Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Zatracona

Ewelina Abramowicz

Ocena ( 3 osoby )
4.0
Wydawnictwo: Goneta.net
Data wydania: 2012-02-05
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-62041-53-4
Liczba stron: 74
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Edyta Staniec

Adrenalina i zapach krwi

 

Lena Trefl to jedna z najlepszych specjalistek w swoim fachu. Skuteczność, profesjonalizm, oddanie pracy w 100%. Jest znakomitą policjantką dochodzeniową, która do tej pory wykrywała wszystkich przestępców, których sprawy prowadziła. Życie osobiste, kontakty z kolegami z pracy – 0%. Piękna pani komisarz nie potrafi porozumieć się z innymi ludźmi ani na płaszczyźnie zawodowej, ani - prywatnej. Jest typem wilka-samotnika, który stroni od ludzi, najlepiej czując się z własnymi myślami i we własnym towarzystwie. Nic dziwnego więc, że piękna policjantka postanawia zmienić pracę i w tym celu przechodzi właśnie skomplikowane testy, w tym psychologiczne.

 

W dochodzeniówce nikt nie daje jej jednak taryfy ulgowej. Lena otrzymuje nowe zadanie - ma odnaleźć osobę napadającą i okaleczającą urodziwe studentki. Oprócz nowej sprawy, policjantka otrzymuje również nowego… partnera. W trakcie śledztwa do Leny zaczynają przychodzić listy i nagrania od przestępcy, na których uwiecznione zostają tortury dokonywane na ofiarach. Sprawa nabiera rozpędu, a komisarz Trefl wraz z nowym partnerem za wszelką cenę próbują złapać sprawcę. Śledztwu towarzyszy adrenalina i zapach krwi, a przestępca staje się coraz bardziej niebezpieczny i coraz bardziej brutalny wobec ofiar. W końcu zaczyna mordować…

 

Jak potoczą się losy zabójczo inteligentnej Leny i jej nowego partnera? Kim jest zakompleksiona i brzydka Tili, kobieta prześladowana przez dzieciaki z sąsiedztwa? Aby się o tym przekonać, trzeba sięgnąć po ebooka Eweliny Abramowicz Zatracona. Za jego sprawą można obserwować, jak ze sztuką pisania poradziła sobie młoda (rocznik 1982) absolwentka wydziału nauk humanistycznych (politolożka) i pasjonatka dobrej lektury.

 

Nota wydawnictwa sugeruje, że Zatracona jest horrorem z elementami psychologicznymi. Ale, prawdę mówiąc, historię tę trudno zaklasyfikować. Bliżej jej raczej do thrillera czy kryminału niż horroru, choć znaleźć można tu elementy wszystkich tych gatunków. A ponadto wzmiankowane już elementy psychologiczne. Duży atut to intrygująca fabuła i sporo wątków, których czytelnik początkowo nie jest w stanie powiązać. Autorka sprawnie przeprowadza czytelnika najpierw przez świat Tili i uniwersyteckiego życia, by w końcu porzucić dziewczynę i zająć się komisarz Trefl i jej życiem prywatno-zawodowym. Jakie związki łączą ją z Tili? To zagadka, która nurtować czytelników będzie przez długi czas.

 

Poważną wadą powieści jest jej spora naiwność. Niektóre kwestie rozwiązane zostały w sposób nadmiernie pretensjonalny. Finał powieści jest przewidywalny, bowiem autorka naprowadziła czytelników na tożsamość zagadkowego mordercy dość szybko. Ale jest i spora zaleta - finał pozbawiony sztampowego happy endu i kolejna zagadka, która daje podstawy do przypuszczeń, że przygoda komisarz Trefl jeszcze nie dobiegła końca, że trwać będzie nadal.

 

Dobrze by było, gdyby autorka zdecydowała się na kontynuację, bo Zatracona to przewrotny thriller, który pobudza ciekawość czytelnika. Nad warsztatem autorka musi jeszcze nieco popracować, ale nie od dziś wiadomo, że najlepszą na to receptą jest po prostu... pisać, pisać, pisać! Zatracona ma duży potencjał, to ciekawa i dobrze opowiedziana historia. Polecam.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Silviana plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-09, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Z zapowiedzi redakcji czytelnik dowiaduje się, iż za moment stanie się bezpośrednim uczestnikiem śledztwa związanego z brutalnymi napaściami na młode, piękne studentki prowadzonego przez Lenę Trefl i jej nowego partnera, Piotra Mazurskiego. Dwie jakże barwne postaci o trudnych charakterach, jednak elektryzującej osobowości. Ich pierwsze wspólne śledztwo budzi wiele kontrowersji, ale i rodzi między nimi pewne uczucie. Lena, której życie towarzyskie jest bardzo ubogie, przy swoim nowym partnerze budzi się do życia. Jednak na krótko.
Czuje bowiem wewnętrzny strach przez miłością, bliskością, a przede wszystkim przygotowuje się do przejścia do elitarnej jednostki antykryzysowej, która jest jej ogromnym marzeniem. Wszystko jednak komplikują badania psychologiczne, których wynik nie jest jednoznaczny. Kobieta zaczyna się zastanawiać nad sama sobą i niepokojącymi ją snami.

Punktem kulminacyjnym poszukiwań sprawcy brutalnych napaści jest taśma przesłana do pani detektyw oraz dziwne listy, które są nie tylko zaproszeniem do udziału w niezwykle brutalnej grze prowadzonej przez mordercę, ale i również dokładną prezentacją dokonanej przez niego zbrodni. Czas ucieka, a Lena nadal ma wątpliwości czy wziąć udział w grze mordercy i jaki będzie ostateczny jej finał.

Wyraźną postacią w tej historii jest również Tili - kobieta z kompleksami, samookalaczająca się, nienawidząca innych ludzi, a zwłaszcza zazdroszcząca urody innym dziewczętom, żyje w swoim świecie.
Czy jest szczęśliwa? Z pewnością nie.
Czy szuka ukojenia w swoim bólu? Z pewnością tak.
Czy jest zdolna do agresji? Tak i szuka ku temu wszelkiej sposobności.

Każda przeczyta strona ,,Zatraconej" dostarcza czytelnikowi nowych, mocnych emocji, wciąga i powoduje, iż książkę czyta się w zawrotnym tempie. Jednak, gdy dochodzi się do ostatniej strony i widzi niechybnie ukazujący się napis ,,KONIEC" występuje niesmak, ogromne rozczarowanie, zawód. Historia w mojej ocenie bowiem zbyt szybko się skończyła, naprawdę świetnie zapowiadający się początek został przyćmiony przez rychły koniec. Wielka szkoda.
Gdyby rozbudować i dopracować zakończenie, rozszerzyć dialogi, opisy, książka mogłaby być hitem. Jednak w obecnej sytuacji pozostawia w pamięci czytelnika niedosyt i ogromny zawód. Autorka niestety nie spełniła w pełni moich czytelniczych oczekiwań.

S. P-M.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
zuzankawes Linia koment
Przeczytane:2013-05-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów