejskiej do miast, rozwój techniczny i postęp w wielu dziedzinach - postawiły znaczną grupę Polaków przed nowym, dotychczas nie doświadczonym zjawiskiem. Świat ukazywany w literaturze mógł stać się lustrem, w którym postrzegali swoje problemy, a co więcej, znajdowali ich rozwiązanie.

 

Rolę oprowadzającego po świecie przyjęły na siebie powieści. Jak pisze Antonina Kłoskowska (Kultura masowa. Krytyka i obrona), zapewne nie jeden raz literatura stała się zbiorem porad stosowanych w sytuacjach osobistych. Stąd zrozumiała jest popularność powieści pozytywistycznych i ich stosunkowo wysokie nakłady. Chociaż czytelnicy przywykli do tego, że książka to towar lepszej kategorii, przypomnijmy, że w PRL literatura pełniła także funkcje służebne wobec systemu, którego zadaniem było szerzenie bądź to określonej ideologii, bądź to kształtowanie języka polskiego w społeczeństwie.

 

Wobec tych problemów znaleźli się polscy pisarze po zakończeniu II wojny światowej. Obowiązujący w ZSRR od 1934 socrealizm stał się w powojennych latach stylem obowiązującym w polskiej literaturze. Wyznaczał go wyraźnie dydaktyczny sposób narracji, zbiorowy podmiot i propaganda, wkładana w usta mocno zarysowanych postaci. Najlepiej odzwierciedlały ten nurt powieści produkcyjne, zwykle omawiające problemy związane z przebudową kraju i wdrażaniem marksizmu-leninizmu.

 

Socrealizm obowiązywał w architekturze, literaturze, muzyce, filmie i sztuce. Jego wyraźnym przejawem w powojennym budownictwie jest między innymi Nowa Huta czy MDM w Warszawie. Warto zauważyć, że w czasach dominacji socrealizmu albo się stosowało do wytycznych partii w tym zakresie, albo należało zmienić zawód.

 

Wobec takiego problemu stanęli warszawscy pisarze epoki powojennej. Z jednej strony uzyskali komfort tworzenia na zamówienie państwa, z gwarantowanym wynagrodzeniem, a często i z mieszkaniem w atrakcyjnym rejonie stolicy. Z drugiej: zmuszeni byli do pisania tekstów nieomalże apokryficznych wobec Stalina i pochwalnych wobec obowiązującego systemu. Należało zapomnieć o literaturze wysokoartystycznej w czasie, gdy zalecenia dotyczyły pochwał wobec wyrabiania norm przy odbudowie stolicy.

 

O tym, jak wobec tej nowej rzeczywistości zachowali się polscy pisarze, pisze Piotr Łopuszański. Pełna anegdot i ciekawostek z życia Warszawy lektura pozwala dostrzec, że problem był bardzo złożony. Można było unikać jasnej deklaracji jak Leopold Staff, który nie chciał pojawić się na Zjeździe Literatów w 1950 roku, tłumacząc się tym, że nie jest w stanie wejść na drugie piętro (został wniesiony). Można też było tworzyć pisma na zamówienie partii i żyć w ciągłym strachu przed weryfikacją, jak Jerzy Andrzejewski, który zemdlał ze przerażenia, gdy kierownik Wydziału Kultury KC PZPR ukradkiem wymieniał uwagi podczas jego przemówienia na temat twórczości Marii Dąbrowskiej. Szerzyło się pijaństwo i donosicielstwo. Gdy do sali telewizyjnej w domu pracy twórczej w Oborach wchodził autor Czterech pancernych i psa Janusz Przymanowski, towarzystwo cichło.

 

 

Choć okres odwilży przyniósł zmiany, to aż do nastania wolnego rynku istniała ścisła relacja pomiędzy usłużnością wobec władzy a sytuacją finansową pisarzy. Jak powiedział Antoni Marianowicz: Pisaliśmy brednie, to prawda, ale czy to dziwi w sytuacji, gdy tak silna presja polityczna nie pozostawiała miejsca na niezależność?

 

Naturalnie, wielu pisarzy zgadzało się na tzw. podwójne etaty, czyli donosicielstwo, przyjmując rolę tzw. kontaktu operacyjnego. W 1990 roku zniszczono dwa tomy akt Zbigniewa Nienackiego. Nie zachowały się informacje, o czym autor Pana Samochodzika rozmawiał z bezpieką.

 

Trudno dzisiaj jednoznacznie oceniać sytuację pisarzy epoki PRL. Choć Piotr Łopuszański jest wobec wielu z nich wyraźnie krytyczny, tak jak wyraża swój brak entuzjazmu do architektury socrealizmu, warto pamiętać, że nie można oceniać jej twórców wedle dzisiejszych norm. Nie żyli pod presją zasad sprzedaży obowiązujących na wolnym rynku, ale nie działali w sprzyjających warunkach. Niektórzy nie potrafili oprzeć się pokusom, jakie roztaczała przed nimi władza.

 

Warszawa literacka w PRL to ważna lektura. Głównie dlatego, że wyjaśnia przyczyny powstawania wielu utworów, istotnych dla historii literatury, a także tych, które kształtowały rynek powieści popularnej w latach powojennych i później, aż do upadku cenzury i zalania polskich księgarni często niezwykle marną literaturą sensacyjną. Świat pisarzy zamienił się w świat celebrytów, czasami bezwzględnie walczących o uwagę czytelnika. Jak wygląda Warszawa literacka III RP? Pytanie - na razie - pozostaje bez odpowiedzi.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kavayee plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-23, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

PRL – czasy zapomnienia czy wywyższenia polskiej literatury?


Jaki był PRL niektórzy wiedzą, inni pamiętają, a jeszcze inni zupełnie pomijają ten rozdział naszej historii. Czy był średniowieczem dla polskiej literatury i kultury jako całości? Jak znosili tę sytuację ludzie ze świata pisarskiego? Czy czuli się jak więźniowie własnych słów? A może potraktowali to jako jeszcze jeden etap w swojej literackiej karierze, w którym nic nie może być zbyt oczywiste? Czy PRL to bezpowrotna utrata ważkiej twórczości polskich autorów?


„Moskale kochają nas za-żarcie, a my ich za-wzięcie, a Stalin kocha Polską bez granic” [s. 56]


Co prawda dopiero Konstytucja z 1952 wprowadziła nazwę Polska Rzeczypospolita Ludowa, to jednak sowietyzacja trwała już od paru dobrych lat. Etapy PRL można podzielić na mniej lub bardziej drastyczne w skutkach i taki też podział mamy obecny w książce. Zmieniał się choćby stopień cenzury ze strony władz, a co za tym idzie możliwości nie tylko pisania utworów, lecz przede wszystkich ich jakiegokolwiek jawnego wydawania. Z jednej strony co bardziej partyjnie pozytywnie nastawieni literaci twierdzili, że cenzura wymusza większy warsztat stylistyczny – używanie paraboli, kostiumu historycznego, z drugiej strony było to po prostu pogodzenie się z faktem niemożliwości wydawania wszystkiego bez otwartych konsekwencji ze strony władz.


„Polska będzie Polską bez nich i poza nimi – a nawet przeciwko nim” [s. 34]


Warszawa po wojnie była zrujnowanym miejscem, które wymagało ogromnej odbudowy – oczywiście według ambicji i fantazji ówczesnej partii rządzącej (vide Pałac Kultury i Nauki). Przeżycia wojenne wymagały spisania na papier, bo tak straszne wydarzenia nie mogły zostać zapomniane. Warszawa powoli się odbudowuje (także dzięki Biurze Odbudowy Stolicy), pojawia się coraz więcej kawiarni, kamienice zostają wskrzeszone z popiołów. Po drodze pojawia się lista książek zakazanych, na której o zgrozo, znajdują się też kryminały. Literaci dzielą się przez swoje za lub przeciw polityce PRL, pojawia się obłuda i chęć przypodobania się władzy (Gałczyński pisał nawet wiersze ku czci Stalina). Następuje intensywna rusyfikacja, która jest jednym z najstraszniejszych zbrodni przeciwko polskiej kulturze tamtych czasów.


Piotr Łopuszański to dziennikarz i pisarz, który choć urodził się we Francji, to studiował na rodzimym Uniwersytecie Warszawskim. Jego twórczość można przeczytać m.in. w „Życiu Warszawy”, „Perspektywach” czy „Kurierze Warszawskim”. Jako absolwent polonistyki i historii sztuki świetnie połączył te dwie dziedziny w swojej najnowszej książce „Warszawa literacka w PRL”. Te zakręcone czasy, pełne ograniczeń i narzucania woli partyjnej okazały się być równie ciekawe w aspekcie literatury i filmu, jak w polityce, a może nawet bardziej! Dowiedziałam się wielu rzeczy, o których nie miałam zielonego pojęcia, mimo dość sporej wiedzy o tamtych czasach z perspektywy historycznej. Polecam wszystkim, którzy znają PRL, tym którzy nie mają o nim najmniejszego pojęcia oraz tym, których zżera ciekawość jak było kiedyś, za czasów karteczek i kolejek. 


 

ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów