Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Zaopiekuj się moją mamą

Shin Kyung-Sook

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
Data wydania: 2012-02-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788393253401
Liczba stron: 176
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

I nic nie obiecuje…


Nazwisko i imię: Parko So-nyo. Data urodzenia: 24 lipca 1938r. Wygląd: krótkie, ondulowane włosy, mocno przyprószone siwizną, wystające kości policzkowe, niebieska bluzka, biały żakiet, plisowana beżowa spódnica. Miejsce zaginięcia: stacja metra: Dworzec Seul.


Ogłoszenia takiej treści można zobaczyć zarówno na terenie stacji, jak i w całym mieścoe. Dla zwycięzcy przeznaczona jest nagroda 5 000 000 wonów, ale nikt nie potrafi wskazać miejsca pobytu zaginionej. Nieliczne telefony kierują poszukiwania w różne zakamarki miasta, niektórzy utrzymują, że widzieli kobietę, gdy spała przed bramą czy wejściem do sklepu, ale nie udaje się potwierdzić jej tożsamości. Co w takiej sytuacji może robić rodzina Park So-nyo?


Zaopiekuj się moją mamą Shin Kyung-Sook to szósta powieść  nieznanej dotąd w Polsce autorki, choć jestem przekonana, że sytuacja wkrótce ulegnie zmianie. W czasach bylejakości oraz literatury łatwej, lekkiej i przyjemnej, nie zmuszającej do głębszej refleksji, autorka jest prawdziwym objawieniem a jej książka jedną z najlepszych nowości wydawniczych, jakie w ostatnim czasie miałam przyjemność przeczytać.


Na opisaną w powieści tragedię spoglądamy oczami najbliższych zaginionej, choć Kyung-Sook koncentruje się nie tyle na teraźniejszości, ile na przeszłości. Kobieta w jednej chwili stała u boku swego męża, Honga Tae-hee na stacji w Seulu, a chwilę później już jej tam nie było. To zdarzenie sprawiło, że wspomnienia, które powoli odchodziły w niepamięć, zaczęły powracać, a zarówno mąż, jak i dzieci Park So-nyo przekonały się, że matka i żona, postać, która niemal niezauważalnie przemykała przez ich życie, była tak naprawdę osobą o wielkim sercu i wielkiej inteligencji. Teraz rodzina może tylko wzajemnie oskarżać się o zaniedbania i ranić, jednak nic nie przywróci im już wspólnie spędzonych chwil. Tych wspólnych momentów zresztą w ostatnich latach nie było zbyt wiele, dzieci miały już swoje życie, mąż nigdy nie był przywiązany do domu, a wzajemne kontakty stały się zdawkowe i wymuszone.


Niedotrzymane obietnice, niezrealizowane marzenia, pęd ku nowemu, lepszemu - to wszystko zbudowało mur pomiędzy bohaterami, a brak szczerej rozmowy sprawił, że oddalili się oni od siebie coraz bardziej. Dopiero zniknięcie matki skłania rodzinę do refleksji nad sobą i swoimi zachowaniami, do wyciągnięcia wniosków z popełnionych błędów i, choć jest już za późno - do modyfikacjo swoich zachowań. 


Paradoksalnie, wszyscy oni sądzili, że doskonale znają Park So-nyo skromną, pracowitą, oddaną kobietę o gołębim sercu i z żelazną wolą walki. Dla wszystkich była ona po prostu matką i żoną, sprawnie wykonującą rozliczne obowiązki. Nikt jednak nawet nie spróbował dostrzec w niej człowieka, który tęskni, marzy i kocha. Szkoda, że teraz może być już za późno.


Zaopiekuj się moją mamą Shin Kyung-Sook to pasjonujące studium relacji międzyludzkich, obraz rodziny, w której wszyscy żyją nie \\"ze sobą\\", ale obok siebie. Niezwykły język emocji, jakim posługuje się autorka i narracja poszczególnych bohaterów sprawiają, że niemal namacalne jest napięcie w rodzinie, oczekiwanie i nadzieja na powrót zaginionej. Czy tak się stanie? Wydaje się że pozostaje tylko modlitwa do Matki Boskiej, zbolałej matki, trzymającej bezwładne ciało syna. Tylko ona jest w stanie zaopiekować się Park So-nyo tak, jak na to zasługuje. Tylko jej można szepnąć: „Proszę, zaopiekuj się moją mamą”.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
WKO1 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Przepiękna powieść o relacjach rodzinnych. Wzruszająca i dająca do myślenia lektura.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów