Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Zakręty losu. Braterstwo krwi

Agnieszka Lingas-Łoniewska

Ocena ( 17 osób )
5.3
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2012-10-17
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7722-474-8
Liczba stron: 328
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Kasia Pessel

Są historie, które zapomina się zaraz po odłożeniu książki. Są również takie, pozostające w pamięci na długo, może nawet na zawsze. Znajdują własne miejsce w umyśle czytelnika, nie bledną z upływem czasu, a przy każdym powrocie do zapisanych stron odkrywa się ich zupełnie nowe barwy. Zakręty losu Agnieszki Lingas - Łoniewskiej należą właśnie do takiej kategorii. Raz przeczytane słowa nie odchodzą, jednak wraz z ostatnim zdaniem czuje się niedosyt. Opowieść o bratersko-emocjonalnym trójkącie wciąga od pierwszej strony i trwa do strony ostatniej, ciekawość, jak potoczą się dalsze losy trójki bohaterów dorównuje emocjom towarzyszącym lekturze pierwszej części. Zakręty losu. Braterstwo krwi jest kontynuacją, ukazaniem perypetii głównych postaci po kilku latach. Jak więc potoczyły się losy osób, które musiały w cieniu wielkiej tragedii zbudować na nowo swoje życie?

Są momenty, kiedy nie pamięta się tego, co złe. Czasem krótsze, czasem - dłuższe. Dzięki nim można iść do przodu. Gdy jednak nachodzą wspomnienia dramatycznych momentów, trudno nie spojrzeć za siebie. Każdy krok do przodu oddala od tego, co było, lecz myśli wciąż powracają do punktu, gdzie niewiele brakowało, by spełnił się największy koszmar. Krzysztof i Kaśka znają takie uczucia aż za dobrze. Szczególnie jedno z nich zdaje sobie sprawę z tego, że przeszłość nie odeszła. Przeciwnie: wciąż czai się i czeka, by móc dać o sobie znać. Jest jeszcze jedna osoba, żyjąca z piętnem tego, co wydarzyło się kilka lat wcześniej. Dzień za dniem mijają, a poczucie winy wcale nie maleje. Odcięcie od najbliższych ludzi nie jest wystarczającą karą za dokonane krzywdy. Zresztą, czy istnieje w ogóle dostateczna kara za zniszczenie człowieka? Jak odkupić swoje grzechy?


Bezpieczeństwo jest bardzo pojemnym pojęciem. Każdy ma swoją jego definicję. Niekiedy jest ona bardzo prosta, ale i tak bezpieczeństwo wydaje się niemożliwe do osiągnięcia. Niektórzy pozostają nieświadomi wobec zagrożenia, które miało już nigdy zagościć w pobliżu. Zaczyna się gra, w której stawką są miłość, życie i braterska krew. Krzyśkowi wydaje się, że w tej rozgrywce tak naprawdę może liczyć tylko i wyłącznie na siebie. Łukasz codziennie stawia czoła swej przeszłości, jednak czym innym są wyrzuty sumienia i pamięć o tym, co się wydarzyło, a czym innym spotkanie się twarzą w twarz z tym, co miało miejsce. Dwóch mężczyzn, połączonych więzami krwi, mafijnymi porachunkami oraz tragedią. Każdy z nich stracił już zbyt wiele w tych porachunkach, jest jednak do utraty dużo więcej - przyszłość. Zaufanie jest czymś bardziej kruchym niż najlepsza porcelana. Najmniejsza rysa może je bezpowrotnie zniszczyć. Czy można odtworzyć to, co zostało zniszczone? Kaśka zna to uczucie, kiedy wszystko rozpada się na kawałki i wie, ile trudu i bólu trzeba włożyć, by posklejać okruchy tego, co zostało zniszczone. Jej życie naznaczone jest grubą blizną, nie dającą o sobie zapomnieć, jak więc ma zareagować, kiedy sprawca jej bólu pojawia się znowu? Komu uwierzyć - sobie czy najbliższej osobie? Po raz kolejny dać wiarę słowom człowieka, który do tej pory był jedynie sprawcą tragedii? I uczynić to w chwili, kiedy urzeczywistniają się marzenia? Ludzie podobno się zmieniają - ale czy na lepsze? A może wystarczy być po prostu sobą, kimś, kto przez wiele lat skrywał się w zakamarkach serca i umysłu? Wybaczenie nie jest łatwe i nie zawsze możliwe, ale czasem danie drugiej szansy pozwala zamknąć pewne drzwi i wreszcie otworzyć nowe. Nie wszyscy otrzymują tak cenny dar. Niektórzy nie uczą się na popełnionych błędach i powtarzają je po raz kolejny. Inni, wiedząc już, co stracili, potrafią docenić wyciągniętą rękę, chociaż zdają sobie sprawę, że nie oznacza to wymazania win...

Krzysiek, Lukas, Kaśka, Magda i Łukasz. Ludzie, którzy poznali życie od najmroczniejszej strony, jednak wykorzystali okazję, by urzeczywistnić swoje marzenia. Ceną za przyszłość była przeszłość pełna bólu i wyrządzonych krzywd. Więzy braterskiej krwi i miłości niełatwo dają o sobie zapomnieć, lecz w ich imię można rozpocząć grę, nie bacząc na zagrożenia czyhające tuż obok. Braterstwo krwi to historia o niełatwych uczuciach i trudnej przeszłości. Bohaterowie noszą w sobie piętno dramatu. Książka Agnieszki Lingas-Łoniewskiej to opowieść, w której sensacyjne wątki przeplatają się z emocjami. Mamy tu fabułę ciekawą i z wieloma zwrotami akcji. Nie ma łatwych rozwiązań na życiowej drodze, nie zawsze można naprawić to, co wydaje się zniszczone. Czasem jednak przeznaczenie daje szansę na wzięcie odpowiedzialności za przeszłe i przyszłe wydarzenia. Czy bohaterom uda się ją wykorzystać? Kto będzie umiał przezwyciężyć własne obawy i wreszcie wejść na wymarzoną ścieżkę?

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ejotek plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Agnieszka Lingas-Łoniewska jest dla mnie mistrzynią gatunku. Jej sensacje znacznie podnoszą mi ciśnienie krwi, które z reguły niskie i nie wspomagane kawą bardzo tego potrzebuje. Uwielbia być na przemian dobrą i złą wróżką dla stworzonych postaci i tak kierować ich życiem, by nieustannie odkrywali na swej drodze niespodzianki od losu. I to jakże czasem pokręconego losu... Autorka udowadnia, że nie tylko przeznaczenie, ale i nasze własne decyzje mogą zmienić przyszłość. Choć powracające kołem przypadki wydają się aż nierealne to przecież i w życiu tak się zdarza...
Musimy podejmować decyzje w sprawie miłości - czy ją przyjąć do serca czy odrzucić - dla dobra nie tylko swojego, lecz czasem dla innych. A pozostaje jeszcze sprawa przyjaźni, zaufania czy nielegalnych interesów...

W najmniej oczekiwanym momencie, kiedy już myślisz, że wiesz co będzie dalej, w którą stronę swe kroki skierują postacie z tego dramatu i jakie podejmą decyzje... BUM! Autorka niszczy twój plan, twoje marzenia o ciągu dalszym i ponownie zaskakuje wyczynami swoich bohaterów. Jest naprawdę niewiele wątków, w przypadku których potrafiłam przewidzieć ich finał.

Jest tylko jedna rzecz, która ogromnie mi przeszkadzała w lekturze a mianowicie brak jakiegokolwiek oddzielenia miejsca akcji od siebie, choćby jedno-liniowym odstępem. Bowiem rozpędzony i zaangażowany czytelnik doznaje nagle pomieszania, gdy w ciągłym tekście zostaje nagle przeniesiony w miejscu, czasie i do innych bohaterów...

W trakcie lektury nie sposób się nudzić. Nie ma czasu na robienie herbaty, krojenie ciasta czy rozmyślania w co się jutro ubrać. To nie ten typ literatury! Tutaj jest akcja, są emocje, wydarzenia gonią się wzajemnie a zwroty akcji zaskakują. Są pot, krew i łzy, wybuchy, intrygi, niebezpieczne sytuacje oraz policyjne zasadzki. Nie wszystko musisz akceptować, nie każdego lubić, ale gwarantuję że przeżyjesz tę książkę mocno.

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/07/agnieszka-lingas-oniewska-zakrety-losu.html
basia02033 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiażki 2016,Przeczytane w 2016,
Kolejna część Zakrętów losu za mną a jeszcze jedna i tylko jedna niestety przede mną.Naprawdę super trylogia. Jest w niej wszystko to co lubię, czyli wątek miłosny połączony z wątkiem kryminalnym. Trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej kartki. Polecam :)
Willa871 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 2015,Ulubione,
Drugi tom trylogii o braciach Borowskich był tak wciągający jak pierwszy, chociaż szczerze przyznam, że bardziej. W trakcie lektury nie mogłam się po prostu oderwać. I stało się coś dla mnie niespodziewanego, o co nie podejrzewałabym siebie: pokochałam Łukasza ,,Lukasa" Borowskiego. Moje zdanie o nim po lekturze pierwszego tomu teraz zmieniło się o 180 stopni.

Kasia i Krzysztof starają się żyć normalnie, mimo otrzymanej od mafii groźby ,,My nie zapominamy". A jak wiadomo mafia nigdy nie wybacza ani nie zapomina. Zawsze znajdzie sposób, żeby dopaść. Tak też bywa w tym przypadku. Krzysztof dostaje propozycję ,, nie do odrzucenia" i nie ma wyjścia. Musi dla nich pracować, oczywiście ukrywa to przed żoną. Wtedy też do akcji wkracza drugi brat Borowski, który ma status świadka koronnego i jest ukryty przez policję. Ale nie waha się pomóc bratu, żeby raz na zawsze wyciągnąć ich z bagna. Pomyślałam sobie: no nie, znowu będzie jątrzył. Szczerze mówiąc po pierwszej części nie zapałałam do niego zbytnią sympatią. Ale o dziwo tutaj zmieniałam zdanie. Łukasz przeszedł wewnętrzną metamorfozę. Chce odkupić swoje winy i raz na zawsze skończyć z mafią, dla której przecież jeszcze niedawno pracował. Otrzymuje nową tożsamość. Jako Marcus Borycki współpracuje z policją. Ale nawet on nie wie, że być może dla niego los szykuje kolejną niespodziankę. Na jego drodze pojawia się kobieta z bolesną przeszłością i bagażem doświadczeń. Dziewczyna jest dręczona przez swego męża nie tylko psychiczne, ale wręcz fizycznie. Kobieta służy mu za worek treningowy. Co zrobi Łukasz? Pomoże jej czy nie będzie się wtrącał?

Tego nie będę zdradzać, ale powiem jedno. W tej części trylogii Łukasz pozytywnie mnie zaskoczył. Pokazał że ma serce i powiem szczerze, że pokochałam go bardziej niż Krzyśka. W tej części właśnie wątek Łukasza wysunął się na pierwszy plan i jestem z tego bardzo zadowolona. Dzięki temu mamy okazję go lepiej poznać. Co prawda autorka nie wyjaśniła wszystkiego w tej części, ale w końcu jest jeszcze trzeci tom.

Książka trzymała w napięciu od początku do końca. Umiejętne połączenie kryminału z wątkami romantycznymi, a to jest to co ja lubię najbardziej i czego brakowało mi w polskich pozycjach i dlatego zawsze wolałam zagranicznych autorów, ale chyba teraz zaczynam powoli zmieniać zdanie. Są jednak polscy autorzy którzy umieją łączyć wątki kryminalne z romansem i do tych autorów zalicza się Agnieszka Lingas - Łoniewska. Polecam serdecznie dla fanów autorki, ale nie tylko.
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Jak się powiedziało a to trzeba powiedzieć też b - to takie nawiązanie, że po przeczytaniu pierwszej części musiałam od razu sięgnąć po następną. Dalsze losy oczywiście z zakrętami i brat Krzyśka, który pojawia się i od razu zaczyna mnie denerwować. Jak on mógł tak postąpić? Zadawałam sobie pytanie na początku, ale później jak próbuje odkupić swoje winy, moja niechęć do niego maleje. Ciekawa jestem waszych odczuć do tej postaci.
asymaka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Mam,

Już same okładki każdej z trzech części przyciągają, fascynują, a co dopiero możemy pomyśleć zaglądając do wnętrza książki? Pierwsza część podobała mi się bardzo, poświęciłam na nią w sumie dwa dni, jedno popołudnie i pół nocy. Część drugą czytałam dzisiaj do trzeciej nad ranem, tak byłam ciekawa, co się w niej wydarzy, a teraz, kiedy zaczęłam tom trzeci to już w ogóle o niczym innym myśleć nie mogę, bo zżera mnie ciekawość! I co tytuł to wydaje mi się, że autorka przechodzi samą siebie, że pisze coraz lepiej, mam wrażenie, że nie można nic więcej dopowiedzieć, dorzucić, zaskoczyć nas, czytelników, a jednak...
W pierwszej części poznaliśmy Krzysztofa i Katarzynę, zagmatwane koleje losu, ich miłości, powiązania rodzinne, trudny czas rozstania na lat 13 i wielki powrót do tego, co było, co nigdy nie minęło. Przy okazji dowiedzieliśmy się o tragicznym w skutkach  uczuciu pewnej związanej z Kaśki rodziną nastolatki do starszego brata Krzyśka, który okazał się człowiekiem okrutnym i na wskroś złym. Myślałam, że nic go nie będzie w stanie usprawiedliwić, choć miałam jakiś sentyment do jego osoby, to, że jego charakter był taki dwuznaczny, niby najgorszy z możliwych, a brata chciał chronić i chyba kochał zadziwiało mnie, zastanawiało.
W tej części wszystko zaczyna się powoli jakoś układać, do czasu... Łukasz wraca, chce pomóc bratu, ale jak zawsze pakuje się w kłopoty, ponieważ poznaje w nietuzinkowych okolicznościach piękną kobietę, która ma spojrzenie... no właśnie kogo? Życie tej młodej matki jest strasznie skomplikowane, czy trzeba mu teraz jeszcze dodatkowych obciążeń i ograniczeń? Czy znowu postąpi tak samo jak przed laty, zachowa się jakby nie miał serca, jakby niczego nie czuł, nie myślał, jakby był głazem?
Ta trylogia szybko zapada w serce, potrafi zawładnąć myślami, wystarczy zacząć czytać i już jest się straconym... kocha się te książki całym sercem, ponieważ opowiadają o prawdziwych, jak najbardziej możliwych w naszym świecie wydarzeniach, a każdy człowiek opisany w tych trzech częściach jest jak "żywy", pełen uczuć, pasji, kocha i nienawidzi całym sobą, o takich ludziach zawsze czyta się z chęcią, najlepiej bez przerw, lecz w wielkim skupieniu... Zapadają nam oni w pamięć, zastanawiamy się, myślimy o nich, przeżywamy ich losy, sytuacje, w jakich się znaleźli, współczujemy im, cieszymy się ich szczęściem, dzielimy łzami... po prostu jesteśmy z nimi... wystarczy tylko TAK pisać, jak Agnieszka Lingas - Łoniewska, tak tworzyć i kreować świat, rzeczywistość, jak Ona, by stworzyć TAKIE "Zakręty losu".

monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Wciągająca historia o więzach, które łączą bliskie osoby, o odkupieniu win, miłości. Jak dla mnie trochę przewidywalna, ale nie odbiera to przyjemności czytania. Koniecznie muszę przeczytać I część.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
beatrycze66 Linia koment
Przeczytane:2016-09-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Magnolia044 Linia koment
Przeczytane:2013-01-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
wrobel Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Landrynka1987 Linia koment
Przeczytane:2015-05-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2015-06-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2015,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2014-12-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jusia Linia koment
Przeczytane:2014-07-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,
kasiulek Linia koment
Przeczytane:2014-07-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
bijtje Linia koment
Przeczytane:2013-08-25, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Justa75 Linia koment
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
lindi Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2013 rok,
Moscatel2009 Linia koment
Przeczytane:2012-10-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów