Recenzja książki: Zagadkowa niedziela, czyli… Dlaczego zebra nie gubi pasków?

Recenzuje: Justyna Gul

Cuda przyrody

Czy wiesz, dlaczego zebra nie gubi pasków nawet wtedy, kiedy szybko biega? Dlaczego wiele zwierząt zmienia barwy? Dlaczego niektórym zwierzętom udaje się pościć przez długie miesiące i dlaczego ryby latają? Dlaczego, dlaczego, dlaczego…? Pytania te można mnożyć bez końca, bowiem otaczający nas świat pełen jest takich fantastycznych, zagadkowych zjawisk i zachowań, których bardzo często nie potrafimy wytłumaczyć. Niestety, bywa też tak, że tych wszystkich cudów natury w ogóle nie zauważamy. Dlatego też ważna jest przyjaźń z kimś, kto potrafi dostrzec najdziwniejsze nawet rzeczy i zachowania, kto uczy nas zadawać pytanie: dlaczego?

Taką osobą jest rudowłosa dziewczynka o imieniu Felka, bohaterka fascynującej książki z serii Zagadkowa niedziela autorstwa Katarzyny Stoparczyk. Dlaczego zebra nie gubi pasków? to jednak praca zespołowa, książka nie powstałaby bowiem bez konsultacji z ekspertem od przyrody, Wojciechem Mikołuszko, oraz bez przepięknych, pobudzających wyobraźnię ilustracji Katarzyny Kołodziej.

Efektem wspólnych działań jest pasjonująca podróż po niezwykłościach otaczającego nas świata, w którą wyruszamy wraz z Felką i jej dziadkiem, panem Ignacym. Pretekstem do tej wyprawy po wiedzę, staje się zagadka zebry i jej pasków, które - pomimo szybkiego biegu - wcale nie spadają z grzbietu zwierzęcia. Wszelkie tajemnice wyjaśni wspaniały przyjaciel dziadka, który mieszka, co prawda, daleko stąd, ale wie wszystko. List do niego skierowany, napisany na piasku najładniejszym patykiem, dociera chyba bardzo szybko, bo odpowiedź jest błyskawiczna i przynosi tysiące interesujących informacji.

Wraz z bohaterami rozwiążemy więc między innymi kwestię menu krokodyla, którego brak apetytu wyraźnie martwi pana Ignacego, przynajmniej do chwili, kiedy od przyjaciela nie dowie się on, że zwierzęta te mogą obejść się całymi miesiącami bez jedzenia, a rekordziści wytrzymują nawet dwa lata. Wraz z sympatycznymi bohaterami podziwiać będziemy także klejnoty, ale nie te oprawione w srebro lub złoto, ale te… latające! Mowa o niezwykłym ptaku, który ćwierka ogonem, a który - jak wyjaśni nam przyjaciel dziadka - zwany jest koliberkiem parogłowym. Ma on tak barwne upierzenie, że mknąc w dół, lśni niczym prawdziwy klejnot.

Poznamy także ptaszora oraz latającą rybę, a z wrażenia Felka dostanie nawet gorączki, która na długi czas unieruchomi ją w łóżku. Odkrywanie świata bez niej to jednak nie to samo, co boleśnie odczuwa nie tylko dziadek, który zupełnie znika pod swoim kapeluszem, ale i cała przyroda. Dlatego też tak bardzo cieszy kolejna ciekawostka - rozstrzygnięcie zagadki, jak naprawdę wygląda jak.

Dlaczego zebra nie gubi pasków? to pasjonująca przygoda i nauka w jednym, a dzięki wspólnemu poznawaniu nowych rzeczy i dzięki głównej bohaterce, która zwraca naszą uwagę na różne wspaniałe okazy i przyrodnicze zagadki, ćwiczymy spostrzegawczość i stajemy się otwarci na świat. Po książkę Katarzyny Stoparczyk, choć adresowaną do dzieci, powinni sięgnąć również dorośli, aby przekonać się, że nie warto tracić tej wrażliwości i ciekawości świata, właściwej młodości. Czas zatem na wybudzenie się z zimowego snu i wyruszenie wraz z Felką na podbój świata przyrody!

Kup książkę Zagadkowa niedziela, czyli… Dlaczego zebra nie gubi pasków?

Zobacz opinie o książce Zagadkowa niedziela, czyli… Dlaczego zebra nie gubi pasków?
Jak mieć w życiu frajdę. Rozmowy Kasi Stoparczyk
Katarzyna Stoparczyk0
Okładka ksiązki - Jak mieć w życiu frajdę. Rozmowy Kasi Stoparczyk

Kamil Stoch padł na kolana w błoto, by poprosić ukochaną kobietę o rękę. Martyna Wojciechowska wskoczy z tobą w kałużę, a jak trzeba będzie, to raz jeszcze...

Franciszek Pieczka Portret intymny
Katarzyna Stoparczyk0
Okładka ksiązki - Franciszek Pieczka Portret intymny

Niezwykły talent, wyrazista postać. Kim był, że każdy chciał się z nim zaprzyjaźnić? Brał wszystko na dystans - może z wyjątkiem studiów aktorskich, do...