Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wielka księga zagadek. Książka dla niezmiernie docielkiwych

praca zbiorowa

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Demart
Data wydania: 2012-05-10
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788374277259
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Z zajęć szkolnych dzieci i młodzież wynoszą, albo przynajmniej powinny wynosić, ogromną ilość wiedzy. Problem nie polega zatem na tym, że wiedza przekazywana jest im w niewystarczającej ilości, ale w tym, że wiele osób zwyczajnie nie potrafi z niej skorzystać. Skomplikowane teorie fizyczne nijak nie pasują do codziennego życia, a rozpisane na kartce papieru równania chemiczne jakoś nie oddają reakcji, które w każdej chwili zachodzą nie tylko w ludzkim ciele, ale także w laboratoriach chemicznych. Aby usystematyzować wiedzę oraz udowodnić, że to, co dzieci i młodzież poznają podczas szkolnych lekcji ma realne przełożenie w codziennym życiu, warto sięgnąć po publikację wydawnictwa Demart - Wielką Księgę Zagadek.

Zanim czytelnik otworzy Wielką Księgę Zagadek, do głowy mogą przyjść mu różne skojarzenia, mniej lub bardziej związane z charakterem publikacji. Czy jest to wielki test mojej „małej” wiedzy? A może zestaw skomplikowanych zagadek logicznych? Po trochu każde z powyższych pytań oddaje charakter książki, jednak to jeszcze nie wszystko. Wielka Księga Zagadek to publikacja, która na ponad trzystu stronach ukazuje piękno wiedzy z zakresu fizyki, chemii, przyrody, geografii i historii za sprawą wielu dociekliwych i rozwiewających wątpliwości pytań. 

Autorzy publikacji każdą z pięciu części książki (poświęconą zagadnieniom fizycznym, chemicznym, przyrodniczym, geograficznym bądź historycznym) dodatkowo podzielili na mniejsze podrozdziały. W zależności od podejmowanej tematyki części „dużych” rozdziałów jest więcej bądź mniej. W przypadku zagadek fizycznych czytelnik znajdzie trzy podrozdziały, natomiast w obrębie zagadnień z zakresu chemii czy geografii – aż dziewięć podrozdziałów. 

Wielka Księga Zagadek to - jak sama nazwa wskazuje - zbiór kilkuset zagadek, obok których znajdują się ciekawie, jasno sformułowane odpowiedzi i wyjaśnienia. W każdym podrozdziale odnajdujemy kilkadziesiąt zagadek, które tak naprawdę są najczęściej stawianymi pytaniami. Pytaniami, jakie zadajemy sobie w obliczu zjawiska, które wydaje się nam zwyczajne, ale tak naprawdę nie znamy do końca jego natury. Na pytania o przebieg zjawisk i naturę rzeczy odpowiadają rozdziały poświęcone zwłaszcza fizyce i chemii. Odpowiedzi na pytania dotyczące zwierząt i roślin czytelnik znajdzie w rozdziale „Przyroda”, a tajemnice przyrody nieożywionej oraz ciekawostki z całego świata odkryje przed nim część zatytułowana „Geografia”. Zagadki historyczne poprowadzą czytelnika przez stulecia istnienia naszej ojczyzny – od momentu chrztu, po czasy współczesne. Za sprawą schematów, ilustracji, zdjęć czy wykresów, które towarzyszą każdej zagadce czytelnik z łatwością przyswoi serwowaną mu wiedzę.

Tym, co od razu zwraca uwagę czytelnika, jest szczegółowość pytań zamieszczonych w obrębie każdego działu. Także odpowiedzi na nie przygotowane są w sposób jasny, jednak - jak to zwykle w przypadku drążenia interesującego zagadnienia bywa - nie wyczerpują one tematu. Sami autorzy na wstępie informują, że Wielka Księga Zagadek to tylko pierwszy krok w kierunku pogłębiania wiedzy. Krok wielki, ale jeszcze nie milowy.

Wielka Księga Zagadek to publikacja, którą można czytać od deski do deski, chłonąc niczym gąbka cenną, ale przedstawioną w przystępny sposób wiedzę. Książkę tę można także przeglądać, zatrzymując się jedynie na wybranych zagadnieniach, a także otwierać na przypadkowej stronie i zagłębiać się w przedstawione na niej zagadnienia. Często zdarzy się także, że wertując Wielką Księgę Zagadek, czytelnik natrafi na zagadnienie, które od pewnego czasu zaprzątało mu głowę, ale dotąd nie miał on pomysłu, jak je rozwiązać czy wyjaśnić. Albo po prostu odnajdzie w publikacji informację, którą chwalić się będzie wśród znajomych, określając ją mianem niezwykłej ciekawostki. Jednak tym, co jest pewne za sprawą pięknie i z rozmachem wydanej publikacji, jest to, że czytelnik z pełną świadomością wypowiadanych słów może stwierdzić, że z nauka nigdy nie była tak przyjemna, jak z Wielką Księgą Zagadek

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Wielka księga zagadek. Książka dla niezmiernie docielkiwych Żywe torpedy. 1939
Elżbieta Szumiec-Zielińska
Okładka - Wielka księga zagadek. Książka dla niezmiernie docielkiwych Poznajemy legendy polskie
opracowanie zbiorowe
Okładka - Wielka księga zagadek. Książka dla niezmiernie docielkiwych Jerzy Popiełuszko. Kapłan miłości
Paweł Milcarek
Okładka - Wielka księga zagadek. Książka dla niezmiernie docielkiwych Polaków dzieje malowane
Opracowanie zbiorowe
Okładka - Wielka księga zagadek. Książka dla niezmiernie docielkiwych Warszyc. Wyklęty bohater
Tomasz Toborek
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów