Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Wymyśl coś!

Anna-Clara Tidholm

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2013-02-20
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7776-033-8
Liczba stron: 28
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

W czasie deszczu dzieci się nudzą – wiedzieli o tym członkowie Kabaretu Starszych Panów, wiedzą jednak równie dobrze wszyscy rodzice, a zwłaszcza rodzice malutkich dzieci. Co robić, kiedy pogoda za oknem nie sprzyja zabawom na świeżym powietrzu, a spacery możliwe są jedynie w kaloszach i pelerynie przeciwdeszczowej? Na to proste pytanie wcale nie trzeba szukać skomplikowanej odpowiedzi. Rodzice, jak i ich rozbrykane pociechy, znajdą ją bowiem w książeczce Anny-Clary Tidholm noszącej rozkazujący i skłaniający do błyskawicznego działania tytuł: Wymyśl coś!

Czy licząca niecałe trzydzieści stron kartonowa książeczka pozwoli zorganizować zajęcie nie na dziesięć czy piętnaście minut, ale na cały niemal dzień dla aktywnego i uwielbiającego nowe przygody brzdąca? Zdecydowanie tak, gdyż pomysłów na zagospodarowanie pochmurnego i deszczowego dnia jest w publikacji wiele. Po otwarciu książeczki z początku odbiorca może mieć wrażenie, że deszczowy dzień to dzień zmarnowany. Jednak już na kolejnych stronach pojawiają się lalka, małpka, piesek oraz ogromna ilość kolorowych poduszek, które - zależnie od pomysłu czy nastroju malucha - mogą stać się wagonikami pędzącego pociągu, wieżą sięgającą nieba czy eleganckim stołem, przy którym pije się popołudniową herbatę. To jednak nie wszystkie pomysły, jakie serwuje czytelnikowi Anna-Clara Tidholm.


Ogromną zaletą książki jest jej prostota, ujawniająca się w każdym spojrzeniu na książeczkę. Wymyśl coś! to stworzona na grubym kartonie historyjka, która oprze się nawet najbardziej niszczycielskim paluszkom. Dodatkowo każda strona książki wraz z okładką pokryte są folią, co pozwoli chronić publikację przed zabrudzeniem. Zamieszczony w książeczce tekst także ograniczony został do minimum. Bardzo krótkie zdania przypominają stwierdzenia, jakimi "częstuje" się często bardzo małe, nie potrafiące jeszcze mówić dzieci. Tak łatwe sformułowania sprawiają, że mały odbiorca z ciekawością śledzić będzie kolejne przygody bohaterów książki Anny-Clary Tidholm.

 

W książce Wymyśl coś! znajdują się także kolorowe, ale bardzo proste ilustracje. Właściwie żaden z rysunków nie przedstawia szczegółów. Składają się one raczej z jednego bądź kilku prostych elementów, które łatwo wskaże zapytane o nie dziecko. Kolory na rysunkach są żywe, jednak nie przesadnie jaskrawe, dzięki czemu nie utrudniają odbioru.


Wymyśl coś! to oprócz ciekawej zabawy także znakomity sposób na naukę. Począwszy od uczenia prostych słów – nazw znajdujących się na ilustracjach przedmiotów – przez naukę liczenia, aż po samodzielne wymyślanie nowych, inspirowanych publikacją historii. Książka Anny-Clary Tidholm to także ciekawy sposób, by skłonić malucha do sięgnięcia po białą kartkę papieru i kolorowe kredki. Ilustracje zamieszczone w książeczce mogą inspirować małego artystę do stworzenia własnego dzieła, sportretowania rodziny czy ulubionych zabawek.


Ponieważ zrównoważony rozwój malucha jest dla troskliwych rodziców sprawą priorytetową, uniwersalna książeczka Wymyśl coś! powinna znaleźć się w każdej domowej biblioteczce.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Kasiaaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - książki dla dzieci 2016,
Klasyka! Te książeczki powinien mieć każdy maluch.
Uleczkaa38 plusminus Linia koment

  Każdy rodzić spotkał się z taką oto sytuacją, gdy przychodzi do niego dziecko, spogląda z żalem w oczy, i mówi: "Mamo, tato..., nudzę się...". I cóż wtedy ma począć biedny adresat owej wypowiedzi, który dwoi się i troi, by znaleźć pomysł na ciekawe zajęcie dla swojej pociechy...:) Na szczęście, z pomocą przychodzi po raz kolejny literatura, a konkretnie Wydawnictwo Zakamarki, oferując wszystkim mamom, tatom i dziadkom bardzo pomysłową książeczkę pt. "Wymyśl coś!", autorstwa Anny Clary Tidholm.


 Książka ta przedstawia mnóstwo ciekawych propozycji na pasjonującą zabawę dla naszych dzieci, a czyni to w bardzo zaskakującej i pomysłowej formie. Otóż głównym bohaterem opowieści jest mały chłopiec, który podczas deszczowego dnia strasznie się nudzi... Wówczas to zwraca się on z prośbą o pomoc do swych zabawek, z których to każda podsuwa mu ciekawy pomysł na spędzenie tego deszczowego dnia, oczywiście na zabawie...:) I tak oto kolorowa laleczka, pluszowy miś, małpka, piesek i okrągła piłeczka, znajdują idealne zajęcia, które przyniosą ogromną frajdę i radość każdemu dziecku:)


 Pomysł na tę opowieść wydaje się niezwykle prosty, gdyż oto każdy z bohaterów przedstawia swój pomysł przy użyciu króciutkich wypowiedzi, zaś dopełnieniem ich są piękne, niezwykle barwne i miłe dla oka ilustracje autorstwa samej Anny Clary Tidholm. I w tym przypadku owa prostota sprawdza się wręcz idealnie, gdyż naprawdę niczego więcej tu nie potrzeba, by zawładnąć wyobraźnią dziecka:) Bo tak naprawdę to właśnie wyobraźnia naszych małych czytelników jest tutaj najważniejsza, a książeczka ta ma za zadanie jedynie podsunąć pewne pomysły, których realizacja należy już do samych dzieci, oczywiście przy mile widzianej pomocy rodziców lub dziadków...;) 


 Książeczka ta jest skierowana głównie dla naprawdę najmłodszych czytelników, czyli dzieci w wieku 1, 2, 3 lat... Tym samym musiała być ona odpowiednio dostosowana do możliwości odbiorcy, i to się udało tutaj w 100%. Oczywiście, czytanie pozostawiamy dorosłym towarzyszom tej lektury, ale same ilustracje są jak najbardziej przeznaczona już dla dzieci, które mogą zobaczyć bohaterów tej opowieści, jak wprowadzają w życie swoje przednie pomysły na fajną zabawę:) Najważniejsze bowiem jest to, iż dzieci mogą same przeglądać tę książkę, i czerpać z niej wielką przyjemność, nawet wtedy gdy nikogo dorosłego nie ma obok, zaś jedynymi towarzyszami w pokoju są jego ukochane zabawki:)


  Ilustracje Pani Anny Clary Tidholm są bardzo ładne, barwne, plastyczne, przypominające nieco rysunki dziecka za pomocą kredek lub farbek, co ma w sobie pewien urok. Rozpostarte na całą powierzchnię strony tworzą bardzo przyjemny dla oka efekt, który to z pewnością przyciągnie wzrok i uwagę naszego dziecka. Na te ilustracje chce się patrzeć i chce się czerpać z nich pomysły na wesołe spędzanie czasu w zaciszu dziecięcego pokoju. I jeśli działa to w moim przypadku, bądź co bądź osoby w wieku już nie dziecięcym, to tym bardziej  zadziała na najmłodszych odbiorców tej publikacji:)


 Każda książka dla dzieci powinna nieść w sobie pewne walory edukacyjne... I tak też się dzieje w przypadku tej pozycji. Otóż przede wszystkim uczy ona dzieci tego, iż nasza wyobraźnia i pomysłowość to największa skarbnica wiedzy, zaś czerpanie z jej zasobów może być naprawdę przyjemne:) Wystarczy tylko odrobina chęci i już pojawiają się świetne pomysły na to, jak pokonać nudę i wymyślić wesołą zabawę:) Ponadto opowiedziana tu historia uczy także szacunku dzieci dla zabawek, które to powinno traktować nie jako przedmioty, ale jako przyjaciół. Świetnym pomysłem było nadanie owym zabawkom fascynujących imion m.in. Miś Bryś, Lalka Lala, Piesek Esek, które to uczłowieczają te pluszaki, a tym samym czynią je bliższym naszym maluchom:)


 "Wymyśl coś!" to świetna propozycja dla rodziców i ich pociech, która przyniesie sobą mnóstwo zabawy, frajdy, przyjemności. Pięknie wydana w twardej, bezpiecznej dla dziecka oprawie, która wprost zachęca po sięgnięcia po nią i czerpania z niej pomysłów na przednią zabawę:). Z tą książeczką żaden deszcz nie będzie już strasznym, a słowo "nudzę się", powinno zniknąć na długo z ust naszych dzieci:).


 

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Wymyśl coś! Zlatko, Beza i złodziej
Moni Nilsson, Elin Lindell
Okładka - Wymyśl coś! Tajemnica więzienia
Martin Widmark, Helena Willis
Okładka - Wymyśl coś! Pomelo podróżuje
Ramona Bădescu, Benjamin Chaud
Okładka - Wymyśl coś! Doris ma dość
Pija Lindenbaum
Okładka - Wymyśl coś! Urodziny Alberta
Gunilla Bergström
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów