Recenzja książki: Wyjdziesz za mnie, kotku?

Recenzuje: cyrysia

Małżeństwo to decyzja na całe życie, dlatego jeśli mężczyzna oświadcza się kobiecie, wcale nie oznacza to, że ta musi od razu powiedzieć: "Tak". Lepiej zastanowić się i upewnić, że to właśnie z tym człowiekiem chcemy być do końca swoich dni. Przed takim dylematem stanęła również główna bohaterka książki 'Wyjdziesz za mnie, kotku? Wiolety Sawickiej.

Dwudziestoośmioletnia Anna jest niezwykle zdolną, odnoszącą sukcesy dziennikarką radiową. Mieszka z chłopakiem, Patrykiem, cenionym chirurgiem. Jednak od dłuższego czasu czuje, że w tym związku jest niczym więcej jak tylko marionetką, laleczką z plasteliny, którą zaborczy i despotyczny ukochany ugniata według własnych wyobrażeń. Tymczasem nieświadomy niczego Patryk oświadcza się Annie, lecz styka się z odmową. Młoda reporterka nie jest gotowa zrezygnować z resztek niezależności, dając się zamknąć w klatce małżeństwa, choćby ta nawet była ze złota. W zaistniałej sytuacji Anna korzysta z oferty pracy tymczasowej i wyjeżdża do Szwecji. Na miejscu poznaje muzułmankę przepowiadającą przyszłość.

– Posłuchaj starej Arabki, dziecko – mówiła charczącym głosem. – Niedługo w twoim życiu pojawi się ktoś, kto na początku nie powie ani słowa. Jeśli wystarczy ci siły, uratujesz to, co dla ciebie najważniejsze. Potem odnajdziesz coś, czego nie zgubiłaś.

Któż taki zjawi się w życiu naszej bohaterki? Co uratuje? I co takiego Anna odnajdzie, czego nie zgubiła? Jak ułożą się jej dalsze relacje z chorobliwie zazdrosnym Patrykiem?

Wyjdziesz za mnie kotku? książka zaskakująco udana - szczególnie jak na debiut prozatorski autorki. Nie jest to banalny, pełen lukru romans. Przeciwnie - to niezwykle piękna, poruszająca, doprawiona nutką goryczy, a zarazem pełna pozytywnych wartości powieść obyczajowa. Urzekająca bez reszty.

Zaczyna się niepozornie. Patryk oświadcza się Annie, ale nie zyskuje aprobaty. Dochodzi do spięć i wzajemnych oskarżeń. Mężczyzna pragnie stabilizacji, kochającej "kury domowej" i gromadki dzieci. Tymczasem Ania chce się wyszaleć i realizować zawodowo. Nie wszyscy jednak rozumieją jej pragnienia:

...nie rozumiesz, co tak naprawdę liczy się w życiu. Wszystko przeminie, uroda, sława, i co potem zostanie, jeśli nie ma się przy sobie kogoś, kto poda ci szklankę wody na starość?

Czy w takiej sytuacji Anna powinna przyjąć oświadczyny, bo tak wypada, bo spodziewa się tego otoczenie? Autorka zastosowała ciekawy zabieg. Pod pozorami banalnej historii miłosnej skryła znacznie bardziej zajmującą, zawiłą, nieco mroczną historię. W związku głównych bohaterów pojawi się ktoś trzeci. Kto to jest? Zdradzę jedynie, że życie Ani i Patryka diametralnie się zmieni i dokonają oni przewartościowania wielu własnych poglądów.

Bezmyślne zdrady, intrygi, ekspansywna miłość, niechlubne układy, szokujące tajemnice rodzinne, walka z przewrotnym losem, podjęcie próby odnalezienia się w nowej sytuacji oraz szukanie własnej drogi do szczęścia i rodzinnej stabilizacji - to wszystko czeka na czytelników powieści Wiolety Sawickiej.

Powieści, której zaletą jest także lekki, przystępny, ale nie ubogi styl autorki, dzięki któremu całość czyta się z przyjemnością i nie sposób oderwać się od kolejnych stron. Akcja płynie wartko, bohaterowie wypadają naturalnie i przekonująco. Mają swe słabości i wady - jak każdy zwyczajny człowiek. Interesująco wypada także metamorfoza Anny. Pomimo nieoczekiwanego splotu okoliczności stanęła na wysokości zadania, akceptując nową sytuację. Zrozumiała bowiem, że…

Jak się kogoś kocha, to przyjmuje się go z całym dobrodziejstwem. Tym dobrym i tym trochę trudniejszym.

Wyjdziesz za mnie, kotku? to powieść pełna uroku, wciągająca, lekka - to powieść niezwykła. Warto sięgnąć po tę ciepłą, wzruszającą opowieść o sile przyjaźni, trudnej miłości, odkrywaniu tajemnic, szukaniu porozumienia, wybaczaniu, o trudzie budowania relacji rodzinnych, podejmowaniu życiowych decyzji i odwadze w stawianiu czoła przeciwnościom losu. Powieść Sawickiej ukazuje, co naprawdę liczy się w życiu i jak odnaleźć swoje powołanie. Bez wątpienia warto po nią sięgnąć.

Kup książkę Wyjdziesz za mnie, kotku?

Zobacz opinie o książce Wyjdziesz za mnie, kotku?
Wyjdziesz za mnie, kotku?
Wioletta Sawicka
Nasze drzewa są jeszcze młode
Wioletta Sawicka0
Okładka ksiązki - Nasze drzewa są jeszcze młode

Kontynuacja opowieści o zakazanej miłości i sile nadziei w czasach, kiedy świat ogarnęła mordercza wojna. Prusy Wschodnie, II wojna światowa. Lizka nadal...

Wilcze dzieci
Wioletta Sawicka0
Okładka ksiązki - Wilcze dzieci

Dziecko wobec wojny jest zawsze ofiarą, niezależnie po której stronie frontu się urodziło. Historie i świadectwa "wilczych dzieci", czyli wojennych sierot...