Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Za Twe hojne dary. Rozważania na niedziele i święta

ks. Jan Twardowski

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2013-11-16
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7516-392-6
Liczba stron: 416
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Obdarowanie kogoś prezentem ściśle związane jest z emocjami: zostanie on tym radośniej przyjęty, im większe znaczenie dla obdarowanego ma darczyńca. O najpiękniejszym darze, jaki kiedykolwiek mógł otrzymać człowiek, pisze autor czwartej Ewangelii: Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne (J 3,16). Ponieważ Chrystus jest darem dla ludzi wszystkich czasów i narodów, każdy – bez wyjątku – powinien docenić Bożą miłość oraz okazywać Mu wdzięczność. Jak tego dokonać? Czym kierować się w codziennym życiu? Z pomocą przychodzi ksiądz Jan Twardowski, który w trzecim tomie cyklu swoich komentarzy Za Twe hojne dary zamieścił krótkie refleksje przypadające na kolejne niedziele i święta Roku A, B i C (w każdym z nich kolejnym niedzielom przyporządkowane są czytania liturgiczne, niezmiennie powtarzające się co trzy lata).


Ponieważ (inaczej niż w kalendarzu) rok liturgiczny rozpoczyna się Adwentem, pierwsze przemyślenia dotyczą właśnie tego okresu. Autor proponuje, by w ludzkich sercach nie zabrakło miejsca dla przychodzącego Jezusa, przy czym koniecznym staje się uświadomienie sobie, że Nowonarodzone Dzieciątko jest potężnym Zbawicielem, mającym towarzyszyć nam przez całe ziemskie życie aż po wieczność. Męka, śmierć i zmartwychwstanie następujące po okresie publicznej działalności Jezusa wskazują na celowość oraz najgłębszy sens wyboru Boga miłującego człowieka. Od nas jedynie zależy, czy podjęta decyzja zaowocuje wiecznym szczęściem.


W książce Za Twe hojne dary każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem rozważania przypadające na poszczególne niedziele i święta dotykają wszystkich sfer ludzkiego życia: uczą dawania świadectwa Chrystusowi, zachwycania się pięknem otaczającego świata, korzystania z mijających chwil w sposób odpowiedzialny i piękny. Wzmacniają radość, doceniają wysiłek, koją cierpienia, pomagają przetrwać trudności i przeciwności dnia codziennego. Są akceptacją przyjaźni, podkreślają potrzebę dobroci, nie widzą możliwości autentycznego i pełnego życia bez miłości. Pouczenia księdza Twardowskiego są pełne zarówno łagodności, jak i stanowczości.


Publikacja Wydawnictwa Święty Wojciech wzbogacona została o dodatek, który z pewnością posłuży kaznodziejom oraz autorom piszącym homilie. Jest to Indeks skomentowanych fragmentów Ewangelii (Mateusza, Marka, Łukasza i Jana), zawierający zapisane w porządku chronologicznym sigla biblijne. Nota edytorska szczegółowo wyjaśnia, co posłużyło za podstawę zaprezentowanych w tomie treści (homilie wygłoszone przez autora w Warszawie w kościele Sióstr Wizytek w latach 1964-2002, liczne publikacje, Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu w przekładzie Jakuba Wujka oraz mszał z czytaniami). Miłe dla oka są delikatne ornamenty zdobiące wszystkie kartki, natomiast zielona wstążeczka pełniąca rolę zakładki umożliwia szybkie odnalezienie konkretnego tekstu.


Książka Za Twe hojne dary skierowana jest do człowieka XXI wieku, który żyjąc w czasach nadmiernego pośpiechu, często nie dostrzega tego, co najważniejsze. Ksiądz Jan Twardowski, ucząc, że codzienne działanie winno być ukierunkowane na Boga miłującego człowieka, zaprasza do refleksji. Dzięki temu świadomość wielkości otrzymanych od Boga hojnych darów pomoże chrześcijaninowi kroczyć właściwą drogą ku niebieskiej przyszłości.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
MaKo plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Przeczytane,
Tomik ,,Za Twe hojne dary. Rozważania na niedziele i święta" ks. Jana Twardowskiego to zbiór krótkich homilii, czy komentarzy księdza-poety do niedzielnych i świątecznych czytać z Ewangelii na wszystkie trzy lata liturgiczne A, B i C (obecnie mamy rok liturgiczny A).

Jest to trzeci tomik tego typu, który ulazł się nakładem wydawnictwa Święty Wojciech. Wszystkie tytuły z cyklu zachwycają perfekcyjnym wydaniem, uroczymi, skromnymi okładkami, papierem wysokiej jakości i tasiemkami do zaznaczania stron. Najnowsza książeczka utrzymana została w zielonej kolorystyce. Małe wydawnicze arcydziełko.

Komentarze zawarte w książeczce zostały zaplanowane jeszcze przez samego autora. Zgromadzone teksty w większości ukazały się drukiem po raz pierwszy, więc gromadziciele tomików z nazwiskiem księdza-poety na okładce (tacy jak ja) będą tym bardziej zachwyceni. Pod każdą homilią podano rok powstania, dzięki temu dostajemy przekrój twórczości księdza na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Cieszy to, że ks. Jan od Biedronki jest niezmiennie ten sam. Dobry, cichy, pokorny, głoszący wiarę, nadzieję i miłość, dziecięcą radość, chwalący piękno świata. Możemy również zaobserwować, że ten świat niewiele się zmienił, choć wydaje się, że wszystko jest inne. Ale przecież podstawowe kwestie są wciąż aktualne, ludzkie problemy te same, czasy nadal ciężkie. Cóż, w końcu jak to pisał ks. Mieczysław Maliński ,,Nigdy nie było łatwych czasów dla tych, którzy chcieli żyć uczciwie."

Teksty ks. Twardowskiego to idealny przykład jak powinno wyglądać dobre kazanie - krótkie, konkretne, proste słowa pisane prosto z serca. Życzyłabym sobie, żeby księża, których słucham częściej inspirowali się jego homiliami niż Internetem. Gorąco polecam, nie tylko wielbicielom poezji ks. Twardowskiego.

,,Życie ucieka, przecieka przez ręce. Czy dojrzewamy do tego, aby być prawdziwymi chrześcijanami? Czy potrafimy udźwignąć kogoś na swoich ramionach, aby go prowadzić do Boga?"

,,Poprzewracało nam się w głowach. Szukamy szczęścia tam. Gdzie go nie ma. Wydaje nam się, że szczęście przyniosą pieniądze, samochody, wygody, domy z ogródkiem, zaspokajanie własnych potrzeb. Świat dzisiejszy dotkliwie przekonuje się, że jest zupełnie inaczej. Ojciec Święty Jan Paweł II w bogatej Ameryce wzbudził zachwyt, mówiąc o potrzebie ubóstwa. Widocznie bogaci nie czują się szczęśliwi.
Jezus nazwał ubogiego szczęśliwym nie dlatego, że ubogi jest ubogi, ale dlatego, że właśnie do niego może należeć całe królestwo niebieskie - inaczej: Pan Bóg. Święci są dowodem na to, że Bóg może wystarczyć i bogactwo posiadania go jest wielkie, że można być cierpiącym, chorym i jednocześnie szczęśliwym."
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-12-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Za Twe hojne dary. Rozważania na niedziele i święta Listy do Penelopy
James Casper
Okładka - Za Twe hojne dary. Rozważania na niedziele i święta Bogu się mówi - TAK
ks. Jan Twardowski
Okładka - Za Twe hojne dary. Rozważania na niedziele i święta Ziemia utracona
Matteo Spicuglia
Okładka - Za Twe hojne dary. Rozważania na niedziele i święta Frunze w meczecie
Cezary Kościelniak
Okładka - Za Twe hojne dary. Rozważania na niedziele i święta Królowa Saby
Tosca Lee
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów