Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną

Dorota Masłowska

Ocena ( 16 osób )
2.9
Wydawnictwo: Lampa i Iskra Boża
Data wydania: 2005
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-89603-26-8
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: zamach

Polsko-ruski fenomen

-- 

Ona mi powiedziała, że to xsiążka rewelacyjna, zjawiskowa, fenomenalna. No to przeczytać trzeba, myślę, czytam – więc robię. A, że pomazańcem Gadu-Gadu jestem, e-człowiekiem i kabel z neostrady mam za aortę, więc na allegro kupuję i ruszam w tany do liter bez szemrania.  

 

Otwieram, przerzucam strony i chłonę. Słowa rozdrabiane niczym ziemniaki tłuczkiem. Genialnie. Za to szacun jak się patrzy. Talentu koleżanki po fachu nie neguję, zazdroszczę raczej. Fajnie jest fajowo, super, hiper, extra i kalwo – amfa, trawa, kurwy – jak co dzień pod balkonem. Jak w domu. Ojczyzna polszczyzna bardziej Lepperowaska niż Mickiewiczowska, ale coś za coś – taki czasów naszych znak. Życie w realu albo Romantyzm poprzetykany Kolumbami. Dziś jednak literatura sięgnęła bruku. A nam przyszło, Tobie i mi w nim, na tym bruku, żyć, egzystować w tym czasie właśnie. Rynsztok zdecydowanie bliżej jest większości nas i dres bez pasków niż Asnyk, Szymborska i Kuczok. Chociaż nie – bo „Gnój”, spoko. Realny jest także, owszem, i dobrze też git majonez, tak samo jak „Pręgi”.

Więc o co chodzi z tą „Wojną polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną”? No właśnie, nie wiem. Pewnie dlatego, że Paszportu Polityki nie dostałem. Xsiążka jest, niebanalna, do czasu zajebista, a potem – no nie chcem ale muszem to napisać – takie – lelum polelum. Zaimków za dużo, szyk poprzestawiany, haos ogoolny. Stylizacja-masturbacja. Językowa oczywiście. Żeby do-czytać, samozaparcia potrzeba. Jeśli wystarczy wrzody mogą być, powstać, wyrosnąć miedzy synapsami. Wydawnictwo Lampa i Iskra Boża ostrzega.

Silny – jest – protagonista bohater. I dobrze, fabuła – niech będzie, lipa ale jest – dialogi – nędza i rozpacz. Naciągane pytanie fabularne, dychawiczne sceny, wątki niejasne, nieprzyjazne. Ale co to? Mamy bestsellera – w którym, co prawda, nikt nie wie o co biega, ale jest. Mamy pierwszą powieść dresiarską o współczesnej młodzieży, narkotykach, rozdziewiczaniu i ogólnym braku celu w życiu, podobno. Powstało już wiele pierwszych xsiążek. Pierwsza powieść polskiego oświecenia, pierwsza powieść o żołnierzach polskich w Iraq, pierwsza powieść forumowa. Ja sam mam na koncie swoją pierwszą powieść. Oprócz tego, powstało wiele doskonałych książek o ćpaniu, seksie, młodzieży i zdecydowanie lepszych od „WP-RPFB-C”… i co z tego? Się pytam.

No nic. Czytamy o rzyganiu kamieniami, biało-czerwonym halunie, podrobionych elemach mentolowych od ruskich koniecznie. Czy za to Nike się należy? Wiem, ale nie powiem, bo zaraz ktoś beknie, żem zazdrośnik i gnojek. Tyle, że na fenomen „Wojny…” patrzę dwojako, dualistycznie można by rzec – jako autor, i twórca jednocześnie. To o tym będzie zaraz.

Nikt, myślę, w mordę mi nie da jeśli napiszę, że zdecydowanie lepsze książki tej nagrody nie dostały. Niektóre nawet – też zdecydowanie lepsze – nie zostały w ogóle wydane! Mnie się patrzy bardziej dla przykładu „Zakazane po legalu” niż cała ta owiana mediami „Wojna polsko–ruska pod flagą biało-czerwoną”, co to jest, być miała podobno dla Szczepańskiej wzorem, matrycą, odniesieniem jak Dorota M. pisze ("Przekrój" nr 6/2004).

Niby że Szczepańska skopiowała i zerżnęła, sfałszowała jak Beger podpisy na liście. BTW, nie wmówicie mi – patrząc na okładkę – że mam deja vu z Trainspotting. Ale cicho-sza, nara, pochwa i strzała w tym temacie. Jush jest nagroda, skandal, sukces, a za sukcesem jeszcze jeden i ten sukcesem pogania. Jest wydawca jest kasa – jest recenzja. Jest xsiążka – film mamy. Kasa będzie. Target przyjmuje wszystko, kiedy ivent się trafi. Bijemy pokłony. A jak ci się takie kino i taka literatura nie podoba, to znaczy żeś tłuk niedouczony i tuman skończony, bo arcydzieło mamy i basta. Słowa się rzekło i ciałem się stało. A „Wojny…” przeczytać nie wypada.

- Ja ci mówię, że ona mi powiedziała, że ona wojny polsko-ruskiej, pod flagą biało czerwoną nie czytała. Kumasz czeczongę?

- No co Ty? Powaga?

- Jaha...

- O siet. Ale siara.

Dedukuję jako autor, że to jeden biały kot pośród całej reszty czarnych (sorki za kredyt, Emir), więc wszystko się wyjaśnia. Nowość, krytyczne i opiniotwórcze recenzje, zachwyt – olaboga – sto dwadzieścia tysięcy egzemplarzy, chwała, zapał i skreślanie konkurencji. Niech będzie. Ale…

Dla mnie jako czytelnika nie wszystko musi być białe i czarne (znów ten Kusturica), a nie każda książka i jej adaptacja udana. W tym świetle oba dziełka są bez przesłania, bez fabuły za to – dla autora – z genialną stylizacją językową i nowatorstwem godnym naszych cyber czasów, co to się w nich xsiądz lepsiejszą furą od górnika buja. Więc nadmienię, już jako czytelnik i twórca w tej samej personie, że MSZ książka i film są owszem, do przyjęcia – ale jush cały zachwyt nad tymi dziełkami jest z lekka przesadzony. Za taką literaturę czy kinematografię to ja mówię thx i olewam ją z góry długim łukiem.

Jeśli to-to ma być arcydzieło ocenione obiektywnie stało się to niechybnie po thc. Albo LSD nawet. Patrz, jak pięknie: biało-czerwone… ale co konkretnie? Książka nie umywa się do prawdziwych arcydzieł i wątpię aby 4you „Wojna P-RPFB-C” była czymś co kohash i do czego chcesz wracać. A jak coś jest cool to tak chyba być powinno? I nawet strojna stylizacja na Trainspotting nie pomoże, tak samo jak w tym felietonie nie zastąpi treści.

No to teraz mam dwie iadomości: dobrą i złą, obie reasumujące. Nowatorstwo językowe książki, zabawowa językiem, – tak owszem ale cała reszta: NIE. Więc mamy mały fenomen. Why?

Dla krytyków, może warto było czekać 40 lat na ten „kawał lekko nadpsutego literackiego mięsa”. W tym kontekście książka i film to wielkie dzieła – ale ogólnie nie dla mnie ten kontekst. „Wojna… „ to tylko interesujący eksperyment literacki. Traktowany w ten sposób, bardzo udany. Jako dzieło, książka i film jednak są tylko histerycznie nagłaśnianym, rozdmuchanym przez media produktem popkultury. Dzięki zamieszaniu wokół siebie przyciągała ogromne rzesze czytelników (i kinomanów), którzy dzieło jednak nie do końca zrozumieli. Zupełnie czegoś innego też oczekiwali – sami z resztą nie wiedząc czego.

I to jest ten fenomen.

--

Aleksander Sowa

www.wydawca.net

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Vanillivi + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 1, Na półkach:
Ja też się bardzo tą książką rozczarowałam :(
Vilsa plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Ach, pani Masłowska... Jaką tu dać opinię? Książka-chaos. Niezbyt pozytywni bohaterowie, denerwujący Silny, żałosna Natasza. Jedynie Andżelika wywarła na mnie jakieś nieirytujące wrażenie. Zupełnie nie ogarniam wątku wojny polsko-ruskiej. To miało być o uprzedzeniach Polaków do Rosjan w wyolbrzymiony sposób? Jeśli tak, to przesadzone. Cała ta szopka z narkotykami mogła być również fajnym tłem do zbudowania historii bohatera, ale znów przesada. Silny czasami głębiej myślący, ale ogół jego zachowań wskazuje na chamstwo i patologię (ciągły haj, przekleństwa, wybujały popęd seksualny). Nie dziwię się, że w filmie przedstawiono go jako typowego dresiarza.
Krytyka była, czas na jakiś plus, który skłonił mnie do oceny równej siódemce. Język. Były momenty, nad którymi się rozpływałam. Jednym z takich momentów jest już właściwie końcówka książki, gdzie, ku mojej uldze, odcinamy się od Robakowskiego i narrację przejmuje kobieta opisująca poważne przemyślenia. Za to naprawdę należy się szacunek.
Sumire plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-02, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Bełkot, przerost formy nad treścią, nie polecam
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-08, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Po debiutancką powieść Doroty Masłowskiej sięgnęłam głównie ze względu na zdobyte przez nią nagrody. Wszak dobrze jest znać książki, które zdobyły uznanie szanownego jury -- ludzi znających się na słowie pisanym. Po lekturze doszłam do wniosku, że jednak nie zaprzyjaźnię się z twórczością tej Pani. O ile jestem w stanie docenić literaturę trudną z elementami metafizyki, filozofii czy strumienia świadomości, o tyle zlepek bezsensownych zdań złożonych w głównej mierze z wulgaryzmów nie przemawia do mnie i nie przemówi. Moje poczucie estetyki burzą również naturalistyczne i niesmaczne sceny filmowe.

Jak już wiele razy podkreślałam -- zawsze czytam książkę do ostatniej kropki. Pomimo tego, że czytanie "Wojny polsko-ruskiej..." niesamowicie mnie męczyło, przeczytałam ją i jak najbardziej czuję się kompetentna do wyrażenia swojego zdania. Ktoś kiedyś wypowiedział mądre zdanie, które brzmiało mniej więcej tak: Aby stwierdzić, że jakiś utwór literacki nie podoba nam się, trzeba go najpierw przeczytać. Tak więc przeczytałam i wyrobiłam sobie opinię.

Książka ta za sprawą głównego bohatera Silnego, została nazwana "pierwszą polską powieścią dresiarską". Dla mnie jest ona dość kontrowersyjna ze względu na wzorce, które pokazuje. Zgadzam się, że "Wojna polsko-ruska..." pokazuje świat, w którym przyszło nam żyć. Tak niestety wygląda (zachowuje się, wysławia) polska młodzież, ale czy te wzorce należy powielać? Czy nie stanie się tak, jak za sprawą wszechobecnej przemocy? Piętnujemy programy, filmy i gry, twierdzimy, że współczesne pokolenie nie potrafi już odróżnić dobra od zła, że myli świat wirtualny z realnym. Czy książki typu "Wojna polsko-ruska..." sprawią, że młody czytelnik poczuje chęć napiętnowania zachowań reprezentowanych przez Silnego, czy też raczej będą one przyzwoleniem do powielania tego typu zachowań? Zdaję sobie również sprawę z tego, że ciężko jest zachęcić młodego człowieka do czytania i być może ta książka jest i będzie bodźcem do sięgnięcia po słowo pisane, ale czy chcemy, żeby takie "dzieła literackie" poznał? Chcemy go uraczyć słownictwem rynsztokowym, łamaniem wszelkich zasad ortograficznych czy stylistycznych? Mieliśmy już w dziejach literatury do czynienia z awangardą oraz Czystą Formą i jak widać nie przetrwały one próby czasu.

Fabuła powieści oparta jest na halucynacjach narkotycznych Silnego. W zależności od ilości amfetaminy w organizmie, do narkotycznego snu przenika odpowiednia ilość elementów z normalnego życia. A od ich natężenia zależy rozwój akcji -- o ile o czymś takim w przypadku tej książki możemy mówić. Historia Silnego jest banalna: rzuciła go Magda i teraz w akcie rozpaczy "zalicza" kolejne dziewczyny. A wszystko to dzieje się na tzw. "haju".

Ja tej książce mówię stanowcze "NIE"!


http://jastulatka.blogspot.com/2015/04/dorota-masowska-wojna-polsko-ruska-pod.html
semiramis81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
przereklamowana, ale dobra ksiazka
mama_kazala plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
To było jak objawienie.
Mocne i prawdziwe, dla mnie 20-sto letniej wtedy..
Ktoś zebrał nas wszystkich, nasze myśli, nasze słowa, nasze czyny...
Przemielił, przetasował, zamieszał, i usmażył książkę ;)
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2003-08-01, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,
Po "Wojnę polsko-ruską..." sięgnęłam wyjątkowo na podstawie zachwytów różnych opiniotwórczych znawców tematu, a nie (jak z reguły) w ślad za przyjacielskim poleceniem czy w wyniku własnych poszukiwań. I to był błąd.
Fakt, książka pisana jest specyficznym językiem. Są to jakby przelane na papier myśli prostego człowieka. Nie chciałabym nikogo obrazić, ale to wręcz bełkot. Trudno mi było przebrnąć przez pierwsze strony, ponieważ taka forma pisarska przeszkadzała mi w zrozumieniu sensu i treści. Potem można się przyzwyczaić, ale cóż z tego, jeśli fabuła nie jest ciekawa. Jest to pomysł nowatorski, ale nie wybitny. Zupełnie mnie nie przekonywujący. Poza tym powieść nie niesie ze sobą żadnego głębszego sensu. Szkoda na nią czasu.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 2, Na półkach: 26 książek-2013,
Z jednej strony - rozumiem, stylizacja na język "młodzieżowy", z drugiej - przesadzona niesamowicie. Niby lekki język, a czytanie dla mnie było katorgą.
dalekiezblizenia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Hmmm...za każdym razem,gdy sięgam po te książkę czytam ja od początku do końca :) Za każdym razem wyłapuje nowy fragment,który zapisuję na ścianie :)
Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-04-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
A według mnie jest to po prostu coś nowego, do czego czytelnicy być może nie byli przygotowani. Ale trudno odmówić Masłowskiej nowatorstwa i pewnego rodzaju kunsztu.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 2, Na półkach: Mam,
Książka mi się bardzo nie podobała, nie umiałam jej przeczytać do końca i szybko odłożyłam w kąt. Zaciekawił mnie szum wokół tej książki, jednak okazała się nieciekawa i zniechęcająca.
Sumire plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-02, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Bełkot, przerost formy nad treścią, nie polecam
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2012-07-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-04-18, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kamulka84 Linia koment
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Zawolka Linia koment
Przeczytane:2009-09-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną Wiersze zebrane
Jacek Podsiadło
Okładka - Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną Radio Armageddon
Jakub Żulczyk
Okładka - Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną Zimne Kraje
Marcin Świetlicki
Okładka - Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną Przygody na bezludnej wyspie
Maciej Sieńczyk
Okładka - Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną Dwa lata w Phenianie
Artur Nowaczewski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów