Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Wielbłąd i muł

Jan Czarnocki

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2007
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788375050264
Liczba stron: 16
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Jan R. Czarnocki bardzo wziął sobie do serca przykazanie, by utwory dla najmłodszych kończyć zawsze jakąś umoralniającą puentą. Gdyby nie fakt, że nie do końca daje się przewidzieć umieszczone w „Wielbłądzie i mule” przesłanie, byłby autor ze swoją moralizatorską postawą zwyczajnie nużący. Wzorem Brzechwy, który uważał, że dla dzieci trzeba pisać tak jak dla dorosłych, a nawet lepiej, sądzę, że nie ma potrzeby wtłaczania do głów młodych odbiorców tak dokładnie wyłożonej puenty. Taki jest jednak styl Czarnockiego i ciężko byłoby go zmienić. Od słowotwórczych uciech pozostaną nam zatem bardziej kreatywni i odważni twórcy, Czarnocki przejmie zaś rolę kaznodziei.

 

„Wielbłąd i muł” przenosi czytelników w gorące pustynne tereny – także za sprawą rysunków Kariny Znamirowskiej – jaskrawych i przesyconych, przyciągających uwagę raz ze względu na podkolorowany realizm, to znowu – ze względu na zupełnie bajkowe pyszczki zwierząt. Fabuła wydaje się oczywista – muł naśmiewa się z powierzchowności wielbłąda. Mądry wielbłąd nic sobie nie robi ze złośliwych docinków kompana – i ma rację, którą zresztą już wkrótce potwierdzą mordercze upały pustyni…

 

Tym razem Czarnocki rezygnuje z podziału na czterowersowe zwrotki i daje się prowadzić narracji, nie boi się w nietypowych miejscach przełamywać wierszowych struktury, a zmiany autorów wypowiedzi zaznaczane są jedynie przez elementy graficzne. Mógłby się sam tekst, bez rysunków, nie obronić. Irytującą manierą Czarnockiego jest przywiązanie do częstochowskich rymów. Z uporem godnym lepszej sprawy forsuje ten autor współbrzmienia oparte na gramatycznych końcówkach fleksyjnych, mało tego – wykorzystuje niemal wyłącznie czasowniki. Przydałby się Czarnockiemu kurs rymowania, jeśli chciałby dalej iść w kierunku wierszyków dla dzieci. Obawiam się, że sam pomysł na rozwiązanie akcji nie wystarczy i o ile maluchy wyłącznie słuchające bajek czytanych przez rodziców mogą jeszcze do „Wielbłąda i muła” chcieć powracać, o tyle już samodzielni mali czytelnicy odejdą do sprawniejszych warsztatowo twórców. Może jestem przewrażliwiona na tym punkcie – ale nie ma wymogu rymowania, a styl, który świetnie sprawdzał się w czasach romantyzmu, w XXI wieku niekoniecznie okaże się nobilitujący dla autora. Jestem też zdania, że warto w maluchach zaszczepiać odpowiedzialność za słowo… Krytykuję tego Czarnockiego, bo chcę w końcu znaleźć rymującego autora godnego polecenia bez żadnych zastrzeżeń. Chcę, szukam – i na razie nie trafiłam na artystę, który w wierszach dla dzieci starałby się unikać grzechów grafomanii. Czarnocki nie unika. Niestety. Ale nie tracę nadziei – jak nie ten, to inny.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
andr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
artemis Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Inka Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
mariuszdr Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ManicPixieDreamG Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Wielbłąd i muł Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Wielbłąd i muł Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Wielbłąd i muł Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Wielbłąd i muł Idol i dystans
Jean-Luc Marion
Okładka - Wielbłąd i muł O herezjach
Teodoret z Cyru
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów