Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Wylęgarnia. Tom 2. Królowa śmierci
Kup Teraz

Wylęgarnia. Tom 2. Królowa śmierci

Miroslav Zamboch

Ocena ( 3 osoby )
4.3
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2009
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7574-153-7
Liczba stron: 408
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Damian Kopeć
Praga to spokojne miasto w sercu Europy

Po tę książkę nie ma sensu sięgać, jeśli nie czytało się tomu pierwszego. Jest to bowiem klasyczna kontynuacja tomiszcza znanego pod jakże intrygującym tytułem "Wylęgarnia. Śmierć zrodzona w Pradze". Czy coś się znacząco zmieniło w tomie drugim? Bohaterowie? - zasadniczo nie. Wartka akcja? - nie. Styl w ogólnych zarysach pozostał taki sam, choć nie jest to dokładna kopia tego, co spotkaliśmy w części pierwszej. Bohaterowie, choć pozostają w większości ci sami, zmieniają się, przepoczwarzają jak te gąsieniczki na wiosnę. Choć styl jest nadal rozrywkowy, to humoru tu jakby mniej, za to więcej krwawych potyczek, przemocy i mrocznych, pogmatwanych jak grupa Laokona teorii fizycznych. Odezwały się w autorze lata spędzone nad grubaśnymi podręcznikami i choć nie jest to typowa ścisłość nad ścisłościami, to wielu serce się będzie ściskać na widok opisów teorii M-pola.

Praga to podobno stare, piękne i spokojne miasto w sercu Europy. Kto by pomyślał?! Może i spokojne, ale tylko do czasu, kiedy na jego ulicach pojawia się Marika Zahaňská i towarzysząca jej grupa zawodowych opryszków, różnorakie dziwne typy z lubością sięgające po broń, ludzie-nieludzie, których wysłać na tamten świat jest nadzwyczaj trudno. Historyczne miasto znajduje się nagle w centrum wydarzeń, które przeczą zdrowemu rozsądkowi, mędrca szkiełku i oku, sprawdzonej w boju klasycznej teorii Newtona. Bliżej im bowiem do fantastyki niż do science-fiction - choć "science" zdaje się tu występować w ilościach wcale nie śladowych. Czytelnika porywa wir wydarzeń i zawrotnej akcji, ciekawych wytworów niezwykłej wyobraźni autora powieści. I wirujemy tak sobie nieźle przez ponad czterysta stron.

Ten tom zawiera odpowiedzi na większość pytań, które zadawaliśmy sobie po lekturze "Śmierci zrodzonej w Pradze". Inna sprawa, czy wszystkich one w pełni zadowolą. Dawka krwawych jatek jest tu - jak pisałem - znacznie większa, humor i lekkość w większości wyparowały jak woda w stu stopniach Celsjusza. Fragmenty okołonaukowych rozważań, jak na absolwenta fizyki przystało, są dość trudne do zrozumienia. Dziwny jest bowiem ten język, połamane zdania pełne niejasnych słów-wytrychów do struktury nowej rzeczywistości. Teorie brzmiące naukowo spotykają się ze znowu dzisiaj modnymi mitami, kwestiami religii i problemami wiary. Mieszanka ta w wykonaniu Zambocha jest na szczęście dosyć spójna i strawna, nie wywołuje szybkich efektów przedawkowania, choć trzeci tom to byłby już chyba o „jeden most za daleko”.

Zmiana klimatu powieści nie przypadła mi w pełni do gustu, ale nie jest też szczególnie irytująca. Tempo przyspieszyło i trudno tu już mówić o spokojnym walczyku. Wydaje się, że na koniec historii oczekuje nie tylko czytelnik, ale i sam autor, zaciekawiony, co mu w końcu z tego wszystkiego wyszło. Napięcie narasta, od pewnego momentu nawet lawinowo. Ciekawość, jak to się wszystko zakończy, zżera nas od wewnątrz. Końcówka to groteska wymieszana z grozą i przerażeniem wziętym z obrazów Hieronima Boscha. Efekt zależy od wrażliwości czytającego.

Kilka pomysłów wykorzystanych przez autora jest całkiem niezłych - jak ten o źródłach pojawiania się demonów w zwykłej rzeczywistości. Autor wyróżnia się dobrym warsztatem, sprawnym operowaniem symbolami popkultury, wybuchową mieszanką czarnego humoru i „krwawości stosowanej”. Stwarza galerię wyrazistych, pełnokrwistych postaci. Potrafi zaintrygować i skutecznie przykuć uwagę przy wcale nie tak znowu cienkich powieściach.

To moje pierwsze spotkanie z pisarzem zza miedzy. Jestem mile zaskoczony jego umiejętnościami. Czyta się te książki, poza nielicznymi fragmentami, szybko i bez bólu. Jest to solidna literatura popularna, której twórca nie musi się wstydzić, a czytelnik nie ma potrzeby odkładać z niesmakiem na właśnie co przetartą mokrą szmatką półkę.

Bestia, która pożera własny ogon, musi źle skończyć.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,fantastyka,
Druga część, gdzie dochodzi do wojny między trzema frakcjami jest gorzej napisana. Mimo natłoku krwi i broni ta część gdzie sporo się wyjaśnia nie daje niestety takiej ekscytacji w czytaniu jak było w pierwszym tomie. Tym razem dochodzi do walk między grupą Mariki, a pozostałymi dwa ugrupowaniami. Sami bohaterowie mimo krytycznej sytuacji nie poddają się i próbują rozwiązać sytuacje w jakiej się znajdują. A czas im coraz szybciej umyka...
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
Nie byłam przekonana do czytania kontynuacji (ale powiedziało się A (pierwsza część) trzeba powiedzieć B)... Jakoś nie do końca załuje, ale nie wziełabym jej gdybym miała drugą szansę... Jakoś wolę mniej morderczą literaturę..
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
WilceeQ Linia koment
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Wylęgarnia. Tom 2. Królowa śmierci Żar mrozu
Patricia Briggs
Okładka - Wylęgarnia. Tom 2. Królowa śmierci Ołowiany świt
Michał Gołkowski
Okładka - Wylęgarnia. Tom 2. Królowa śmierci Ja, Inkwizytor. Łowcy dusz
Jacek Piekara
Okładka - Wylęgarnia. Tom 2. Królowa śmierci Przebudzenie Lewiatana. Część 2
James S.A. Corey
Okładka - Wylęgarnia. Tom 2. Królowa śmierci Księżniczka
Andrzej Pilipiuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów