Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Wszystkie moje siostry

Judith Lennox

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2007
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-74-69444-5
Liczba stron: 416
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: zorza

Cztery siostry i trzej bracia, wymagający ojciec i hipochondryczna matka – oto rodzina Maclise. Książka Judith Lennox opowiada historię każdego z jej członków, skupia się jednak na losach czterech sióstr. Każda z nich inna, każda musi wybrać swoją drogę. Marianne, chociaż niepozorna, pierwsza poznaje mężczyznę marzeń i wychodzi za mąż. Iris – najładniejsza z sióstr – zmuszona sytuacją życiową postanawia zostać pielęgniarką. Eva pragnie zostać artystką i z rodzinnego domu wyprowadza się do miasta. Clemency natomiast musi opiekować się chorą matką i tym samym zrezygnować z własnego życia.

 

Właściwie losy bohaterek (poza Marianne) są przewidywalne. Iris, ciężko pracując i opiekując się chorymi, poznaje wartość życia. Z dziewczyny, która spędza czas na tańcach, tenisie i brydżu, staje się kobietą, która nie boi się pracy i w pełni się jej oddaje. Jednak brakuje jej miłości – prawdziwej i dojrzałej. Na jej drodze pojawia się Ash – znajomy z dawnych lat. Łączy ich głęboka przyjaźń, o miłości początkowo nikt nie mówi…

 

Eva spełnia swe marzenia i w Londynie uczy się malarstwa. Zostaje modelką, a później kochanką znanego malarza. Całkowicie mu się oddając, nie dba o swoją edukację i traci przeznaczony na nią czas. Jednak pobyt w mieście pozwala jej nabrać pewności siebie i uczy ją samodzielności. To właśnie Eva przejmuje obowiązki ojca w rodzinnej fabryce.

 

Clemency rzuca szkołę, by być przy matce. Jej życie to nieustanna nuda i próby sprostania wymaganiom kapryśnej matce. Głodna uczuć zakochuje się w żonatym mężczyźnie. Ta miłość bardzo ją rozczarowuje. Postać Clemency jest najmniej dopracowana, jakby autorce zabrakło na nią pomysłu.

 

Jak było wspomniane najciekawsze są losy Marianne. Jej ukochany mąż szybko umiera, a ona, by zagłuszyć ból, wychodzi za bogatego plantatora z Cejlonu. Musi przeprowadzić się do odległego kraju i sama, bez wsparcia rodziny, radzić sobie z obowiązkami matki i żony. Doświadcza wielu upokorzeń, brak jej najbliższych. Na przykładzie Marianne autorka ukazuje jak trudne było życie kobiet, które bardzo często zależne były (głównie finansowo) od mężczyzn.

 

W powieści pojawia się wiele wątków i postaci. Ojciec, który potajemnie spotyka się z kochanką, matka, która nagle odzyskuje życiowy zapał, James, który w tajemnicy przed wszystkimi zakłada rodzinę.

 

Autorka porusza problemy, które były niezwykle istotne na początku XX wieku. Pisze o Społeczno-Politycznej Unii Kobiet i działaniach sufrażystek. Wyraźnie akcentuje walkę kobiet o swoje prawa. Jest w nią zaangażowana jedna z bohaterek – Eva. W powieści ukazana jest również wojna – to, jak się zaczęła, przebiegała, ale też jak wiele zmian wprowadziła w życie zwykłych ludzi, szczególnie kobiet, które zostały docenione, gdy podjęły się typowo męskich zajęć.

 

Książka Judith Lennox jest obszerną powieścią o kobietach i dla kobiet. Doskonała dla tych, którzy lubią się zrelaksować przy miłej lekturze.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2007-09-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Wszystkie moje siostry Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Wszystkie moje siostry Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Wszystkie moje siostry Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Wszystkie moje siostry Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Wszystkie moje siostry Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów