Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Wróżbiarze

Libba Bray

Ocena ( 6 osób )
5.0
Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2012-11-28
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7480-276-5
Liczba stron: 622
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Ruczek
Coś porusza się w głębokich cieniach, coś straszliwego, i wiatr, który dobrze zna zło, cofa się. (...) Gdyby wiatr był strażnikiem, podniósłby alarm. Wykrzyknąłby ostrzeżenie przed nadchodzącą grozą. Ale jest tylko wiatrem i dobrze wie, że nikt nie słucha jego krzyków.
 
Libba Bray jest amerykańską autorką powieści młodzieżowych, znaną głównie dzięki trylogii Magiczny krąg. Kilka tygodni po skończeniu liceum miała poważny wypadek samochodowy, po którym przeszła 13 operacji rekonstrukcji twarzy. To właśnie wtedy odkryła, jaką moc ma pisanie, bo to ono utrzymało ją przy życiu - jak sama twierdzi. Wróżbiarze to pierwszy tom jej nowej serii.
 
Evie O'Neill to siedemnastolatka posiadająca niezwykły dar. Dar, który może być także przekleństwem, jednak dla tej młodej kobiety jest on przede wszystkim źródłem zabawy i sposobem na zwrócenie na siebie uwagi na spotkaniach towarzyskich. Jednak kiedy jednego razu jej talent ujawnia nieprzyjemne sekrety, rodzice postanawiają odesłać ją do wujka, do Nowego Jorku. Dla dziewczyny owa "kara" jest jednak nagrodą. Nawet ona sama nie spodziewa się jednak, że w trakcie swojego pobytu u wuja będzie pomagać mu rozwikłać sprawę tajemniczych morderstw o rytualnym charakterze. W tym przypadku jej dar okaże się bardzo pomocny, jednak sprowadzi na nią także niebezpieczeństwo.
 
Okrutne zabójstwa wstrząsają Nowym Jorkiem. Szaleniec morduje, piętnuje swoje ofiary i pozbawia ich różnych fragmentów ciała - oczu, języka, rąk... Wszystko jednak ma w sobie ukryty cel, który okaże się wyjątkowo mroczny. Ponadto nadchodzą zagłada, burza, którą będą mogli powstrzymać tylko Wróżbiarze. Ale kim oni właściwie są? Jakie tajemnice skrywają Evie i jej nowo poznani znajomi oraz przyjaciele? Czy duch może przybrać materialną postać? Do czego mają doprowadzić rytualne zabójstwa?
 
Główna bohaterka jest dziewczyną pełną energii, nieposkromioną, upartą, walczącą o swoje racje i pełną determinacji. Nie boi się podejmować wyzwań, przy których inni rezygnują. Jest dowcipna, zabawna, a jednocześnie pełna uroku. Jednak została także dotknięta przez los. Jej ukochany brat zginął, a ona nigdy nie dorówna mu w oczach rodziców. Szuka więc akceptacji wśród znajomych, pragnie błyszczeć i być lubianą. Codziennie budzi się z postanowieniem, że dziś będzie przykładną córką, jednak zawsze kończy się to jej typowym zachowaniem - kolejnym skandalem.
 
Autorka posługuje się niezwykłym stylem. Książkę czyta się lekko i szybko, a wciągająca fabuła nie pozwala się od niej oderwać. Poznajemy wiele postaci, które mają do odegrania rozmaite role w tej opowieści i posiadają własne historie, jednak ich pozorny nadmiar nie gubi czytelnika. Każda postać jest dobrze zarysowana, pojawia się w odpowiednim momencie i szybko odkrywamy, że każda skrywa jakiś sekret. Niektóre z nich poznamy jeszcze w tej książce, inne autorka zapewne ujawni w dalszych częściach serii.
 
Lata dwudzieste w Nowym Jorku. Kluby, tańce, rewia, jazz - wszystko to składa się na atmosferę tej opowieści, której od samego początku czytelnik musi się poddać. Dodajmy do tego jeszcze mroczne tajemnice, duchy, przerażające rytuały, a otrzymamy powieść, która wciąga, oczarowuje, ale także przeraża. Powieść, przy której na pewno nie można się nudzić. Pisarka sprawnie przechodzi od historii jednej postaci do drugiej, tworząc wiele pobocznych, równie ciekawych wątków. Niektórzy z bohaterów mają większe znaczenie dla rozwoju powieści, inni goszczą w niej tylko na chwilę. Każdy coś ujawnia - o sobie, o osi fabuły, ale też i wiele skrywa. Wszystkie informacje są dozowane z rozmysłem i chociaż od początku wiadomo, kto jest mordercą, zupełnie nie odbiera to przyjemności z lektury, gdyż pozostaje jeszcze wiele tajemnic do rozwikłania.
 
Wróżbiarzy polecam miłośnikom odważnego łączenia gatunków - w tym wypadku horroru, kryminału i fantastyki. Pozycja ta nie tylko stanowi świetną lekturę, ale także porusza ciekawy temat, dotyczący religii i fanatyzmu. Do czego ludzie są zdolni, kiedy ślepo wyznają swoją wiarę i uważają siebie za jedynych wierzących, a wszystkich innych za grzeszników? O tym można przekonać się podczas lektury. Niektóre elementy tej książki pochodzą z publikacji historycznych i są oparte na faktach, przez co wydają się jeszcze bardziej przerażające. Pojawia się w powieści także temat akceptacji, przyjaźni i miłości, ale też odrzucenia. Jak ludzie odmienni są traktowani przez społeczeństwo i jak postrzegają siebie samych? Warto sięgnąć po powieść Libby Bray. Warto się o tym przekonać.
 
Granica między wiarą a fanatyzmem jest płynna (...). Kiedy wiara staje się usprawiedliwieniem? Kiedy prawość staje się przyczyną, a krucjata zbrodnią?
 
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
anita0201 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Książka opowiada o nastolatkach posiadających różne zdolności. Cała fabuła jednak nie skupia się na nich lecz na pentaklowym zabójcy. Momentami miałam wrażenie, że czytam kryminał. Wątki świata fantastycznego gdzieś się zagubiły, pojawiały się od czasu do czasu. Po tej książce spodziewałam się większej ilości magii, może nawet bardziej rozbudowanego wątku miłosnego.
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-16, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,

Nowy Jork, lata 20-ste XX wieku. Do miasta przyjeżdża młodziutka, siedemnastolatka, Evie. Ma zamieszkać z ekscentrycznym wujem Willem. 

Wuj Will jest właścicielem Muzeum Amerykańskiego Folkloru, Przesądu i Wiedzy Tajemnej. Pod jego opieką znajduje się już Jerycho.

Bohaterka, pomijając powody jej wyjazdu z Ohio bardzo się cieszy na samą myśl zamieszkania w wielkim mieście. Marzy o tym, aby jej nazwisko stało się znane w szerokim gronie.

Dziewczyna postanawia zaszaleć, wraz ze swoją przyjaciółką Mabel. Jednak już na początku jej pobytu zostaje okradziona przez niejakiego Sama. Evie jest obdarzona zadziwiającą zdolnością. Potrafi odczytać przeszłość oraz tajemnicę tego, kto da jej do potrzymania jedną z osobistych przedmiotów. Jednakże w obawie przed osądzaniem kryje się z tym darem. 

Jednakże nadchodzi taki moment, że Evie zmuszona jest go użyć. W mieście zaczyna się seria brutalnych morderstw. Wuj Will zostaje poproszony przez policję, by został ich konsultantem, gdyż pierwsza (później się okaże , że nie pierwsza, a któraś z kolei) ofiara- dziewczynka, polskiego pochodzenia, Ruda Badowski zostaje pozbawiona gałek ocznych, a na jej ciele znajdują się okultystyczne symbole. Wuj Will, Jerycho, Evie postanawiają zbadać tę zbrodnie, ale i kolejne. Dochodzą do zaskakujących wniosków, a zabójca jest groźniejszy niż komukolwiek mogłoby się wydawać....

Evie należy do grupy nastolatków, których autorka nazwała Wróżbiarze. Jest ich kilku. Jednakże nie mają oni o sobie bladego pojęcia. Ich drogi się krzyżują i wskazuje wszystko na to, że gdy jedna sprawa okultystycznego zabójcy zostanie rozwiązana, to prawdziwe wyzwanie jeszcze przed nimi.

Oprócz Evie poznamy Memphisa. Jest to czarnoskóry chłopiec, który kocha literaturę. Sam pisze wiersze. W tym celu zawsze udaje się na cmentarz, w pobliżu straszliwej rezydencji. Chłopiec wracając do Harlemu zawsze odnosi wrażenie, że śledzi go czarny kruk, a rezydencja go wzywa. Memphis także jest wróżbiarzem. Posiada dar uzdrawiania. Dar jest uśpiony od momentu, gdy próbował uzdrowić umierającą matkę, a dziwny głos odebrał mu dar. Teraz dar przejawia jego młodszy brat. Chłopiec przepowiada przyszłość. Ostrzega Gabriela, jedną z ofiar zabójcy.

Innym obdarowanym jest także złodziejaszek Sam. Gdy mówi do siebie po cichu "nie zobacz mnie" to jakby stawał się niedostrzegalny przez otoczenia. Jest także aktorka rewiowa Thera, która czyta w snach.

Mimo tylu postaci, to Evie gra pierwsze skrzypce. Postali wróżbiarze odegrają znaczącą rolę w kolejnej części tego cyklu, ponieważ autorka na zakończenie "Wróżbiarzy" rozwija kolejny magiczny wątek, który jak mniemam ma być rozwinięty.

"Wróżbiarze" jest to książka podczas, której czułam strach i grozę. Opisy zabójstw są tak obrazowe, że serce mi zamierało z przerażenia. Tym bardziej, że autorka porusza się po gruncie okultystycznej, w ramach dawnych wierzeń i działalności sekty, która wierzyła w powrót Bestii.

Nie przypuszczałam, że literatura w sumie z gatunku fantasy, pomieszana z thrillerem tak pozytywnie mnie zaskoczy. Nie przeszkadzał mnie nawet wiek bohaterów. Mimo młodego wieku zachowują się, bawią, korzystają z życia tak, jak dorośli. 

Nie ma miejsca, bym odnalazła w tej lekturze infantylnego języka. Owszem malutki wątek miłośny się pojawił, lecz nie jest on przedstawiony w sposób nachalny. Wplecenie sił nadprzyrodzonych, klimatycznych opisów lat 20-stych XXwieku uważam za doskonały pomysł. 

"Wróżbiarze" wciągnęło mnie niemal od pierwszej strony. Wczoraj, gdy byłam na końcowym etapie czytania, byłam tak pochłonięta, że nie liczył się cały świat. Musiałam, po prostu musiałam poznać zakończenie całej tej historii. Szczerze wam polecam, bo naprawdę warto.

Tala_1986 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Do recenzji,Mam,Ulubione,

Nadchodzi nieuniknione?


 Powieści z pod znaku fantastyki jest naprawdę masa. Zwłaszcza w ostatnim czasie co druga wydawana książka zaliczana jest właśnie do tego gatunku. Wydawało by się więc, że wszystko co możliwe zostało już napisane, a każda kolejna powieść powiela po prostu schematy wykreowane przez innych autorów. Najprościej mówiąc, ciężko o coś oryginalnego i nowatorskiego. Na szczęście ponad to wybija się Libba Bray ze swoją nową serią - Wróżbiarze, gdzie tom otwierający nosi taki sam tytuł. Autorka zdobyła sławę, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, dzięki trylogii o Gemmie Doyle.


 Nowy Jork w latach dwudziestych to to istna enklawa jazzu, dżinu i rewii. To właśnie w tym mieście ma zamieszkać, wraz ze swoim wujkiem, Evangelina „Evie” O’Neill. Została odesłana przez swoich rodziców z małego miasteczka w stanie Ohio, po kolejnym skandalu, który wywołała. W ich mniemaniu ma to być kara dla dziewczyny, jednak dla niej to spełnienie marzeń. Evie ma nadzieję, że będzie mogła się wyszaleć w modnych klubach i uda jej się zabłysnąć, aby stać się znaną i sławną.


 Niestety, miasto które nigdy nie zasypia ma także mroczną stronę. Nikt nie powinien czuć się pewnie, zwłaszcza, że niebezpieczeństwo nie zawsze jest materialne. Ludzie giną w okrutny sposób, a rozwiązanie znajduje się okultystycznej księdze, o której nikt nie pamięta. Evie razem ze swoim wujkiem Willem, zostają wciągnięci do śledztwa, ale szybko się okazuje, że tylko oni mogą być w stanie odnaleźć zabójcę i powstrzymać go. Dużą pomocą okażą się nadnaturalne zdolności dziewczyny. Z czym przyjdzie im się zmierzyć? Kim są tytułowi Wróżbiarze? Tego i wielu innych rzeczy dowiecie się w trakcie czytania.


 Autorka dosłownie przeszła samą siebie. Już od samego początku powieść mnie wciągła, a ciekawość razem z wyobraźnią zaczęły pracować na najwyższych obrotach. Wszystko przez to, że fabuła to istny misz-masz gatunkowy. Znajdziemy tu bowiem, nie tylko elementy fantastyki ale także i sensacji, kryminału, horroru, a także lekką nutkę steampunk (nie zdradzę o co chodzi). Wydawałoby się więc, że wszystko to nie ma prawa idealnie do siebie pasować, a jednak, autorka wszystko połączyła z iście chirurgiczną precyzją. Na bazie tych elementów stworzyła istną siatkę tajemnic, niedopowiedzeń i intryg, które oplatają czytelnika niczym pajęcza sieć, muchę która przypadkowo w nią wpadła, nie dająca o sobie zapomnieć nawet na chwilę. Tempo akcji rozwija się stopniowo, a wraz z nim rośnie także napięcie. Dlatego często w czasie lektury, miałam gęsią skórę i przechodziły mi ciarki po plecach, gdy czytałam o mrocznych i morderczych zamiarach… złego czynnika tej powieści.


 Libba Bray doskonale oddaje klimat tamtych lat i to nie tylko po przez dialogi, które uwypuklają manierę stylistyczną tak popularną w tamtych czasach, ale także dzięki dokładnym opisom. Dzięki nim wszystko stawało się dla mnie jeszcze bardziej realne i namacalne, nie było żadnego problemu ze zwizualizowaniem sobie wszystkiego co w danej chwili czytałam.


 Bohaterowie, to kolejny wielki atut Wróżbiarzy. Jest ich spora liczba, ale doskonale widać, iż pisarka poświęciła każdemu z nich oddzielny czas. Nie ujrzymy tu bowiem dwóch takich samych postać, każda ma swój niepowtarzalny charakter, a w zestawieniu z całą resztą otrzymujemy naprawdę barwny wachlarz osobowości. Na pierwszy plan wybija się tu zwłaszcza główna bohaterka, której nie sposób nie lubić. Mnie osobiście przekonała jej buntowniczość i zadziorność, no i przede wszystkim pyskaty język to właśnie z tego powodu najczęściej wpadała w tarapaty, będące niejako motorem napędowym dla poszczególnych sytuacji w powieści. Jednak wszystko to jest jedynie fasadą  skrywającą tak naprawdę wrażliwą i zagubioną dziewczynę, która pragnie akceptacji oraz uwagi.


 Nie mogę nie wspomnieć o oprawie graficznej książki, jest naprawdę świetna. Tym razem to oryginalna okładka nie dorównuje naszej do pięt, co naprawdę jest rzadkością. Graficy świetnie się spisali nie tylko idealnie oddając klimat tamtych lat, ale także, dzięki czarno białym kolorom i uzupełnieniem wszystkiego o tajemnicze znaki oraz stare stronice, wszystko razem wzięte ukazało mroczny klimat historii zamkniętej pod okładką.


 Podsumowując. Wróżbiarze to niesamowita książka, wbijająca w fotel i pozostawiająca w nas szalejącą burzę emocji na dość długi czas, nawet po jej ukończeniu. Chociaż, trudno się temu dziwić po zakończeniu jakie zaserwowała autorka. Pozornie sprawa została rozwiązana, ale szybko okazuje się iż było to dopiero preludium do czegoś dużo większego i mroczniejszego. Już po przeczytaniu ostatniego zdania, ciekawość i moja wrodzona niecierpliwość zaczęły mnie dosłownie skręcać od środka. Nie wiem jak dam radę wytrzymać do momentu kiedy ukaże się kolejny tom, a przecież Libba Bray jest dopiero w trakcie jego pisania, więc gdzie tu mówić o światowej premierze.


 Gorąco, a gdzie tam… piekielnie mocno polecam!

Domi__T Linia koment
Przeczytane:2016-02-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,9,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Maaarz Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
kasia19268 Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
NataliaLena Linia koment
Przeczytane:2013-02-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,posiadam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madziusia Linia koment
Przeczytane:2013-06-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ruczek Linia koment
Przeczytane:2013-03-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów