Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Wielka księga strachu. 21 opowiadań, które będziecie czytać, drżąc z przerażenia
Kup Teraz

Wielka księga strachu. 21 opowiadań, które będziecie czytać, drżąc z przerażenia

praca zbiorowa

Ocena ( 3 osoby )
3.7
Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2008-09-15
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7278-290-8
Liczba stron: 112
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Krzysztof Grudnik

"Wielka księga strachu" to adresowany do dzieci zbiór opowiadań, które pierwotnie nie były przeznaczone dla młodych czytelników. W książce znajdują się historie spisane przez takich mistrzów literatury grozy, jak Edgar Allan Poe, H. P. Lovecraft czy Charles Dickens. Obok nich znajdziemy autorów dotychczas słabo znanych w Polsce (Polidori, Becquer) lub wydawanych wprawdzie wiele lat temu, ale dziś zapomnianych (de L\\\'Isle Adam).

Całość została podzielona na cztery bloki tematyczne: śmierć, choroba i szaleństwo, potęga umysłu, zło. Każdą część poprzedza krótki wstęp, który naświetla dany temat jako motyw literacki i wskazuje na różne możliwe ujęcia. Tom zamykają krótkie notki o autorach.

Oprawa graficzna książki wskazuje jednoznacznie na odbiorcę, ku któremu jest kierowana: czytelników najmłodszych. Trzeba przyznać, że przystosowanie do wieku - pod względem formy - wypada doskonale. Duża czcionka i spora interlinia sprawiają, że tekst czyta się łatwo i nie męczy oczu. Sporym walorem są ilustracje Pedro Rodrigueza: dopracowane, barwne, ładne estetycznie (choć czasem odrobinę drastyczne) a przy tym stonowane, pozbawione intensywnych, jaskrawych kolorów, które odrywałyby wzrok i odwracały uwagę podczas czytania. Jest ich sporo, znajdują się zwykle na co drugiej stronie i zajmują ja całą, czasem pojawiają się jako obramowania tekstów itp. Charakterystyczny, konsekwentny styl ilustracji Rodrigueza jest także ważnym czynnikiem spajającym zbiór. W końcu zawarte w nim teksty pochodzą z różnych okresów (najwcześniejszy z prezentowanych autorów, J. William Polidori, zmarł w 1821 roku, najpóźniejszy - H. P. Lovecraft - w 1937) i miejsc, a dzięki ilustracjom sprawiają wrażenie wartej całości.

Większe jeszcze znaczenie dla budowania integralności zbioru ma fakt, że teksty w nim pomieszczone nie są tłumaczeniami oryginalnych utworów. Stanowią one adaptacje dokonane przez Xaviera Vallsa. Większość nowel została znacznie skrócona, pozbawiono je praktycznie wszelkich elementów opisowych. Warto zaznaczyć, że brutalne lub drastyczne elementy nie zostały złagodzone, adaptacje wierne są oryginałom, nie przekłamują ich treści a jedynie ją zubożają. Naturalnie z punktu widzenia literaturoznawcy taki produkt jest wątpliwej jakości. Proszę sobie tylko wyobrazić: Xavier Valls zbiera hiszpańskie tłumaczenia anielskich i francuskich tekstów, adaptuje je do krótkich form, te (z hiszpańskiego) zostają przełożone na język polski przez Ewę Morycińską-Dzius. Jeśli do tego dodamy, że całość drukowana była w Chinach, mamy istną literacką Wieżę Babel.

Nie zapominajmy o niezwykle istotnym szczególe: dzieci nie są literaturoznawcami. Dla dziesięciolatka nie ma znaczenia, którą z kolei redakcję tekstu ma przed oczyma i ile z niej usunięto. Dzieci są czytelnikami niezwykle pragmatycznymi: dla nich liczy się tylko to, czy opowiedziana historia jest w stanie je zainteresować. A ponieważ mają problemy z koncentrowaniem uwagi na jednej czynności przez długi czas, przeto skrótowce Xaviera Vallsa wydają się być rozwiązaniem usprawiedliwionym.

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
hajduczek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek na 2015 rok,
Są w niej historie o wampirach i tajemniczych zabójstwach, pojawia się oczywiscie czarny kot, a akcja dzieje sie w budzących grozę starych domostwach. Niestety księga nie porwała mnie jakoś wybitnie ani treściowo, ani wizualnie.
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,WYZWANIE 2015-52 książki,
Naszukałam sietej ksiązki po bibliotekach i w końcu sieudało:) Niektóre z opowiadań zawierają drastyczne szczegóły (np. wieszanie kota czy podrzynanie brzytwą gardłac"tak, że niemal odcieto głowę"), raczej mocno skrócono oryginalne historie niż je ocenzurowano. Polecam dla dzieci od lat 10 wzwyż, młodsze z pewnością będą mieć koszmary. Ze szczególonym zainteresowaniem przeczytałam "Umowę sir Dominika" Sheridana le Fanu, ponieważ nigdzie nie mogłam dotąd natrafic na jakiekolwiek jego twórczosć w naszym jezyku.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 2, Na półkach: 52 książki 2013,
Nazwiska autorów mówią same za siebie, więc bardzo się zdziwiłem kiedy bibliotekarka zaczęła szukać tej książki w dziale dla dzieci. Odrobinę zmartwiony przemilczałem jednak sprawę i wziąłem książkę do domu i dopiero wtedy się przekonałem że to tak naprawdę 'opowiadanka' grozy. Dla dzieci. W sam raz, do poduszki.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Wielka księga strachu. 21 opowiadań, które będziecie czytać, drżąc z przerażenia Poznań Pettsona i Findusa
Sven Nordqvist
Okładka - Wielka księga strachu. 21 opowiadań, które będziecie czytać, drżąc z przerażenia Harry Potter - siedmiopak Duddle - tw.
Joanne K. Rowling
Okładka - Wielka księga strachu. 21 opowiadań, które będziecie czytać, drżąc z przerażenia Wyspa skarbów MP3
Robert Louis Stevenson
Okładka - Wielka księga strachu. 21 opowiadań, które będziecie czytać, drżąc z przerażenia Kicia Kocia na plaży
Anita Głowińska
Okładka - Wielka księga strachu. 21 opowiadań, które będziecie czytać, drżąc z przerażenia Wilk stepowy
Hermann Hesse
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów