Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Wnuczka Pana Linha

Claudel Philippe

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 2006
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-07-03054-4
Liczba stron: 134
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Izabela Mikrut

„Nie bój się, jestem tu, nic ci się nie może przytrafić, jestem stary, ale znajdę w sobie jeszcze tyle sił, ile trzeba, dopóki będziesz przypominać mały zielony owoc mango, któremu niezbędny jest stary mangowiec…” Wisława Szymborska w wierszu Wietnam sportretowała starą, przerażoną kobietę, która na jedno tylko pytanie potrafiła odpowiedzieć – na pytanie o własne dzieci. Podobny motyw, wpływ okrucieństwa wojny na psychikę i zachowanie człowieka, przedstawia w swojej najnowszej minipowieści Philippe Claudel. Wnuczka Pana Linha to wzruszająca historia o sile miłości, o poświęceniu i prawdziwej przyjaźni. Bohater traci – w wyniku wybuchu bomby na polu ryżowym – syna i jego żonę. Znajduje kilkutygodniowe, osierocone dziecko i lalkę z urwaną głową. Zabiera wnuczkę i ucieka z nią za ocean, do kraju swoich prześladowców. Sił dodaje mu myśl o dziecku, z którym – pomimo drwin otoczenia – nie rozstaje się ani na moment („jest mała i dla niej trzeba być silnym, stanąć na wysokości zadania, nucić jej piosenkę, jakby nigdy nic. Trzeba być dla niej wesołym, uśmiechać się do niej, trzeba ją karmić, zadbać o to, żeby się wysypiała, żeby rosła, żeby stała się dorodną dziewczynką”). Pan Linh nie wybrałby się w daleką i ryzykowną podróż, gdyby nie myśl o zapewnieniu wnuczce godziwej przyszłości. I choć obcy kraj napawa go przerażeniem – starzec znajduje w sobie coraz to nowe siły. Musi być dzielny. Musi walczyć dla dobra małej Sang Dieu. Myśl o dziecku wyzwala w nim wciąż niewyczerpane pokłady energii, motywuje do działania. Obok chwytającego za serce poświęcenia Pana Linha w opowieści znalazło się miejsce na wątek prawdziwej przyjaźni i porozumienia. Porozumienia, budowanego na sile gestów i znaków. Porozumienia mężczyzn, którzy mówią różnymi językami i nie rozumieją się wzajemnie. I te dwa motywy – miłości do wnuczki i męskiej przyjaźni – byłyby nadrzędnymi w powieści Claudela, gdyby nie zakończenie całej historii. Ono sprawia, że książka zamienia się w przerażającą opowieść o grozie wojny. Zakończenie każe przewartościować dotychczasowe pojęcia i choć miłość i przyjaźń pozostają w niezmienionej formie, powtórna hierarchizacja na pierwszy plan wysuwa diametralnie inne uczucie. Końcowa scena powieści przyczynia się do zmiany perspektywy w postrzeganiu rzeczywistości. Wnuczka Pana Linha to znakomita minipowieść, dramatyczna, wstrząsająca i wzruszająca zarazem. Książkę czyta się jednym tchem i często się do niej powraca. Historia ta przekazuje uniwersalne prawdy o życiu, o człowieku i o poświęceniu... W końcu „czymże jest ludzkie życie, jak nie jednym łańcuchem ran, który człowiek wkłada sobie na szyję?”

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
izus90 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
W kraju pana Linha trwała wojna. Pewnego dnia po powrocie do domu zastał martwego syna, jego żonę, wielką dziurę, którą pozostawiła po sobie mina oraz swoją jedyną wnuczkę leżącą nieopodal tej dziury. Jego jedyną rodzinę, jedyny skarb. Cóż więc innego mu pozostało jeśli nie zabrać ten skarb, małą walizkę, trochę ziemi w woreczku i opuścić kraj w którym nie ma już dla niego nic. Po wielu dniach spędzonych na statku, opuszcza go, by zamieszkać w nowym, nieznanym mu kraju, w ośrodku dla uchodźców. Nie może odnaleźć się w nowej sytuacji, nie potrafi sobie znaleźć miejsca wśród młodych współlokatorów, którzy z resztą nie ułatwiają mu zadania, drwiąc sobie z niego. By dbać o zdrowie wnuczki zaczyna spacerować po mieście, aż pewnego dnia, niedaleko parku spotyka dużego mężczyznę. I tak zaczyna się przyjaźń, która nie potrzebuje słów.

Kolejna cieniutka książeczka, naszpikowana emocjami aż do granic możliwości. I sama nie mogę się zdecydować czy wśród nich przeważa smutek czy jednak radość. Cudowny styl autora, który sprawił, że z pewnością sięgnę po inne jego książki jeśli tylko będę miała taką możliwość. Cudowna opowieść o przyjaźni, miłości i zagubieniu we współczesnym świecie. Zakończenie, które dla części czytelników na pewno będzie wielkim zaskoczeniem. Polecam, warto przeczytać.
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Wnuczka Pana Linha Baronowa Blixen
Dominique de Saint Pern
Okładka - Wnuczka Pana Linha Dorycki krużganek
Leopold Buczkowski
Okładka - Wnuczka Pana Linha Tajemnica Szóstego Kontynentu
Czesław Centkiewicz, Alina Centkiewicz
Okładka - Wnuczka Pana Linha Wojna peloponeska
Tukidydes
Okładka - Wnuczka Pana Linha Kto mi dał skrzydła. Rzecz o Janie Kochanowskim
Janina Porazińska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów