Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wielka chmura, brat i ja

Katarzyna Prudło

Ocena ( 1 osoba )
6.0
Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2013-02-28
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7505-893-2
Liczba stron: 36
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Historie pisane wierszem należą do najbardziej niezwykłych, ogromnie ciekawych i łatwo zapadających w pamięć. Historie pisane wierszem pobudzają wyobraźnię, uwrażliwiają na piękno otaczającego świata oraz potrzeby drugiego człowieka. Historie pisane wierszem to Wielka chmura, brat i ja – rymowanki Katarzyny Prudło, doskonale zdającej sobie sprawę z istnienia dziecięcej wrażliwości, która na tym etapie rozwoju posiada jeszcze bardzo wysoki poziom. Całości dopełnia wyobraźnia, przyjmująca wpajane treści w sposób ufny i pozbawiony zastrzeżeń, a także dostrzegająca w codziennych wydarzeniach wyzwania, którym bezwzględnie warto sprostać.


W swoich rymowankach autorka w interesujący sposób wykorzystała elementy znane dziecku z bajek i codziennego życia. Zasłaniająca słońce wielka chmura w paski, przybywający w siedem koni dzielny rycerz, grasujący po pokoju straszliwy potwór, gwiaździsty i bezgraniczny kosmos z kometami, chodzące po ulicy marzenie w długiej spódnicy, pływające między grzybami ryby - to tylko niektóre z przykładów wprowadzających dziecko w świat tajemniczych przygód, pogmatwanych sytuacji i – wreszcie – prostych rozwiązań. Zaprezentowane opowieści nie tylko wywołują uśmiech na twarzy, ale przede wszystkim utwierdzają w przekonaniu, że przy odrobinie dobrych chęci wszelkie przeszkody zostaną przezwyciężone: porządek zostanie wzorowo utrzymany, nuda - na długo pokonana, kłamstwo -zażegnane, złość - odsunięta w najdalszy kąt, a marzenia o pięknym życiu staną się bardziej realne.


Książeczka nie posiada ani jednej strony bez wspomagających wyobraźnię ilustracji autorstwa Alicji Rybickiej. Wszystkie rysunki są duże, wyraźne, kolorowe oraz realistyczne, a przedstawione na nich postaci ludzi i zwierząt wypadają sympatycznie. Ilustracje pomagają dziecku utożsamiać się z przedstawionymi bohaterami, co sprzyja chęci sprostania odpowiedzialnym zadaniom, jakie przed każdym człowiekiem stawia życie. Atutem jest również usztywniona, choć miękka w dotyku okładka, która pozwala na częste korzystanie z proponowanej pozycji, bez obaw o szybkie jej zniszczenie.


Wielka chmura, brat i ja to publikacja Wydawnictwa WAM, która z pewnością przypadnie do gustu przedszkolakom oraz dzieciom w młodszym wieku szkolnym. Stanowi ona również nieodzowną pomoc dla rodziców i wychowawców, którym zależy na tym, by przeżycia powierzonych ich opiece dzieci były delikatne, wysublimowane, pogłębiające wewnętrzne doznania, a także by dalszy ich rozwój przebiegał bez zakłóceń.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-10-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Wielka chmura, brat i ja Pierwszy Murzyn RP. Brian Scott o Polsce, mediach i polityce
Brian Scott, Maria Mazurek
Okładka - Wielka chmura, brat i ja Przewodnik po kognitywistyce
Redakcja Józef Bremer SJ
Okładka - Wielka chmura, brat i ja Piękno zbawi świat?
Jan Paweł Strumiłowski OCist
Okładka - Wielka chmura, brat i ja Idol i dystans
Jean-Luc Marion
Okładka - Wielka chmura, brat i ja O herezjach
Teodoret z Cyru
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów