Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wszystkie życia Heleny P.

Danuta Noszczyńska

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: SOL
Data wydania: 2013-07-18
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-62405-29-9
Liczba stron: 298
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Na ludzkie życie składa się szereg mniej lub bardziej niesamowitych zdarzeń. Można o nich mówić z patosem i wymalowaną na twarzy powagą, można także okrasić je szczyptą humoru i dzięki temu opisywać z lekkością i ze zdrowym do nich dystansem. Ten drugi sposób opisywania świata stosuje w swoich pełnych błyskotliwych żartów powieściach Danuta Noszczyńska. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej książki autorki, we wciągających i zaskakujących Wszystkich życiach Heleny P.

O głównej bohaterce powieści, Helenie P. czytelnik dowiaduje się od narratora książki, który – chcąc nie chcąc – przywodzi na myśl nie kogo innego, ale samą autorkę książki. Dzięki takiemu postawieniu akcji i niebanalnemu pomysłowi na wstęp do znakomitej fabuły czytelnik ma wrażenie, jakby opisywane w powieści wydarzenia naprawdę miały miejsce, a niezwykle charakterystyczne postaci rzeczywiście równolegle do nas, mniej lub bardziej spokojnie i dostatnio żyły.

Już na samym początku książki narratorka zasypuje czytelnika gradem faktów. Opowiada bowiem o znanej aktorce, która na skutek wielu niesprzyjających okoliczności wpadła w alkoholowy nałóg, stoczyła się na samo egzystencjalne dno, po którym czekał ją już tylko mało wytworny pogrzeb z kilkoma uczestniczącymi w nim żałobnikami. Helena P. oficjalnie uznana została za zmarłą. Na tym mogłaby właściwie zakończyć się opowieść – chyba, że ktoś pokusiłby się o wypełnienie pustki między życiem przed kamerami a życiem nad butelką i tragiczną śmiercią jakimś ciekawym, barwnym opisem. Narratorka serwuje jednak czytelnikowi coś zdecydowanie bardziej interesującego. Otóż, przebywając pewnego dnia w mieście Ł., na afiszu teatralnym rozpoznaje jak żywą twarz Heleny P. Narratorka postanawia zbadać sprawę śmierci i cudownego zmartwychwstania aktorki i po udanym zakradnięciu się do garderoby gwiazdy udaje się kobiecie nawiązać kontakt z Heleną. Historia, jaką aktorka obdarza narratorkę, wydaje się co najmniej nie z tego (za)świata.

Chociaż opis wydawniczy umieszczony na czwartej stronie okładki książki Danuty Noszczyńskiej zapowiada łzawą historię staczania się znakomitej aktorki, która nie poradziła sobie z brzemieniem popularności, to w rzeczywistości czytelnik otrzymuje dynamiczną i pełną niespodziewanych zwrotów akcji powieść, która zdecydowanie częściej wyciśnie z oczu łzy rozbawienia niż smutku. Nie można, oczywiście, powiedzieć, że autorka do spraw „życia i śmierci” podchodzi w sposób lekkomyślny czy błahy. W powieści jest miejsce na zadumę, jest i niejeden moment, który każe czytelnikowi się zatrzymać i zastanowić nad własną codzienną wędrówką. Tym jednak, co najbardziej ujmuje we Wszystkich życiach Heleny P. jest zdrowa równowaga, z jaką podchodzi do życia narratorka powieści. Kiedy jest czas na śmiech, jest on wykorzystany do granic możliwości. Kiedy jednak przychodzi moment zadumy, narratorka  stara się nie obarczać czytelnika nadmiernym cierpieniem, ale także nie pozostawia go bez śladu smutku. 

Charakterystyczny, lekki styl autorki widoczny jest doskonale także i w tej powieści. Czytelnik ma wrażenie, jakby sam uczestniczył w szalonych wydarzeniach, rozgrywających się w pokręconym życiu Heleny P. Od lektury trudno się oderwać. Kolejne zdarzenia i pojawiające się zaskakujące fakty wciągają niczym ogromny wir na spokojnym dotąd jeziorze. Kto bowiem raz zakosztował powieści Danuty Noszczyńskiej, ten nie przejdzie obojętnie wobec kolejnych publikacji autorki.

Wszystkie życia Heleny P. to nie tylko szalona wyprawa między miastami Ł. i W., bieganina po parkach, parkingach, opuszczonych budynkach czy supermarketach w poszukiwaniu kliku groszy w celu zaspokojenia głodu alkoholowego bohaterów. Autorka barwnie opisuje świat pijaczków-kloszardów, ludzi z marginesu, osób, których na co dzień człowiek stara się nie dostrzegać czy które próbuje ignorować. Życie bezdomnych, z pozoru bezsensowne i monotonne, kryje drugie dno. Każdy z opisywanych w książce kloszardów miał swoje dawne życie, miał też marzenia i cele, które skutkiem złych decyzji czy paskudnego zrządzenia losu na zawsze odpłynęły. Granica pomiędzy dostatnim i szczęśliwym życiem, jakie kiedyś wiodła Helena P., a żebraczym egzystowaniem na parkingu przed supermarketem wcale nie jest taka szeroka, o czym aktorka przekonała się na własnej skórze.

Wszystkie życia Heleny P. to z jednej strony bardzo przyjemna, lekka, relaksująca opowieść, a z drugiej – pod płaszczykiem żartów słownych i sytuacyjnych – historia, która spędza sen z powiek sprawiedliwych, bowiem zdarzyć się może każdemu człowiekowi. Życie bywa przewrotne. Potrafi odebrać wszystko, by w zamian dać niespodziewaną, drugą szansę. Nigdy bowiem nie wiadomo, kogo spotka się za zakrętem przemierzanej dotąd ze spuszczoną głową drogi, kto tylko wbije nóż w plecy, a kto poda pomocną dłoń w chwili największego kryzysu.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Wszystkie życia Heleny P. to historia opierająca się na losach słynnej aktorki, którą przerasta życie gwiazdy i która popada w alkoholizm, ląduje na ulicy jako osoba bezdomna, a na końcu przegrywa walkę z chorobą.
To jedna wersja podana do opinii publicznej, mamy również drugą, w której aktorka żyje, występuje na scenie jako zadbana i w świetnej formie kobieta a my poznajemy jej tragiczne losy z jej własnej opowieści.
Oczywiście jak w większości opowieści pani Noszczyńskiej mamy tutaj dużą dawkę fikcji, ale fikcji przedstawionej w taki sposób aby czytelnik dał się jej ponieść, jest przeplatana z realnością, aby trudno było oddzielić te dwa światy.
Osobiście najbardziej podobał mi się opis bezdomności, pozwolił mi głębiej zastanowić się nad tym problemem, zobaczyć go z innej strony dlatego przytoczę cytat, który obrazuje również moje odczucia:
"Upaść może w zasadzie każdy, bez względu na wykształcenie, pozycję społeczną czy osiągnięcia zawodowe i prywatne. To tylko kwestia paru sprzyjających zbiegów okoliczności. Bo nikt nie zagląda do kieliszka z zamiarem stoczenia się w przepaść. Jednego to dopada przy okazji obowiązków zawodowych, inny próbuje topić smutki, jeszcze inny oswoić lęk czy ukoić samotność(...)w tym miejscu znajdzie się parę krytycznych głosów twierdzących, że oto staję w obronie pijaństwa i pijaków. Nie, absolutnie! Ale rozumiem jedno, i drugie, bo jeszcze do niedawna sama nie miałam krztyny wyrozumienia dla brudnych, chwiejących się na nogach lumpów, plączących się w większych skupiskach ludzkich i żebrzących o parę groszy. Dziś gdy miałam możliwość spojrzenia na problem niejako "od środka", wiedziałam, że za każdym takim przypadkiem stoi ogromna ludzka tragedia. Naprawdę. Alkoholizm zaś to sprawa wtórna."
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KaMax Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madak Linia koment
Przeczytane:2013-05-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2013 roku,Obyczajowe,
break
Okładka - Wszystkie życia Heleny P. Słońce świeci wszystkim
Monika Szwaja
Okładka - Wszystkie życia Heleny P. Suka w szołbiznesie
Pruchniewska Agata
Okładka - Wszystkie życia Heleny P. Okno z widokiem
Magdalena Kordel
Okładka - Wszystkie życia Heleny P. Nie tylko o łajdakach
Magdalena Kulus
Okładka - Wszystkie życia Heleny P. I dobry Bóg stworzył aktorkę
Agata Pruchniewska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów