Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści

praca zbiorowa

Ocena ( 5 osób )
2.6
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-12-02
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-779-9889-2
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Izabela Raducka

Opowiadania zawsze są dobrym pretekstem do poznania choć próbki twórczości danego autora. A że autorów, którzy napisali teksty do tej antologii, znałam dotąd niewielu, postanowiłam spróbować.

 

Zaczęło się nieźle. Chutnik rozpoczęła zbiór ładnym (tak, właśnie ładnym) opowiadaniem. Swoimi bohaterkami uczyniła dwie kobiety, które w obliczu straty zbliżyły się do siebie nieco bardziej niż powinny. Podobało mi się, naprawdę. Dotąd kojarzyłam autorkę z czymś mocnym, bezkompromisowym, może nawet wulgarnym, a tu... zupełna niespodzianka. Chutnik nie wyszła poza granice dobrego smaku, nad jej opowiadaniem unosi się delikatna mgiełka namiętności, za którą na co dzień zdajemy się tęsknić. 

 

Po takim wstępie nabiera się wielkiej ochoty na poznanie dalszych tekstów. Bo i nazwiska znane, i powszechnie lubiane, i chwalone wielokrotnie, w różnych kręgach. Można pomyśleć: może być już tylko lepiej.

 

Nie było. Na tle pozostałych dziewięciu opowiadań wybija się tu jeszcze jedynie tekst Kuczoka, po przeczytaniu którego człowiek jeszcze długo nie może się otrząsnąć. Mimo oszczędnego stylu, mimo braku "fajerwerków" w trakcie, pod koniec zaskakuje, uderza, boli. Zdecydowanie - tekst ten zasługuje na wyróżnienie.

 

Gdybym mogła, z chęcią zatrzymałabym tylko te dwa teksty, resztę ciskając daleko w kąt, bo niestety... reszta zupełnie autorom nie wyszła. Miałam wrażenie, że podjęli się zadania, którego nie potrafili wypełnić. Że zgodzili się na napisanie tekstów, przy pisaniu których po prostu się męczyli. Że postanowili napisać coś, na co zupełnie nie mieli pomysłu. Albo nawet, jeśli pomysł mieli dobry (bo i kilka takich tu znajdziemy), to zupełnie nie wiedzieli, jak go zrealizować. A przy tych ich staraniach zmysłowości, obiecanej przez wydawcę, w tym tyle, co kot napłakał. 

 

Przy pierdzących duchach Gretkowskiej trudno powiedzieć, czy śmiać się, czy też płakać. Nie miałam pojęcia co przez swoje opowiadanie chciałby przekazać Szczepan Twardoch, tekstu Dukaja zaś nie byłam w stanie doczytać. 

 

I tak myślę, że jeśli czytelnik czuje, że dana książka nie ma prawa mu się spodobać, to zwyczajnie po nią nie sięga. Chodzi mi więc po głowie tylko jedno pytanie: po jaką cholerę autorzy biorą się za tematy, których "nie czują", z którymi najwyraźniej nie potrafią sobie poradzić?

 

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
benioff plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-02, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Wystarczył rzut oka na obwolutę tej książki, by zachciało się ją posiąść. Zjawiskowa fotografia, kapitalny tytuł i nazwiska, które popełniły już kilka świetnych rzeczy. Słowem wydawnictwo ze wszech miar pożądane. Niestety, nie spisali się literaci. Wśród ewidentnie pisanych "na zadany temat" czytanek, wyróżnia się, niczym perła z okładkowego naszyjnika opowiadanie Wojtka Kuczoka. To stylistyczny i lingwistyczny (jak zwykle u niego) majstersztyk, lapidarny przy tym i celny jak pięść, która miażdży wrażliwość czytelnika.
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-20, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,Mam,
Rozczarowała mnie ta książka bardzo. Czytałam wiele pozytywnych opini na jej temat a tu klops. Przez książkę przebrnęłam z trudnością gdyż nie lubię porzucać niedoczytanych książek. Znudziła mnie okropnie. Kilka opowiadań było znośne ale jako całość okropna książka. Jeszcze nigdy przeczytanie 300 stron nie zajęło mi aż tak dużo czasu (ponad tydzień).
myszaj plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,
Zmysłowa na różne sposoby. Czy można przeżyć pijacką noc na przejściu granicznym wplątujac się w film pornograficzny wbrew własnej woli? Można. Czy można wbrew własnym przekonaniom kochać się z inną kobietą? Można. Możn o wiele więcej...
ot Linia koment
Przeczytane:2015-09-23, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Madziq84 Linia koment
Przeczytane:2015-02-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem, 2015,Mam,
mol-sylwka Linia koment
Przeczytane:2014-10-21, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,Mój księgozbiór,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści Córka pirata
Margaret Cezair-Thompson
Okładka - Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści Prawda
Neil Strauss
Okładka - Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Zachcianki. Dziesięć zmysłowych opowieści Dotyk
Claire North
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów