Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wszystko dla niej

Beata Rudzińska

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: AMEA
Data wydania: 2012-07-23
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-934098-6-0
Liczba stron: 164
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Zwierciadło kobiecej duszy

 

Kim jest współczesna kobieta? Jakie demony szarpią jej duszą, jakimi nadziejami się karmi i na co czeka? Czy w prostych słowach można zgłębić jej naturę i sprawić, by opowiadanie stało się lustrem, w którym wiele z nas może ujrzeć swoje oblicze?


Beata Rudzińska udowadnia, że nikt nie zrozumie kobiety tak dobrze, jak druga kobieta. Jej zbiór czternastu miniatur literackich pod wspólnym tytułem Wszystko dla niej to fascynujący obraz kobiety i jej życiowych dramatów. Czytelnik znajdzie tu pełen przekrój kobiecych sylwetek, wyzwań, jakie przed nimi stoją, a także ich lęków i rozczarowań. To jeden z najlepszych zbiorów opowiadań, z jakimi w ostatnich miesiącach się zetknęłam, zaś plastyczność i wyrazistość bohaterów czyni poszczególne opowiadania niezwykle interesującymi.


Wszystko dla Niej to historie o rozstaniach, poszukiwaniu samego siebie czy odkrywaniu prawdziwego "ja". Rozpoczynające literacką ucztę opowiadanie Chichot Dionizosa to wyjątkowo trafny wybór, bowiem po jego lekturze chcemy tylko więcej. Dwadzieścia lat temu, gdy Jerzy poznał Annę (…) Nie mieli pojęcia o dobrej zabawie. Nie pojmowali czaru dionizyjskości (…) wygłaszali przy kolejnych kieliszkach egzystencjonalne teorie i Camusa, lecz kiedy trzeźwieli, z Sartre’a pozostawały mdłości, a z Camusa upadek. I chichot pijanego Dionizosa, zachęcającego do kolejnego skoku w Otchłań - pisze Rudzińska, ukazując związek Jerzego i Anny. Związek, który legł w gruzach, zaś katharsis, jakiego para doświadczyła podczas sztormu, rzeczywiście stało się motorem zmian. Czy były to zmiany na  lepsze i za co pije teraz Anna? Świętuje nowe życie czy jego upadek?


Niezwykle interesująca jest także kolejna miniatura - Mężczyźni, mężczyźni. Kobiety, kobiety, przesiąknięta bezbrzeżnym smutkiem Nowakowej oraz dramatem uczuć, który rozgrywa się na czwartym piętrze w jej domu. Czy kochać inaczej znaczy "gorzej"? Czy świąteczny nastrój, chóralny śpiew ukoją wszystkie lęki i rozterki? Czy odmienność uzyska przebaczenie?


Boże Narodzenie to czas, kiedy żaden wędrowiec nie powinien błąkać się po osłoniętym śnieżnym puchem świecie. Wiedziała o tym doskonale Ewa, bohaterka opowiadania Skrywane pragnienia, zaś Karolina i Tymek, których przygarnęła, dali jej coś więcej niż tylko spokój sumienia. Czy ten krzyk zmysłów był tylko snem, czy może jawą? Niech inni śnią na jawie. Ona musi tylko przeżyć. Ale co przeżyć? Raczej jakoś dożyć życie, do którego jak jeszcze niedawno sądziła, całkiem dobrze się dopasowała - myśli natomiast bohaterka opowiadania Romansik, Barbara. Bez NIEGO pod powiekami świat wygląda zupełnie inaczej, zaś natura - nieprzewidywalna i potężna - kusi i wyciąga do kobiety swe uwodzicielskie ramiona.


Tytułowa historia Wszystko dla Niej jest chyba najsłabszą  miniaturą, choć w przypadku tego zbioru nie jest to bynajmniej negatywna opinia. Rzadko się bowiem zdarza, aby wszystkie teksty prezentowały tak wysoki poziom i odbijały tak wiele odcieni otaczającej nas rzeczywistości. U Beaty Rudzińskiej postaci pełne są emocji - żyją, odczuwają, sprawiają wrażenie autentycznych. Nie są lalkami wykonanymi z paper marche, stojącymi w cieniu wydarzeń czy relacji, w jakie są uwikłane. Każde opowiadanie autorki cechuje wielowymiarowość, precyzja i niezwykły styl, pozwalający z prostoty przekazu wydobyć nową, lepszą jakość. To sprawia, że zbiór Wszystko dla Niej, staje się „Wszystkim dla Nas”.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-10, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Zbiory opowiadań rzadko czytam. Być może jest to błąd i mam złe nastawienie do tego typu formy słowa pisanego. Ale nie mogłam pozwolić, by dłużej ta pozycja leżała na półce. Czas opróżniać własne stosiki i tak czynię.

 


Nazwisko Rudzińska, a właściwie Beata Rudzińska było mnie do tej pory kompletnie obce. Po przeczytaniu informacji na obwolucie okładki wiem już , że autorka to nie tylko kobieta pióra, ale i kobieta twardo stąpająca po ziemi, gdyż jest ona osobą decyzyjną w Wydawnictwie Amea. Pisarka jest także pomysłodawczynią i współautorką antologii opowiadań: "Babskie gadanie" (2007), "Dziewczyńskie bajki na dobranoc"(2008), "Nie pytaj o Polskę" (2009) oraz "Wbrew naturze" (2010). Dla młodego czytelnika też się coś znajdzie. Otóż są nimi "Baśniowe okruszki" (2007).


Jak wcześniej wspomniałam "Wszystko dla niej" jest zbiorem opowiadań. Opowiadań jest czternaście. Są one króciutkie, ale literacko bardzo wartościowe, oplecione pięknymi słowami, zawierające różnorakie przesłania. A któż jest bohaterem tych opowiadań moglibyście zapytać. Już Wam odpowiadam. Bohaterów jest wielu, są inni, wykształceni i bez wykształcenia, ludzie zamożni i biedni, ci pracujący w pocie czoła i ci, którzy żebrają na stacji, są kobiety (one są dominującą płcią w moim odczuciu), są i mężczyźni, jest nawet pchła, która widzi wszystko oraz jest wierny przyjaciel człowieka czyli pies. 


Autorka opowiada różne ludzkie, niekiedy bardzo trudne i dramatyczne historię. Czyni to bardzo delikatnie, ale nie oszczędza czytelnikowi nadmiaru uczuć, które kłębią się w wewnątrz. Czytelnik znajdzie miłość do dziecka, do partnera, desperacje, samotność, lęk, strach przezd nieznanym, zdradę, ból po stracie dziecka, obsesje, ograniczenia ciała i ducha itp.

Moją uwagę zwróciły szczególnie bohaterki, gdyż jako kobieta jestem bardziej wyczulona na ich los. Są to kobiety w różnym wieku, bardzo emocjonalne, niejednokrotnie samotne, szukające tego, co my kobiety potrzebujemy najbardziej, czyli ciepła, wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. Najbardziej w pamięć wbiło mnie się opowieść o starszej nauczycielce, która zauroczyła się młodszym kolegą z pracy, albo kobiety zdradzanej przez męża, pragnącej dziecka, tak zdesperowanej ,by w końcu spalić dom -świadectwo życia z niewiernym małżonkiem. 


Warto również również baczniej przypatrzeć się opowiadaniu pt. "Rekordzista", które opowiada o mężczyźnie z nadmiarem sadełka.Owy mężczyzna zauważył , że żona nagle zaczęła częściej wychodzić z domu i zajmować się zupełnie innymi sprawami niż dotychczas, a on staje je i tyje. Nagle zaczyna dbać o siebie i zaczyna chudnąć i jego świat nie staje się lepszy. Żona mimo, iż mąż zaczyna dbać o siebie i o nią, odchodzi. Bohater załamany zaczyna tyć i jego nagła i szybka wzrastająca waga ma być potraktowana jako rekord Guinnessa. Czy tak będzie? Przekonajcie się.

To opowiadanie skłoniło mnie do zastanowienia nad kłamliwym twierdzeniem, które padało chyba z każdych ust "przecież liczy się wnętrze". Ale czy na pewno?


Takich przesłań czytelnik znajdzie wiele. Wystarczy posiedzieć , pomyśleć, zastanowić się nad tym , co w życiu jest najważniejsze. Polecam Wam tę pozycję, bo choć jest ona niedługa, ale pomiędzy wierszy "wygląda" życiowa mądrość.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów