Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Wyjdź za mąż i poddaj się. Ekstremalne przeżycia dla nieustraszonych kobiet

Costanza Miriano

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Esprit
Data wydania: 2013-11-25
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-63621-42-1
Liczba stron: 224
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: madziusia

Z reguły bardzo rzadko sięgam po wszelkiego rodzaju poradniki. Czasem robię jednak wyjątek i tym sposobem w moje ręce wpadła książka Contazny Miriano „Wyjdź za mąż i poddaj się. Ekstremalne przeżycia dla nieustraszonych kobiet”. Decyzja o zamążpójściu niemal zawsze wiąże się z odrobiną niepewności. Często w głowach przyszłych panien młodych pojawia się pytanie czy to na pewno z tym człowiekiem powinna związać się na całe życie. Autorka książki próbuje przekonać swoje czytelniczki, że mimo wielu niedogodności i obowiązków małżeństwo jest pięknym doświadczeniem, którego nie należy się w żadnym wypadku obawiać.

W jedenastu listach do przyjaciół, zarówno kobiet jak i mężczyzn, autorka porusza wiele tematów koncentrujących się wokół relacji damsko-męskich. Mowa jest o rozważnym dobieraniu partnera życiowego, o zamążpójściu i jego konsekwencjach. Według autorki prostą i skuteczną metodą na udany związek jest poddanie się partnerowi. Nie chodzi tutaj jednak o wprowadzanie terroru, a o całkowite zaangażowanie się w małżeństwo i rodzinę, o odpowiednie wczucie się w rolę żony i matki.

"Kiedy kobieta poddaje się nie po to, by zostać zdeptaną, ale by przyjmować innych, wskazuje drogę mężczyźnie i całej rodzinie. Kobieta wyprzedza mężczyznę, ponieważ on potrzebuje, by go przyjęła. Z taką kobietą – kobietą, która jest wierna, która nie jest rywalką, nie chce przejmować nad wszystkim kontroli i dominować, ale która nie pozuje na słabą kobietkę – mężczyzna może być płodny w szerokim tego słowa znaczeniu. Wspomnę tylko, że wówczas nawet myśl o dzieciach może nie wydawać mu się tak bardzo przerażająca. Kochać jako pierwsza, ale i jako ostatnia. To na nas, kobietach, spoczywa również zadanie dbania o miłość, podtrzymywania domowego ognia. Wierność taka może okazać się konieczna w chwilach, gdy miłość – która jest nie tylko uczuciem, ale przede wszystkim przykazaniem – wymaga także siły i zdecydowania".

Na każdej niemal stronie autorka podkreśla jak wielką wartością we współczesnym świecie jest rodzina, jak ważne jest pielęgnowanie wzajemnych relacji i wspólne spędzanie czasu. Wychowywanie dzieci w duchu chrześcijańskim jest według autorki powinnością każdego wierzącego rodzica.

"Rodzina jest drużyną, w której każdy musi grać na swojej pozycji, na tej, na której jest najlepszy. Sekret życia w harmonii polega na zrozumieniu indywidualnych talentów i umożliwieniu wszystkim wykorzystania ich".

Jako matka czwórki dzieci i kobieta pracująca dzieli się wieloma wskazówkami, podkreślając przy tym, że sama nie jest chodzącym ideałem, że zdarzało jej się popełniać błędy również w wychowywaniu dzieci. Pogodzenie obowiązków matki i kobiety pracującej jest bardzo trudne, ale nie jest niewykonalne. Z lektury książki dowiedziałam się, że Włoszki borykają się z podobnymi problemami jak kobiety z naszego rodzimego podwórka. Nieprzychylne spojrzenia pracodawców na młode matki należą do codzienności. Do tego dochodzą również trudności w zdobyciu miejsca w żłobku czy przedszkolu.

Wielką zaletą książki jest utrzymanie jej w zabawnym tonie. Roi się w niej od groteskowych scen, w których główną rolę odgrywają dzieci autorki. W trakcie lektury tej publikacji niejednokrotnie uśmiechałam się pod nosem czy wybuchałam gromkim śmiechem. Costanza Miriano posiada bez wątpienia dystans do siebie, będąc przy tym bardzo skromną osobą.

„Wyjdź za mąż i poddaj się. Ekstremalne przeżycia dla nieustraszonych kobiet” nie jest dziełem wybitnym. Zawiera w sobie prawdy znane nie od dziś. Warto jednak po nią sięgnąć, by przypomnieć sobie co nieco, do czego szczególnie zachęcam kandydatki na żony, żony i matki.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
AgnieszkaG plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Wspaniała, mądra, pełna humoru. Polecam kobietom zmęczonym życiem, które nie wiedzą co dalej. Ale również tym, które wszystko mają poukładane... :)
MaKo plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,Przeczytane,
Zazwyczaj nie czytam poradników. Nie lubię tego typu książek, bo mam wrażenie, ze zawarte w nich wskazówki są wyssane z palca i nijak się mają do rzeczywistości. Na papierze wszystko pięknie wygląda, a w zderzeniu z prawdziwym życiem porady specjalistów można schować między bajki. Mimo wszystko skusiłam się na lekturę tomiku ,,Wyjdź za mąż i poddaj się. Ekstremalne przeżycia dla nieustraszonych kobiet" Costanzy Miriano. Sama jestem panną na wydaniu (starą panną, jak lubi przypominać mi mama), więc postanowiłam zderzyć swoje przekonania dotyczące małżeństwa ze światopoglądem bardziej doświadczonej kobiety.
Costanza Miriano to trochę szurnięta, ale bardzo wesoła i realnie podchodząca do życia kobieta, żona i matka czwórki dzieci, która nie jedno już przeszła. Swoim doświadczeniem i przeżyciami dzieli się z przyjaciółmi, a my, czytelnicy, możemy posłuchać jej rad. Jednak co zrobimy z otrzymaną wiedzą zależy tylko od nas samych i nikogo więcej.
Wszystkie rozważania Costanzy Miriano zanurzone są w duchu chrześcijańskim, ale autorka nie jest jakąś fanatyczną wariatką, która pikietuje chodząc z transparentem ,,Jezus cię kocha" wokół ronda. Dzięki temu nawet osoby deklarujące brak wiary nie powinny czuć się zniechęcone religijnymi wstawkami, gdyż są one nienachlane i świadczą raczej o światopoglądzie autorki.
W jedenastu listach pani Miriano porusza szeroko pojęte problemy związane z miłością, zamążpójściem i jego konsekwencjami. Decydując się na małżeństwo i dzieci kobieta staje się przede wszystkim żoną i matką, a dopiero później bizneswoman. To ona jest podstawą rodziny, ona scala wszystkich jej członków, dba o ciepło i przytulaną atmosferę panującą w domu. Rodzina nie jest ograniczeniem, które nie pozwala kobiecie się rozwijać i sięgać po marzenia. Pomyślcie drogie panie, co sprawia wam więcej radości - tworzenie kolejnych tabelek w Excelu po godzinach, czy malowanie obrazków z dzieciakami przy stole w kuchni. Przypomnijcie sobie same, które wspomnienia z dzieciństwa są najfajniejsze. Nowe, wymarzone puzzle znalezione pod choinką, czy może chwile, kiedy razem z mamą układałyście układankę? Nie mniej istotną, choć zupełnie inną rolę w rodzinie pełni mąż i ojciec. I o facetach też Costanza pisze. Zaczynając od tego, że najpierw trzeba znaleźć odpowiedniego kandydata.
Ogromną zaletą publikacji jest zabawny ton, w którym napisana została cała książeczka. W trakcie lektury zdarzało mi się wybuchać głośnym śmiechem, a nawet kilkakrotnie wracać do przeczytanych wcześniej zdań. Początków miałam ochotę zaznaczać sobie ołówkiem co ciekawsze fragmenty, ale szybko okazało się, że musiałabym podkreślić przynajmniej pół książki. Najbardziej zaskoczyło mnie, że włoskie realia życia nie różnią się bardzo od tych polskich. Materialne życie jest drogie, z jednej pensji bardzo trudno utrzymać rodzinę, firmy nie patrzą przychylnie ma młode mamy z małymi dziećmi. Co prawda pogodę w Rzymie mają lepszą, ale chyba nic poza tym. Życie jak wstędze, te same problemy i dylematy dnia codziennego.
W całym tomiku nie znajdziemy nic nadzwyczajnego, garść porad i stwierdzeń, które wszystkim kobietom są dobrze znane. Ale dobrze jest, gdy czasami ktoś nam przypomni co w życiu jest najważniejsze. Gorąco polecam narzeczonym, żonom, mamom! Gwarantuję, że lektura książeczki ,,Wyjdź za mąż i poddaj się. Ekstremalne przeżycia dla nieustraszonych kobiet" będzie nie tylko świetną rozrywką, ale także budującym doświadczeniem, które może otworzyć wam oczy na wiele spraw.
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madziusia Linia koment
Przeczytane:2013-12-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów