Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Warunek

Eustachy Rylski

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2005-03-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-247-0044-7
Liczba stron: 256
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Izabela Mikrut

„Wojna to rzecz prosta (…) trzeba zabić, nim ciebie zabiją”. Z tą świadomością żołnierze armii Napoleona rozpoczęli kampanię rosyjską. Maleńki wycinek hipotetycznych wydarzeń stał się podstawą do napisania „Warunku”. Andrzej Rangułt jest kreowany na bohatera. Starannie maskowane błędy i wybryki oraz mocno eksponowane sukcesy czynią z kapitana niemal herosa, pierwszego kawalerzystę Rzeczypospolitej. Jednak Rangułt nadużywa cierpliwości swojego „opiekuna” – generała Lamonta. Uratować jego legendę może tylko pojedynek szwoleżera Rangułta z porucznikiem Semenem Hoszowskim. Pojedynek wyzuty z wszelkich honorów i ceremonii – bez gapiów i sekundantów, z bronią, która ma zabić na miejscu. Pojedynek wbrew woli obu antagonistów, zaplanowany najdokładniej przez Lamonta. Jedynym ratunkiem jest dezercja. Hoszowski ratuje z opresji Rangułta i razem z nim ucieka w głąb mroźnej Rosji. Dwaj żołnierze wojsk napoleońskich podejmują morderczą wyprawę, by przedostać się na Litwę, do domu Rangułta. I właśnie ta wyprawa stanowi olbrzymią część „Warunku” Eustachego Rylskiego. Podróż obfituje w mrożące krew w żyłach przygody (nie tylko dlatego, że akcja toczy się zimą 1812 roku, a bezkresne pustkowia Rosji nie budzą ciepłych uczuć. Bohaterowie, którzy od początku znajomości poczuli do siebie antypatię, teraz są skazani na siebie i od wzajemnej obecności uzależnieni. Wiedzą, że śmierć towarzysza eskapady oznacza tak naprawdę koniec ich obu. Dlatego „każdy myśli częściej o drugim”. „Warunek” to prosta a zarazem wzruszająca historia o ludzkim poświęceniu, przyjaźni i wytrwałości. Rylski uczy, jak za wszelką cenę dążyć do celu, jak czerpać siły z – wydawałoby się – nieistniejących już pokładów energii. Historia miejscami przypomina „Trylogię” Ale nie ma tu postaci budzących jednoznaczne uczucia. Nagłe zwroty akcji i zaskakujące rozwiązania sprawiają, że sympatia czytelnika kieruje się raz ku Hoszowskiemu, raz ku Rangułtowi. Od Sienkiewicza odróżnia Rylskiego z całą pewnością pisanie nie ku pokrzepieniu serc. Można odczytywać „Warunek” jako uniwersalną opowieść o człowieku. Rylski pokazuje, jak wiele i jednocześnie – jak niewiele – zależy od nas samych. Ujawnia rolę psychiki i moc woli życia. Mówi przecież, wkładając tę kwestię w usta jednego z bohaterów: „zginiesz wtedy dopiero, gdy sam tego zapragniesz”. Da się też traktować ten utwór jako rozprawianie się z formą – przecież przyczyną wszelkiego nieszczęścia stało się tu uleganie konwencji, poddawanie się schematom zachowań. Z całą pewnością „Warunek” przełamuje stereotypy. Podczas lektury niczego nie można się domyślić. „Bywa, że oczekujemy czegoś, co znamy z wyobrażeń raczej niż doświadczenia, a potem rzeczywistość nie potwierdza naszych nadziei”. Tu wszystko jest inne, niż się spodziewamy. I to jest jeden z wielu uroków „Warunku”.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
GRZADA plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-28, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Losy pary żołnierzy z armii Napoleona - honor, patriotyzm, zachłanność, poświęcenie, zdrada, zemsta mieszają się w tej około wojennej historii. Autor zgrabnie opisuje ówczesne czasy wojny i życia ziemiaństwa w oddali od frontu i wojennej przemocy. Dobre pióro - chętnie sięgnę po kolejną książkę tego autora.
popo2011 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
O czym jest Warunek? O przyjaźni? Zasadach? Legendzie?
Czym jest? Demitologizacją? Powieścią historyczną? Męską?

Warunek płynie, jest konsekwentny, intrygujący, pobudzający do uczestnictwa w czytaniu. Jest uniwersalny, stanowczy i dosadny.

Zdecydowanie numer 1 dla mnie.
martyna97060 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mariuszdr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
marian51015 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
kiki94kms Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Warunek Córka pirata
Margaret Cezair-Thompson
Okładka - Warunek Prawda
Neil Strauss
Okładka - Warunek Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Warunek Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Warunek Dotyk
Claire North
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów