Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Wschód czerwonego księżyca. Wyścig supermocarstw o dominację w kosmosie

Matthew Brzezinski

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2009-03-03
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-240-1144-5
Liczba stron: 360
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Milwaukee Meg

Piątego października 1957 roku nagłówki gazet całego świata opiewały tylko jedno wydarzenie: umieszczenie na orbicie Ziemi pierwszego sztucznego satelity. W ciągu jednego dnia z peryferyjnego mocarstewka gdzie ludzie dużo piją i ubierają się w futrzane czapy ZSRR zmieniło się w oczach świata w dominujące pod względem naukowym mocarstwo, równie potężne co Stany Zjednoczone. Od tego wydarzenia rozpoczął się wyścig do gwiazd - najciekawsza chyba część Zimnej Wojny, który skończył się dopiero gdy pierwszy człowiek postawił stopę na Księżycu, co stanowiło tak ogromny krok dla ludzkości że ZSRR musiało uznać supremację techniczną Stanów w tym przynajmniej aspekcie.

 

Matthew Brzezinski postanowił przybliżyć przeciętnemu czytelnikowi okoliczności wysłania pierwszego satelity w świat w książce „Wschód czerwonego księżyca”. I właśnie sztuka ta się autorowi udała - nawet niezbyt zainteresowany historią albo techniką czytelnik nie będzie się nudził przebijając się przez gąszcze niezrozumiałego technicznego bełkotu czy politologicznych pseudofilozoficznych przemyśleń - Brzezinski ich nie używa, zastąpiwszy je sfabularyzowanym opisem, pełnym anegdot i po prostu śmiesznym.

 

Autor sprawnie operuje dialogiem, powieściowym wręcz opisem i popularnonaukowym tekstem, mieszając je i tworząc smakowity koktajl dla każdego kto pokusi się o przeczytanie. Swobodny styl pisania nie wchodzi nawet w paradę z rzetelnością tekstu - informacje są sprawdzone i poprawne, a Brzezinski rzadko kiedy daje się ponieść poetyckim zapędom. Całość jest także kompleksowa - nie jest to przedstawienie wydarzeń z punktu widzenia Amerykanów czy Sowietów, a z obydwu, z uwzględnieniem czegoś takiego jak opinia publiczna. Możemy się dzięki temu dowiedzieć, że, na przykład, informacja o wystrzeleniu sputnika przegrała w radzieckiej prasie z zawsze modną grypą (tyle że tym razem azjatycką). Cały tekst przepełniony jest ciekawostkami i ważnymi informacjami bez znaczenia które sprawiają że każdy akapit czytany jest z fascynacją, a w najgorszym razie z uprzejmym zainteresowaniem.

 

Dla szczególnie zaciekawionych źródłami którymi posługiwał się Brzezinski podane są zatrważające ilości linków do opisów urządzeń, rysunków, przemówień i stron miłośników kosmicznej maszynerii. Jest to pewne novum w tego typu literaturze, gdyż w przerażającej części naukowcy i popularyzujący naukę pisarze gardzą Internetem jako źródłem wtórnym i pełnym przekłamań, w przypisach i bibliografiach podając dziwne publikacje jeszcze dziwniejszych autorów których zwykły zjadacz chleba nie znajdzie.

 

Osoby zainteresowane zimną wojną i podbojem kosmosu zainteresowane będą już przez same podane źródła które można samemu sprawdzić i obejrzeć. Niestety brakuje ilustracji. Niektórzy pewnie prychną z niesmakiem, ale prawdą jest, że w książkach z opisami cudów techniki należałoby dodać kilka zdjęć opisywanej rakiety czy wyrzutni, o rycince przedstawiającej najważniejsze urządzenia i ich rozmieszczenie nie wspominając. Także stosunkowo mały zakres tematyczny „Wschodu…” może zawieść osoby chcące poznać całość zmagań ZSRR i USA - zaczyna się od sputnika SP-1, kończy na SP-2 i Łajce, ale raczej trzeba powiedzieć że drugi sputnik jest co najwyżej wspomniany. Aż prosiłoby się pociągnąć to wszystko dalej, aż do pierwszej misji załogowej na Księżyc…

 

Jest to jedna z bardziej przystępnych książek i każdy kto tylko poczuje ‘pociąg’ ku historii współczesnej powinien po nią sięgnąć. Może co najwyżej czytelnicy o inżynierskich i astronomicznych zapędach będą zawiedzeni - mało jest szczegółów stricte technicznych, chociaż wymienionych jest wiele parametrów kolejnych rakiet, oraz fizycznych. Będzie więc bardzo dobra dla humanistycznie uzdolnionych lub ukierunkowanych czytelników.

 

„Wschód czerwonego księżyca” to jedna z najciekawszych książek popularnonaukowych na rynku, ciekawa i porządnie napisana. Jest to też najbardziej ‘plażowa’ z wszystkich, jakie do tej pory czytałam, doskonała więc na wakacje, kiedy chcemy przeczytać coś lżejszego ale wciąż naukowego.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów