Recenzja książki: Za Twe hojne dary. Rozważania na niedziele i święta

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Obdarowanie kogoś prezentem ściśle związane jest z emocjami: zostanie on tym radośniej przyjęty, im większe znaczenie dla obdarowanego ma darczyńca. O najpiękniejszym darze, jaki kiedykolwiek mógł otrzymać człowiek, pisze autor czwartej Ewangelii: Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3,16). Ponieważ Chrystus jest darem dla ludzi wszystkich czasów i narodów, każdy – bez wyjątku – powinien docenić Bożą miłość oraz okazywać Mu wdzięczność. Jak tego dokonać? Czym kierować się w codziennym życiu? Z pomocą przychodzi ksiądz Jan Twardowski, który w trzecim tomie cyklu swoich komentarzy Za Twe hojne dary zamieścił krótkie refleksje przypadające na kolejne niedziele i święta Roku A, B i C (w każdym z nich kolejnym niedzielom przyporządkowane są czytania liturgiczne, niezmiennie powtarzające się co trzy lata).

Ponieważ (inaczej niż w kalendarzu) rok liturgiczny rozpoczyna się Adwentem, pierwsze przemyślenia dotyczą właśnie tego okresu. Autor proponuje, by w ludzkich sercach nie zabrakło miejsca dla przychodzącego Jezusa, przy czym koniecznym staje się uświadomienie sobie, że Nowonarodzone Dzieciątko jest potężnym Zbawicielem, mającym towarzyszyć nam przez całe ziemskie życie aż po wieczność. Męka, śmierć i zmartwychwstanie następujące po okresie publicznej działalności Jezusa wskazują na celowość oraz najgłębszy sens wyboru Boga miłującego człowieka. Od nas jedynie zależy, czy podjęta decyzja zaowocuje wiecznym szczęściem.

W książce Za Twe hojne dary każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem rozważania przypadające na poszczególne niedziele i święta dotykają wszystkich sfer ludzkiego życia: uczą dawania świadectwa Chrystusowi, zachwycania się pięknem otaczającego świata, korzystania z mijających chwil w sposób odpowiedzialny i piękny. Wzmacniają radość, doceniają wysiłek, koją cierpienia, pomagają przetrwać trudności i przeciwności dnia codziennego. Są akceptacją przyjaźni, podkreślają potrzebę dobroci, nie widzą możliwości autentycznego i pełnego życia bez miłości. Pouczenia księdza Twardowskiego są pełne zarówno łagodności, jak i stanowczości.

Publikacja Wydawnictwa Święty Wojciech wzbogacona została o dodatek, który z pewnością posłuży kaznodziejom oraz autorom piszącym homilie. Jest to Indeks skomentowanych fragmentów Ewangelii (Mateusza, Marka, Łukasza i Jana), zawierający zapisane w porządku chronologicznym sigla biblijne. Nota edytorska szczegółowo wyjaśnia, co posłużyło za podstawę zaprezentowanych w tomie treści (homilie wygłoszone przez autora w Warszawie w kościele Sióstr Wizytek w latach 1964-2002, liczne publikacje, Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu w przekładzie Jakuba Wujka oraz mszał z czytaniami). Miłe dla oka są delikatne ornamenty zdobiące wszystkie kartki, natomiast zielona wstążeczka pełniąca rolę zakładki umożliwia szybkie odnalezienie konkretnego tekstu.

Książka Za Twe hojne dary skierowana jest do człowieka XXI wieku, który żyjąc w czasach nadmiernego pośpiechu, często nie dostrzega tego, co najważniejsze. Ksiądz Jan Twardowski, ucząc, że codzienne działanie winno być ukierunkowane na Boga miłującego człowieka, zaprasza do refleksji. Dzięki temu świadomość wielkości otrzymanych od Boga hojnych darów pomoże chrześcijaninowi kroczyć właściwą drogą ku niebieskiej przyszłości.

Kup książkę Za Twe hojne dary. Rozważania na niedziele i święta

Zobacz opinie o książce Za Twe hojne dary. Rozważania na niedziele i święta
Zielnik
Ks. Jan Twardowski0
Okładka ksiązki - Zielnik

Ksiądz Jan swój zielnik utracił w czasie okupacji. Dzieci ofiarowały swojemu Patronowi zrobiony przez nie zielnik wraz z wpisanymi fragmentami wierszy...

Serce za serce czyli co to znaczy kochać
ks. Jan Twardowski0
Okładka ksiązki - Serce za serce czyli co to znaczy kochać

Co to jest miłość? I dlaczego jest taka ważna, może najważniejsza? Dlaczego Pan Bóg stworzył rodzinę? Kiedy miłość jest naprawdę, a kiedy na niby? Jak...