Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Z pamięci

Erwin Axer

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2006
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 83-244-0027-3
Liczba stron: 446
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Na zbiór „Z pamięci” Erwina Axera składają się opowiadania, eseje i felietony napisane w latach 1978 – 2003. Są to najlepsze teksty, wybrane z czterotomowego cyklu „Ćwiczenia pamięci”. Erwin Axer wspomina czasy swojego dzieciństwa, pisze o bliskich ludziach, mistrzach i przyjaciołach, zajmująco opowiada o przeszłości i przygodzie z teatrem. „Gawędy bywały czasem ciekawe, a czasem trochę nudne, bo opowiadający jakby nie bardzo liczył się z zainteresowaniami słuchaczy i mówił o tym, o czym miał ochotę mówić” – notuje Axer w charakterystyce Jerzego Stempowskiego. Sam jednak tworzy, wciąż mając na uwadze odbiorcę – dba o przesłanie swoich tekstów, pointy, sprawnie buduje napięcie dramatyczne. Dlatego eseje z tomu „Z pamięci” czyta się z niesłabnącą przyjemnością.

 

Z natłoku ważnych i nieistotnych spraw Erwin Axer wybiera te, które mogą się spodobać czytelnikom. Umiejętność dokonywania selekcji wydaje się, obok lekkości pióra, jednym z większych atutów Axera. Jego teksty, choćby dotyczyły wątków błahych, mają w sobie coś, co przyciąga i zachęca do lektury. Być może jest to nie skrywany subiektywizm, może – ogólniej – sposób patrzenia na rzeczywistość. A może po prostu urzeka u Axera powrót do świata, którego już nie ma. W swoich autobiograficzno-satyrycznych zwierzeniach „Ręka noga mózg na ścianie” Andrzej Zaorski przemyca pogląd, jakoby Erwin Axer był pozbawiony poczucia humoru. Zaorski notował jednak spostrzeżenia i uwagi dotyczące spraw zawodowych, pracy w teatrze. Oceniał Axera jako zwierzchnika. Na szczęście w książce „Z pamięci”, Axer jawi się jako gawędziarz z wyrafinowanym poczuciem humoru i satyrycznym smakiem. Sam mówi zresztą: „każdemu z nas zdarzają się wypadki, które można ubrać w formę anegdoty.

 

Podejrzewam nawet, że większość tego, co mi się w życiu przydarza, jest czymś w rodzaju nie rozpoznanej anegdoty, czasem gorzkiej, a czasem pogodnej. Zazwyczaj brak mi skupienia i powagi na uchwycenie pointy”. Ta kokieteria autora nie ma przełożenia w tekstach. Zgrabnie skonstruowane, dowcipnie pointowane, lekkie – takie są szkice Axera. Czasem porusza w nich autor tematy poważne lub bolesne – wspomnienia z wojny, refleksje o znanych ludziach – Schillerze, Rudzkim, Swinarskim. Niekiedy związane są z perypetiami reżyserskimi (odnoszą się na przykład do adaptacji dramatów Szaniawskiego). Axer pisze o kinie i polityce, o dawnych prawdziwych miłościach, popełnia czasem jakiś tekst krytyczny na temat ważnej dla niego książki, opowiada o warsztatach teatralnych i o swojej młodości. Potrafi również skupić się na szczególe i pasjonująco opowiedzieć… historię pewnego szarego swetra. Zmiany perspektywy, celne spostrzeżenia i przejrzyście napisane teksty z pewnością przydadzą książce czytelników.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów